Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
91 views6 pages

Chapter 4 - Probability

Statistics 1 Worked Example Solutions
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
91 views6 pages

Chapter 4 - Probability

Statistics 1 Worked Example Solutions
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

4

Probability
Skills check 4. a) H1 H2 H3 H4 H5 H6
11 1
1. a) b) T1 T2 T3 T4 T5 T6
12 6
2. HH, HT, TH, TT b)
1 2 3 4 5 6

Exercise 4.1 H 2 3 4 5 6 7

1. a) A{1, 2, 4} B{1, 4} C{2, 3, 5}  D{3, 6} T 3 4 5 6 7 8

1 1 1 1
b) , , , c) 2 5. a)
2 3 2 3 1 2 3 4 5 6
1
d) e) A ∩ D = ∅ ⇒ Prob = 0 1 1 2 3 4 5 6
6 2 2 4 6 8 10 12
1
f) A ∪ B = {1, 2, 4} ⇒ Prob = 3 3 6 9 12 15 18
2
2. a) A′ is a consonant is chosen 4 4 8 12 16 20 24

A = {A, I, E}  B = {B}


b) 5 5 10 15 20 25 30
C = {A, B, C, D, E, G, I, M }  D = {C, E } 6 6 12 18 24 30 36
1 1 8 2
c) , , , d) {A, I, E} 2 1 1
3 9 9 9 b) i) P(3) = = ii) P(5) =
36 18 18
1 1
e) f) P(A ∩ D) = 4 1 1
3 9 P(6) =
iii) = iv) P(10) =
4 36 9 18
g) P(A ∪ B) =
9
3. a,b) your results 6. a)
1 2 3 4 5 6
On average 10 times
c) 1 1 1 1 1 1 1
d) Student’s own answer 2 1 2 2 2 2 2
Your results
e)
3 1 2 3 3 3 3
4. b) On average five times 4 1 2 3 4 4 4
On average between 3 and 4 times
d) 5 1 2 3 4 5 5

Exercise 4.2 6 1 2 3 4 5 6

1. VV, OO, CC, VO, VC, OC, OV, CV, CO 7 3 1 1


b) P(3) =   P(5) = =   P(6) =
2. VO, VC, OC, OV, CV CO 36 36 12 36

3. 1 2 3 4 5 6 7. a)
1 2 3 4 5 6
1 X 3 4 5 6 7
2 3 X 5 6 7 8 1 0 1 2 3 4 5
3 4 5 X 7 8 9 2 1 0 1 2 3 4
4 5 6 7 X 9 10 3 2 1 0 1 2 3
5 6 7 8 9 X 11 4 3 2 1 0 1 2
6 7 8 9 10 11 X 5 4 3 2 1 0 1
4 2 2 1 6 5 4 3 2 1 0
a) = b) 0
= c)
30 15 30 15
6 1 2 1
P(3) =
b) =   P(5) = =   P(6) = 0
36 6 36 18

© Oxford University Press 2018: this may be reproduced for class use solely for the purchaser’s institute Probability 1
Exercise 4.3 4. Sample space is HHH, HHT, HTH, HTT, THH,
30 15 THT, TTH, TTT
1. a) =
64 32 1 2 1 1
25 a) b) = c)
5 B BB 8 8 4 4
8 64
5. 2
W WWW 720
24
5 B 8
3
8 3 15 8 36
G BG W G WWG 720
8 64
3 36
5 15 3 R WWR 720
B GB 9 8
3 8 64
8 G 3 36
W WGW 720
3 8
2
3 9 8 24
9 W G G WGG 720
8 G GG
64
3 36
3 R WGR 720
8
30 15 9
b) =
56 28 3
W WRW 720
36
8
20 3
4 B BB 8 36
56 R G WRG 720
7
2 24
R WRR 720
B 4 8
5
10
8 3 15 3 36
7 G BG W GWW 720
56 8
2
5 15 8 24
B GB W G GWG 720
3 7 56
8 3 36
G 4 R GWR 720
8
9
2 6 4 24
7 G GG W GGW 720
56 3 2 8
1
10 9 8 6
G G G GGG 720
2. Let G = use gym at least once a week 3 18
3 R GGR 720
8
9
1 1
G
5
MG
3 4 36
W GRW 720
8
2
8 18
Men R G GRG 720
3
2 2 2 18
5 ~G M ~G R GRR 720
3 5 1 3 8
10
3 3 36
3 G WG W RWW 720
2 10 8
4 3
5 Women 8 36
W G RWG 720
2 24
4 R RWR 720
1 1 9
8
4 ~G W ~G
10 1
4 36
W RGW 720
3 8
2 1 3 1 2
a) b) + = R
9
G 8
G RGG 720
18
5 5 10 2
2 2 18
R RGR 720
3. Let N be the event ‘starts a new job’ 9 8

F be the event ‘is fired from a job’ 4


W RRW 720
24
8
3
F 0.0018 8 18
0.03 R G RRG 720
1 6
N R RRR 720
8
0.06 0.97 ~F 0.0582
3 24 1
a) b) P(WWW) = =
0.03
F 0.0282 10 720 30
0.94
~N 36 1
c) marked on tree diagram – 6 paths all =
720 20
0.97
~F 0.9118 6 3
so P(all different) = =
20 10
a) 0.9118 b) 0.0864 c) 0.0018

© Oxford University Press 2018: this may be reproduced for class use solely for the purchaser’s institute Probability 2
Exercise 4.4 If A is the event that Student A does the
homework and B is the event that Student B does
1. a) Die 0.19
0.2 the homework:
a) P( B ) = 0.72 + 0.1 = 0.82
Wear
0.95 0.8
b)
P ( A ∩ B ) = 0.6 × 0.82 = 0.492
Survive 0.76
c) P( A ∩ B ′) = 0.6 × 0.18 = 0.108
Die 0.03
0.05 0.6
~Wear P( A′∩ B ) = 0.4 × 0.82 = 0.328
P(one student does homework)=0.492+0.072=0.564
0.4
Survive 0.02
0.328
P( A|one student does homework)= = 0.752 (3s.f .)
P{no belt + survived} = 0.02 (2%)
b) 0.436
4. w
2. 3
Faulty
3 ~w
100 300
B
x G 153 282
1
3 97 Good
97 364 542
100 300
is the information given. All other cells in the table

2 4
2 100 Faulty 300
and row/column totals can be worked out
3

y w ~w
98 196 B 211 49 260
100 Good 300
G 153 129 282
3 4 7 364 178 542
a) P(faulty) = + =
300 300 300
4 260 130 49
a) P(B) = = b) P(B ∩ ~w) =
300 4 542 271 542
b) P( y| faulty) = =
7 7 49 153
300 c) P{~w|B} = d) P{G|w} =
260 364
3. Student A 25 7
Homework 5. a) b)
173 25
0.6
6. 1
L
1
4 24

B
0.4 1 3 3
~L
No homework 6 4 24
1 1
L
Student B 1 5 15
3
Homework 0.72 T
0.9 1 4 4
~L
2 5 15

Diary 1 1
10 L
20
0.8
0.1 C
No homework 0.08
9 9
~L
Homework 0.1 10 20
0.5
0.2 1 1 1 19
No diary P(late) = + + =
24 15 20 120

0.5
No homework 0.1

© Oxford University Press 2018: this may be reproduced for class use solely for the purchaser’s institute Probability 3
7. 0.02 A 0.004 2. P(A ∪ B) = P(A) + P(B) − P(A ∩ B)

x
  ⇒ P(A ∩ B) = 0.7 + 0.4 − 0.82 = 0.28
0.98 ~A 0.196 = P(A) × P(B)
0.2
so A, B independent.
0.05 A 0.035
0.7 3. P(A ∩ B) = P(B|A) × P(A) = 0.5 × 0.6 = 0.3
y
But P(B) = 1 − P(B ′) = 1 − 0.7 = 0.3
0.95 ~A 0.665
so P(A ∩ B) = P(B) ⇒ A′ and B are mutually
0.1
exclusive.
0.09 A 0.009

z 4. a) P(X|Y ) = P(X ) = 0.4 (independence)


0.91 ~A 0.091 P(Y|X ) = P(Y ) = 0.5 (independence)
b)

a) 0.035 P(X ′ ) = 0.6


c)
b) 0.004 + 0.035 + 0.009 = 0.048 P(X ′ ∩ Y ) = 0.6 × 0.5 = 0.3.
0.035 35 59 100 59
c) P(Y|A) = = = 0.729 5. a) i) ii) iii)
0.048 48 208 208 124

8. 8
R 84
12 S H
14
3 S 65 59 124
12
6 R B 27 22 49
12 6 B 9
14 84 O 16 19 35
A 108 100 208
6 9
1 6 R
14 84
2 12 B 3 P(hatchback) ≠ P(hatchback|silver)
b)
12
so type of car not independent
8 B 12
14 84 6. Outcomes for each event are the key
10 20
14
R
84 A = {(1, 1)} B = {(any, 2), (any, 4), (any, 6)}
4
1 8 12 C = {all except (5, 5), (4, 6), (6, 4), (5, 6), (6, 5)}
R
2 12 4 B 8 D = {(any, 3), (any, 6)}
14 84
B
F = {(5, 5), (4, 6), (6, 4), (5, 6), (6, 5), (6, 6)}
8 8
4 14
R
84

E can be checked against these – Too many to
12
B 2 write easily.
12
6 B 6 a) A, B are mutually exclusive and not exhaustive
14 84
b) A, D are mutually exclusive and not exhaustive
6 8 14 7
a) P(R) = + == c) C, E are not exhaustive and not mutually
24 24 24 12
exclusive
12 12 20 6 50 25
b) i) P(same colour) = + + + = = d) C, F > 9 and <10 are both mutually exclusive
84 84 84 84 84 42
and exhaustive – see lists
12 12
+ e) B, D not mutually exclusive (2, 6) in both and
24 12
ii) P(A|same colour) = 84 84= = not exhaustive (1, 5 in neither)
50 50 25
84 A, E mutually exclusive – if total = 2 it can’t be
f) 
>9, but total can be 3 or 4 so not exhaustive
Exercise 4.5 7. a) Yes – if you have 0 heads you don’t have at
1. a) P(A ∩ B) = P(A) × P(B) = 0.7 × 0.4 = 0.28 least one
b) P(A ∪ B) = P(A) + P(B) − P(A ∩ B) b) Yes – If you don’t have 0 haves then you have at
least one
= 0.7 + 0.4 − 0.28 = 0.82
c) Yes – If you don’t have at least one head you
c) P(A′∩ B) = 0.3 × 0.4 = 0.12
must have 4 tails – which satisfies D
d) 2 heads and 2 tails satisfies both A′,C′ so not
mutually exclusive

© Oxford University Press 2018: this may be reproduced for class use solely for the purchaser’s institute Probability 4
Summary exercise 4 1
P (A ∩ B ) 6= 1
1. a) 7 56
ii) P(A|B) = =
Purple P( B ) 2 4
9 90
3
Purple 1
8
2 16 P(A ∩ B ) 6 2
10
9 Pink 90 iii) P(B|A) = = =
P( A ) 5 5
12
8 Purple 16
2
9 90
10 1
Pink b) i) No P(A ∩ B) = ≠0
6
1
Pink
2 ii) No P(B | A) ≠ P(B) or P(A | B) ≠ P(A)
9 90
5. a) 1
R 1
4 12
56 16 72 8
P(purple) =
b) + = =
90 90 90 10 2
3
R ()1
3
1
56 3
W 4
4
56 7
P(both purple|2nd purple) = 90
c) = = E
72 72 9 2
R 1
3 9
90 1
1
2
3 W ( 16 )
2. 0.98
Pos 0.00098 D+ 1
W 18
1
3

D 1
R 1
0.001 0.02
4 32
Neg 0.00002 D–
1 1
4
R ( 18 )
2 3
3
W 32
4
H
0.002 Pos 0.001998 ~D+
2
0.999 R 1
3
~D 3 4
4 W ( 38 )
0.998 Neg 0.997002 ~D– 1 1
W 8
3

P(P ) = 0.00098 + 0.001998 = 0.002978


a) 1 1 11
P(R, R) =
b) + =
0.001998 12 32 96
P(~D|P ) =
b) = 0.671 1
0.002978
32 3
c) since two thirds of the positive results are from c) P(1st hard| R, R) = =
11 11
those who do not have the disease she could 96
argue that telling patients that they want to run 6. 0.04 D 0.01
more tests would be better
x
3. a) Mutually exclusive means if B happens A can 0.96 ~D 0.24
not happen ⇒ P(A|B) = 0 0.25
1 1 5
P(A ∪ B) = P(A) + P(B) =
b) + =
2 3 6 0.05 D 0.0225

c) No – if they are mutually exclusive they are not 0.45


y
independent (unless one is certain and the other 0.95 ~D 0.4275
impossible). 0.3

4. a) i) P(A ∩ B ′) + P(A′ ∩ B′) = P(B ′) D 0.006


0.02
1 1
 ⇒ P(A ∩ B ′) + = z
12 3
1 1 1 0.98 ~D 0.294
 ⇒ P(A ∩ B ′) = − =
3 12 4
b) i) 0.4275
ii) 0.24 + 0.4275 + 0.294 = 0.9615
P(Y ∩ ~ D ) 0.4275
c) P(Y | ~ D) = = = 0.445
P(~D ) 0.9615

© Oxford University Press 2018: this may be reproduced for class use solely for the purchaser’s institute Probability 5
7. P(F ) = 0.6 P(S ) = 0.4 P(F ∩ S) = 0.35 12. P(H ∪ B) = P(H) + P(B) − P(H ∩ B)
⇒ P(F ∪ S) = 0.65 ( = 0.6 + 0.4 − 0.35) (with at = 0.6 + 0.3 − 0.1 = 0.8
least one) a) P(neither) = 0.2
a) P(not win either) = 1 − 0.65 = 0.35 b) P(only H) = 0.5 P(only B) = 0.2
b) P(F ∩ S) = 0.35 ≠ P(F ) × P(S ) = 0.6 × 0.4 = 0.24 0.5 5
P(H| only one) = =
c) sportsmen and women have good spells of form 0.5 + 0.2 7
(and bad) where they play well (or badly) for
periods. 13. i) P(attend) = 0.5+ 0.5 × 0.7 = 0.85
1 1 1
8. a) P(A ∩ B) = × = 0.35
2 3 6 ii) P(voicemail | attend) = = 0.41 (2 d.p.)
0.85
1 2 1
b) P(A ′ ∩ B ′) = × =[ A ′, B ′ also independent] 14. To score 6, Jamie can toss a head and both dice show
2 3 3
1 2 2 1
1 3 (probability = × × = ), or if he tosses a tail,
c) P(A | B) = P(A) = [definition of independence] 3 6 6 27
2 he needs to have a 2 and a 3 on the dice (probability =
9. Zero – largest score possible is 12 2 1 2 2
× 2 × × = ).
10. a) P(A ∩ B) = P(A) + P (B) − P(A ∪ B) 3 6 6 27
1
= 0.3 + 0.4 − 0.65 1
= 0.05 So P ( H |6 ) = 27 = .
1 2 3
P( A ∩ B ) 0.05 +
b) P(A | B) = = = 0.125 27 27
P( B ) 0.4
725
c) P(A ∪ C) = P(A) + P(C ) = 0.3 + 0.5 = 0.8 15. i) P(M) = = 0.465
1559
11. a) P(A ∩ B) = P(A) × P(B) 345
ii) P(M and Y) = = 0.221
P(A ∪ B) = P(A) + P(B) − P(A) × P(B) 1559
b) let x = P(Anji goes) y = P(katrina goes) 345
iii) P(M | Y ) = = 0.488 ≠ P( M ) so M and Y are
1 5 707
 ⇒ xy = and = x + y − xy not independent events.
3 6
7 1
⇒ = x + y ⇒ 7 = 6x + 6y ⇒ x = 362
6 3y iv)  P(F | Y ) = = 0.512 [= 1 – P(M | Y )]
707
6
⇒7= + 6y ⇒ 7y = 2 + 6y2
3y
16. i) 25–30
7y = 2 + 6y2
ii) 2.6 × 5 = 13
⇒ 6y2 − 7y + 2 = 0
⇒ (3y − 2) (2y − 1) = 0 iii) 8 + 13 + 22 + 21 + 18 = 72
2 1 13
⇒ y = or iv) P(20–25 | not over 25) = = 0.62
3 2 21
1 1 2
If y = 2 , x = ; if y = , x =
3 2 2 3
2
so P(Anji goes) is either 1 or .
2 3

© Oxford University Press 2018: this may be reproduced for class use solely for the purchaser’s institute Probability 6

You might also like