Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
120 views2 pages

Mitering Formula Example For 6" Concrete Wall:: Integraspec®

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLS, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
120 views2 pages

Mitering Formula Example For 6" Concrete Wall:: Integraspec®

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLS, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Mitering / Cuts Formula

IntegraSpec® STANDARD Mitering Wall Formula


MITERING IntegraSpec® WITH STANDARD PANELS WITH 6.0 INCH CONCRETE CAVITY FOR
45 DEGREE CORNERS / ANGLE(S)
DESCRIPTION LP

LH = Long Heel (1st part of panel "A") SP


SP = Short Point (2nd part of panel "A")
SH = Short Heel (1st part of panel "B")
LP = Long Point (2nd part of panel "B")
LH

1st Panel cuts = SP + LH = Panel "A" SH


2nd Panels cuts = LP + SH = Panel "B"

NOTE: Two Mitered Standard IntegraSpec® Panels ("A" & "B") as per Formula provided below = One Angled Corner
Complete Block (no wastes). ***For best results, use a sliding miter saw***

MITERING FORMULA EXAMPLE FOR 6" CONCRETE WALL:


d = TAN (Degree/2) X 11" (overall wall width) SP = d/2 - 1/8" + 16"
SH = SP - d
LP = SP + 16"
LH = LP - d
45 Degree CORNER MITER CUT EXAMPLE
Fig. D.1
Cutting Angle = 22.5 Degree 45 Degree Assembled Corner
6" concrete core
d = TAN 22.5º X 11" = 4.56 SP = 4.56/2 - 0.125 + 16" = 18.153" = 18 5/32 "
SH = 18.153" - 4.56 = 13.59" = 13 5/8 "
(.4142) X (11) = (4.56)
LP = 18.153" + 16" = 34.15" = 34 5/32 "
LH = 34.15" - 4.56 = 29.59" = 29 5/8 "

(Excel Spreadsheet application)


ENTER DEGREE OF ANGLE / CORNER BLOCK DESIRED IN BOX 45 Degree (angle)
ENTER CONCRETE CORE / CAVITY SIZE IN BOX 6.00 Inch (concrete cavity)
(Panel "A") SP = 18.153 "= 18 5/32 "
, LP , , (Panel "B") SH = 13.597 "= 13 5/8 "
SP , , 34 5/32 (Panel "B") LP = 34.153 "= 34 5/32 "
18 5/32 (Panel "A") LH = 29.597 "= 29 5/8 "

CUTTING PROCEDURES:

Set Miter Saw @ 22.50 Degree

29 5/8 1st Panel: Cut at measurement intersection of


LH SP with your saw set at cutting angle shown
above. Piece remaining = LH.

2nd Panel: Cut at measurement intersection of


SH LP with your saw set at cutting angle shown
13 5/8 above. Piece remaining = SH.

Copyright Phil-Insul Corporation (PIC) Updated Dec., 2006 - Appendix "D"


Mitering / Cuts Formula

IntegraSpec® METRIC Mitering Wall Formula


MITERING IntegraSpec® WITH STANDARD PANELS WITH 152.0 mm CONCRETE CAVITY FOR
45 DEGREE CORNERS / ANGLE(S)
DESCRIPTION LP

LH = Long Heel (1st part of panel "A") SP


SP = Short Point (2nd part of panel "A")
SH = Short Heel (1st part of panel "B")
LP = Long Point (2nd part of panel "B")
LH

1st Panel cuts = SP + LH = Panel "A" SH


2nd Panels cuts = LP + SH = Panel "B"

NOTE: Two Mitered Standard IntegraSpec® Panels ("A" & "B") as per Formula provided below = One Angled Corner
Complete Block (no wastes). ***For best results, use a sliding miter saw***

MITERING FORMULA EXAMPLE FOR 152 mm CONCRETE WALL:


d = TAN (Degree/2) X 280 mm (overall wall width) SP = d/2 - 3 mm + 406 mm
SH = SP - d
LP = SP + 406 mm
LH = LP - d
45 Degree CORNER MITER CUT EXAMPLE
Fig. D.1
Cutting Angle = 22.5 Degree 45 Degree Assembled Corner
152 mm concrete core
d = TAN 22.5º X 280 mm = 116 SP = 116/2 - 3 + 406 = 461 mm = 461.00 mm
SH = 461 mm - 116 = 345 mm = 345.00 mm
(.4142) X (280) = (116)
LP = 461 mm + 406 mm = 867 mm = 867.00 mm
LH = 867 mm - 116 = 751 mm = 751.00 mm

(Excel Spreadsheet application)


ENTER DEGREE OF ANGLE / CORNER BLOCK DESIRED IN BOX 45 Degree (angle)
ENTER CONCRETE CORE / CAVITY SIZE IN BOX 152.00 mm (concrete cavity)
(Panel "A") SP = 460.783 = 461.00 mm
LP
, , , (Panel "B") SH = 345.217 = 345.00 mm
SP , , 867.00 (Panel "B") LP = 866.783 = 867.00 mm
461.00 (Panel "A") LH = 751.217 = 751.00 mm

CUTTING PROCEDURES:

Set Miter Saw @ 22.50 Degree

751.00 1st Panel: Cut at measurement intersection of


LH SP with your saw set at cutting angle shown
above. Piece remaining = LH.

2nd Panel: Cut at measurement intersection of


SH LP with your saw set at cutting angle shown
345.00 above. Piece remaining = SH.

Copyright Phil-Insul Corporation (PIC) Updated Dec., 2006 - Appendix "D"

You might also like