Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
56 views20 pages

Worked Example - Interactive - Self Test Chapter 8

Uploaded by

lamuyen17092003
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
56 views20 pages

Worked Example - Interactive - Self Test Chapter 8

Uploaded by

lamuyen17092003
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 20

Without investment

With investment
ROI
ROI = (Profit/Capital employed)*100%
= (119,700/570,000)*100% = 21%
ROI = [(119,700+8,500)/(570,000+50,000)]*100%
= 20.7%
RI
RI = Profit - (Capital employed*cost of capital)
= 119,700 - (570,000*15%) = £34,200
RI = (119,700+8,500) - [(570,000+50,000)*15%]
= £35,200
high : 9,800 units --> £44,400
low : 7,700 units --> £38,100
variable cost per unit (v) = (44,400-38,100)/(9,800-7,700) = £ 3 / unit
fixed cost (FC) = 44,400 - 9,800*3 = £ 15,000

suy ra: Cost of factory power = 15,000 + 3*10,200 = £ 45,600


1
80% level 90% level

48,000 54,000

Variable direct labour 360,000 405,000

Other variable costs

Indirect labour 36,000 40,500

Consumable supplies 18,000 20,250

Canteen etc 23,760 26,730

Total variable costs 437,760 492,480

Semi-variable costs 17,600 18,800

Fixed costs

Depreciation 18,000 18,000

Maintenance 10,000 10,000

Insurance 4,000 4,000

Rates 15,000 15,000

Management salaries 25,000 25,000

Budgeted cost 527,360 583,280

2
Variable costs = 519,840
Semi-variable costs = 19,400
Fixed costs = 72,000
Total budget cost
611,240
allowance for 20X6
100% level

60,000 (hours)

450,000

45,000

22,500

29,700

547,200 variable cost per hour = 9.12 / hour

20,000 variable cost per unit = 0.2 Fixed cost = 8,000 (high-low method)

18,000

10,000

4,000

15,000

25,000

639,200
(1) Budget direct material cost per unit of 4,000 units = Budget direct material cost per unit of 5,500 units
suy ra: Direct material is variable cost => Direct material cost per unit = £ 4
Budget cost allowances for 5,100 units = 5,100*4 = £ 20,400
(2) Budget direct labour cost per unit of 4,000 units # Budget direct labour cost per unit of 5,500 units
suy ra: Direct labour is semi-variable cost => using high-low method
variable cost per unit = £ 3 per unit
fixed cost per unit = £ 8,000
Budget cost allowances for 5,100 units = 8,000+3*5,100 = £ 23,300
(3) Budget variable production overhead cost per unit of 4,000 units = Budget variable production overhead cost per u
suy ra: Variable production overhead is variable cost => Variable production cost per unit =
Budget cost allowances for 5,100 units = 5,100*2 = £ 10,200
(4) Fixed budget cost allowances = £ 11,000
(5) Selling and distribution overhead cost per unit of 4,000 units # Selling and distribution overhead cost per unit of 5
suy ra: Selling and distribution overhead is semi-variable cost => using high-low method
variable cost per unit = £ 1 per unit
fixed cost per unit = £ 4,000
Budget cost allowances for 5,100 units = 4,000+1*5,100 = £ 9,100
(6) Administration budget cost allowances = £ 7,000
(7) (a) The total expenditure variance for period 6 = Budget cost allowance for 5,500 units - Actual expenditure for 5,
= 85,000 - 82,400 = £ 2,600 (F)
(b) The volume variance for period 6 = Budget cost allowance for actual volume of 5,500 units - Budget cost allow
= 85,000 - 70,000 = £ 15,000 (A)
nit of 5,500 units
per unit

of 5,500 units

roduction overhead cost per unit of 5,500 units


£ 2 per unit

n overhead cost per unit of 5,500 units

ts - Actual expenditure for 5,500 units

500 units - Budget cost allowance for original budget of 4,000 units
New ROI = (45,000/180,000)*100% = 25% => NO (New ROI > cost of capital so can be accept

Incremental RI = 45,000 - (180,000*20%£ 9,000 => YES


capital so can be acceptable to company, but < current divisional ROI so manager will not motivate)
RI = Profit before imputed interest - (imputed interest*invested capital)
750,000 = 1,850,000 - (11% * invested capital) => Invested capital = £ 10,000,000

ROI = (Profit/Invested capital)*100% = (1,850,000/10,000,000)*100% =


18.5%
Phân tích từng đáp án
A. Investment Q only = [(480,000+350,000)/(2,400,000+1,400,000)]*100% = 21.8%
B. Investment R only = [(480,000+200,000)/(2,400,000+600,000)]*100% = 22.7%
C. Investment Q and R = [(480,000+350,000+200,000)/(2,400,000+1,400,000+600,000)]*100% =
D. Investment Q,R and S = [(480,000+350,000+200,000+88,000)/(2,400,000+1,400,000+600,000+400,000)]*100%

=> Maximise the division's return on investment is C. Investment Q and R


23.4%
600,000+400,000)]*100% = 23.3%
ROI before sale = (Profit before sale/Carrying amount before sale)*100%
15% = (Profit before sale/1.2m)*100% => Profit before sale =
Loss on sale of asset = 105,000 - 80,000 = £ 25,000
=> Profit after sale of asset = 180,000 - 25,000 = £ 155,000
Carrying amount after sale of asset = 1,200,000 - 105,000 + 80,000 = £ 1,175,000
ROI after sale of asset = (155,000/1,175,000)*100% = 13.2% ==> A
£ 180,000
Direct material cost per unit of 80% = Direct material cost per unit of 90%
suy ra: Direct material is variable cost => Direct material cost per 1% = £ 40 per %
Budget cost allowances for 88% = 40*88 = £ 3,520
Direct labour cost per unit of 80% # Direct labour cost per unit of 90%
suy ra: Direct labour is semi-variable cost => using high-low method
variable cost per unit = £ 10 per unit
fixed cost per unit = £ 2,000
Budget cost allowances for 88% = 2,000 + 10*88= £ 2,880
Production overhead cost per unit of 80% # Production overhead cost per unit of 90%
suy ra: Production overhead is semi-variable cost => using high-low method
variable cost per unit = £ 40 per unit
fixed cost per unit = £ 2,200
Budget cost allowances for 88% = 2,200 + 40*88= £ 5,720
=> Total cost in a budget for 88% = £ 12,120

You might also like