Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
26 views2 pages

Calculations: Percent Average Occupancy

The document contains calculations related to an escalator's energy usage and costs. It finds that the average occupancy of the escalator is 38.3%. It determines that the motor usage is 3.73 kW, costing $0.178 per hour to run. The total annual energy usage is estimated at 28416 kWh, costing $1920.41 per year to operate. It calculates that 38.3% of the potential energy usage and costs are actually being utilized, with the remainder going unused.

Uploaded by

Sandar Zwe
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
26 views2 pages

Calculations: Percent Average Occupancy

The document contains calculations related to an escalator's energy usage and costs. It finds that the average occupancy of the escalator is 38.3%. It determines that the motor usage is 3.73 kW, costing $0.178 per hour to run. The total annual energy usage is estimated at 28416 kWh, costing $1920.41 per year to operate. It calculates that 38.3% of the potential energy usage and costs are actually being utilized, with the remainder going unused.

Uploaded by

Sandar Zwe
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

CALCULATIONS

Percent Average Occupancy:

Down escalator:
138 minutes + 1.73 minutes = 139.73 minutes/60 minutes = 2.33 hr/6 hr = 38.8%

Up escalator:
132 minutes + 3.42 minutes = 135.42 minutes/60 minutes = 2.26 hr/6 hr = 37.7%

Average of both: 38.3%

Motor Output:

Motor = 5 HP
1 HP = 746 W
(MEEB pg. 180)

5 HP x 0.746 kW = 3.73 kW

Basic Charge – Three-Phase Plan (Monthly Service Charge): $28.25


Demand Charge = $5.00/kW
Energy Charge = $0.04779/kWh
(Commercial Energy Rate: http://www.eweb.org/news/projects/rates.htm)

Demand charge for motor:


3.73 kW x $5.00 = $18.65

Cost per hour for motor:


3.73 kW x 1 hr x $0.04779 = $0.178

Cooling Load:

Cooling Load: 1 W = 3.41 BTU


(Green Studio Handbook – Energy Production: Plug Loads p. 183)

3730 W x 3.41 btu = 12719.3 btu

Energy Conversion: 1 W = 3.412 btu


12719.3 btu/3.412 btu = 3730 W = 3.73 kW

3.73 kW x 1 hr x $0.04779 = $0.178


Energy Cost:

Energy cost per week:


Mon – Sat: 10AM – 9 PM: 11 hrs x 6 = 66 hrs
Sun – 11AM – 6PM: 7 hrs
Hours open per week = 73 hrs

73 hrs x [$0.178 (motor) + $0.178 (cooling)] = $25.988 per week

Energy Use/Cost per year:


365.25/7 = 52.18 weeks per year

Use:
2(3.73 kWh) x 73 hours x 52.18 weeks = 28416.1844 kWh

Cost:
($25.988 x 52.18) + 12($28.25 + $18.65) = $1920.413
(weekly cost x weeks in year) + 12 months of service (basic charge + demand charge)

Cost/Energy Effectiveness:

Money utilized per hour: $0.178 x .383 = $0.068


Money not utilized: $0.178 - $0.068 = $0.11

Money utilized:
$1920.413 x .383 = $735.518

Money not utilized:


$1920.413 - $735.518 = $1184.895

Energy Utilized:
28416.1844 kWh x .383 = 10883.39863 kWh

Energy not utilized:


28416.1844 kWh - 10883.39863 kWh = 17532.78577 kWh

You might also like