Costing 1 - CHAPTER 2 - Class Exercises
Costing 1 - CHAPTER 2 - Class Exercises
Class Exercise 1
Company X produce wendy houses. The following costs were incurred during 2009:
Total fixed costs: R250 000
Total units produced: 10 000
Variable cost per unit: R900
Determine:
1. Total variable cost
2. Fixed cost per unit
3. If they estimate to produce 13 500 wendy houses in 2010, calculate the following;
a. Total fixed cost
b. Total variable cost
Class Exercise 2
The following costs are applicable to the production of product Alpha:
Variable cost per unit: R50
Total fixed cost per annum: R125 000
Determine:
1. For a production level of 20 000 units, the total variable cost and the fixed cost per unit.
2. Calculate the total cost if the company produces 25 000 untis.
Class Exercise 3
In the production of wooden chairs, the following costs where incurred in 2009 at a production level of
15 000 chairs:
Direct material: R45 000
Direct labour: R22 500
Factory rent: R1 000 per month
Supervisor salary: R2 500 per month
Cleaner: R9 600 per year
Determine:
1. Variable cost per unit
2. Total fixed cost
3. Total cost for 2010 if the company plan for a production level of 18 000 chairs.
Class Exercise 4
The assistant cost accountant is still new at the job and he knows that you are a student now in Cost
Accounting! He supplies you with the following information for 2009 and asks you to assist him in
certain calculations.
Determine:
1. Total variable cost
2. Total fixed cost
3. Total cost for 2010 if the company will be producing 15 000 units.
Class Exercise 5
In the production of 50 000 wooden frames during 2009, the following costs were incurred:
Determine:
1. Total cost for the production of 50 000 units
2. What will the machine rent be in 2010 if the company will produce 67 500 units?
Class Exercise 6
You have determined that indirect labour expense is a mixed cost. The following information is
supplied:
Labour hrs indirect labour
Jan: 1200 R5 500
Feb: 1600 R6 500
Mar: 1400 R6 000
Apr: 2000 R7 500
Determine the indirect labour expense for May if the labour hrs for May will be 1 500 hrs.
Class Exercise 7
Total variable costs: R11 700
Total costs: R26 000
Number of units produced: 650
Determine:
1. Total fixed costs
2. Variable cost per unit
3. Fixed cost per unit
4. Total cost if 320 units are produced
5. Total cost per unit if 320 units are produced
Class Exercise 8
The following details are available from the production records of XYZ Ltd:
Machines have the capacity for 4 000 units per month, at a lease cost of R8 000 per machine per
month.
Supervisor salary: R4 000 per month
Determine:
1. Calculate total cost and total cost per unit if production hours were:
July: 45 000, Aug: 90 000 and Sept: 38 400
Class Exercise 9
The following costs were incurred in the manufacturing and selling of champagne glasses during the
past financial year:
Depreciation on machines: R15 000 (capacity per machine: 28 000 champagne glasses per annum)
Direct wages: R95 000
Direct material: R130 000
Factory rent: R30 000
Variable selling costs: R45 000
During the past financial year, 28 750 products were manufactured and sold. Selling price is R12 per
unit.
Determine:
1. Total costs, unit costs and profit (all prices are unchanged) at the following production levels:
a) 25 000 units and 23 250 units sold
b) 9 000 units and all sold
Class Exercise 10
Masoka Ltd is a manufacturing concern that assembles computer speakers. The following information
was taken from the records of the company for Sept 2010:
Determine:
1. For the month of September 2010:
a) Gross profit if 1 400 of the 1 580 speakers were sold at a selling price of R310 per
speaker.
b) Conversion cost per unit
c) Prime cost per unit
2. For the month of October 2010, the unit cost per speaker if they plan to manufacture 1 720
speakers.
QUESTION 2 [6 MARKS]
January
Total Fixed Costs R15000.00
Variable cost per unit R5.00
Production units 2000 units
QUESTION 3 [7 MARKS]
True or False
1. All the direct cost can be traced on a product
2. Rent is an example of variable cost
3. Conversion cost is equal to direct labour plus direct material
4. Direct material cost is also fixed cost
5. Direct labour cost is a variable cost
6. Fixed cost per unit remain constant regardless of how many units produced
7. Total variable cost remain constant regardless of how many units produced
QUESTION 4 [5 MARKS]
The following are the costs and activity levels incurred at Shooz Manufacturers Ltd for the first quarter of the
year
Month Cost Activity
/Production level
(units)
January R2 750.00 600
February R3 250.00 800
March R3 000.00 700
April R3 750.00 1 000
Required:
Calculate the following using the high/low method:
Variable cost per unit
Fixed cost for April
COST ACCOUNTING 1
SURNAME:………………………………. INITIALS…………………
STUDENT NO:…………………………. CLASS GROUP……………
Afcon Ltd uses a direct material (Product code: RM 005) in the production of their finished product. The
following transactions took place during the month of February 2013:
Required:
1.1 Compile a stock ledger card for RM 005 using the FIFO inventory valuation method.
QUESTION 2 (5 Marks)
2.2 A material requisition will be issued when the store needs stock from a supplier.
2.5 A cost center may be defined as a pool or a collection point created to accumulate costs.
Africup Ltd has the following information that relates to their production activities for the
period ending 28 February 2013:
Manufacturing Overheads
The production level of 10 000 units was achieved during the period.
Calculate:
SOLUTION 3.1
3.3 Production/Manufacturing cost per unit (Direct material + Direct labour cost + Manufacturing
overheads)
3.5 Calculate the Net profit / (Loss) if only 7 500 units were sold at a unit price of R200 each.
SUBJECT
COST ACCOUNTING 1 (FULL TIME ) PAGES TIME
6
11/2 HOURS
CODE
KBR112S,KBR113S & KBR11SX DATE MARKS 9:00
to
24 MARCH 2015 54 10:30
FACULTY OF BUSINESS
CAPE TOWN, BELLVILLE AND WELLINGTON CAMPUSES
ASSESSMENT 1: YEAR COURSE
SPECIAL INSTRUCTIONS
Answer all questions in your answer book.
Calculations to two (2) decimal places.
REQUIREMENTS
QUESTION PAPER
ANSWER SCRIPT
CALCULATOR, RULER, STATIONERY
HAND IN YOUR QUESTION PAPER.
Materials purchased (Direct R285 000 and Indirect R45 000) R330 000
Materials used (issued) into production (Direct R280 000 and Indirect R30 200) R310 200
Labour / Wages allocated (Direct R120 00, Indirect R40 000 and
Administration & Selling R100 000) R260 000
Rental paid (Factory R144 000 and Administration R120 000) R264 000
Electricity & Water (80% Factory and 20% Administration) R90 000
Telephone (40% Factory and 60% Administration) R36 000
Insurance (60% Factory =R36 000 and 40% Administration) ?
Depreciation charge –PPE (75% Factory and 25% Administration) R120 000
Sales Commission (3% of sales) ?
Units Produced 136 000
Units Sold (selling price per unit is R15.00 per unit) 120 000
REQUIRED
Calculate the following:
A. Prime cost (2)
(22)
QUESTION 2 (17 MARKS)
Mvete Limited is an established company in the manufacturing industry. The company is
manufacturing a very successful product, namely Vete12. The following cost structure is
given to you, the newly appointed Trainee Cost Accountant, to advise management on
the different levels of production:
At the current level of 15 000 units produced and sold:
Direct material R20-00 per unit
Direct labour R375 000
Indirect material R5-00 per unit
Indirect labour (includes the production supervisor’s salary of R240 000;
the remainder is R7.50 per unit) R352 500
Other manufacturing overheads (all variable) R12.50 per unit
Depreciation charge-PPE (production plant & machinery) R375 000
Selling and administrative expenses:
*Variable selling expenses R10.25 per unit
*Fixed selling expenses R5.00 per unit
*Administrative expenses (all fixed) R7.00 per unit
REQUIRED
A. Calculate at the three (3) different production levels of:
1. 15 000 units (current level of production),
2. 20 000 units,
3. 12 000 units.
(17)
QUESTION 3 (9 MARKS)
The following are multiple choice questions (1- 6).
Select the best answer from each question (options A – D).
Write 2. B; 3. D; 7. A in your answer book.
3.5 The following data relate to two (2) production activity levels in a manufacturing
company:
Fixed manufacturing overheads are not affected by the number of units produced:
The variable manufacturing cost per unit:
A. is approximately R15.50
B. is approximately R44.44
C. is approximately R59.94
D. cannot be calculated without more information.
3.6 Thandi Limited is preparing the production budget for the next period. Based on
previous experience, it was found that there is linear relationship between production
volume and production costs. The following cost information has been collected in
connection with production:
What would be the production cost for a production volume of 2 700 units?
A. R5 400
B. R25 400
C. R27 000
D. R39 150
QUESTION 4 (6 MARKS)
4.1 Please select the best answer from the table provided below or complete the following
statements by writing only the missing word.
Cost accounting Responsibility Prime costs
Budget Authority Direct costs
Manufacturing Retailer /merchandising Cost sheet
(6)
FACULTY OF BUSINESS
SPECIAL INSTRUCTIONS
REQUIREMENTS
GOOD LUCK!!
The relevant costs for the month of March 2017, when 25 000 units were produced and 20 000 units
were sold, were as follows:
R
Direct material costs 310 000
Direct labour costs 270 000
Indirect material costs - variable 50 000
Indirect labour costs – fixed 72 000
Factory expenses - variable 20 000
Factory expenses - fixed 48 000
Selling expenses - fixed 50 000
Administrative expenses - fixed 70 000
REQUIRED:
a) The prime cost in total and the prime cost per unit (3)
Solution (a)
Total Prime cost: =R580,0000.00
Direct material cost =R310,000.00
Direct labour cost =R270,000.00
Prime cost per unit (R580,000.00 ÷ 25,000 units) =R23.20 per unit
b) The conversion cost in total and the conversion cost per unit (6)
You are provided with the labour hours and total production costs, of Omega toys, for the last four
months of 2016.
REQUIRED:
a) Use the high/low method to determine the fixed cost and the variable cost per unit.
(6)
b) Calculate the total estimated production cost for January 2017; if Omega toys are
expecting to work 5 700 labour hours. (2)
QUESTION 3 (7 MARKS)
During the 2016 year, Sisa Ltd produced 30 000 chairs, at the following costs.
REQUIRED:
a) Total cost for the 30 000 units produced during 2016 (5)
b) Calculate what the expected machine rental cost will be for 2017 if Sisa expects to
produce 45 000 units. (2)
QUESTION 4 (6 MARKS)
You are required to respond to the following statements by indicating whether it is true or
false.
Write only your answer (True/False) in your answer book.
THE END
Memorandum
Class Exercise 7
1. TC = TF + TV
26 000 = ? + 11 700
TF = 26 000 – 11 700 = 14 300
4. TC = TF + TV
= 14 300 + (18 x 320)
= 20 060
Class Exercise 9
1. Var/unit = Dir wages 95 000
Dir mat 130 000
225 000 / 28 750 = R7.83
TF (25 000 units) = Depr (1) 7 500 (last year:28750 = 2 mach, so R15000/2
R7500 depr per mach)
= Fact rent 30 000
37 500
25 000 units:
TC = TF + TV = 37 500 + (7.83 x 25 000) = R233 250
Total Manufacturing Cost R 135 500 8?250 000 11? R500 000
Manufacturing Overheads
Cost 4?35 500 R 65 000 12?R150 000
\
QUESTION 2 [6 MARKS]
From the above information calculate the following
1 costs:
R10 000
a. How much is the total variable cost?
R 7.50
b. How much is the fixed cost per unit?
R 25 000
c. How much is the total cost?
QUESTION 3 [7 MARKS]
True or False
1. All the direct cost can be traced on a product True
2. Rent is an example of variable cost False
3. Conversion cost is equal to direct labour plus direct material False
4. Direct material cost is also fixed cost False
5. Direct labour cost is a variable cost True
6. Fixed cost per unit remain constant regardless of how many units produced False
7. Total Variable cost remain constant regardless of how many units produced False
QUESTION 4 [5 MARKS]
MEMORUNDUM
SURNAME:………………………………. INITIALS…………………
75 R25.00 R1875.00
75 R25.00 R1875.00
25 R27.50 R687.50
22/02/2013 50 R20.00 R1000.00ü 45 R25.00 R1125.00
25 R27.50 R687.50
QUESTION 2 (5 marks)
2.1 Falseü
2.2 Falseü
2.3 Falseü
2.4 Trueü
2.5 Trueü
Manufacturing Overheads:
8 11/2 HOURS
FACULTY OF BUSINESS
CAPE TOWN, BELLVILLE AND WELLINGTON CAMPUSES
ASSESSMENT1: YEAR COURSE
REQUIREMENTS
QUESTION PAPER
ANSWER SCRIPT
CALCULATOR, RULER, STATIONERY
MEMORANDUM
NB: means equivalent to ½ MARK. P means mark on principle as correct.
A4. The difference in the unit cost is due to the impact of fixed cost, which is constant
in total, but changes as the volume/ quantity changes, as per above. (2)
QUESTION 2 Suggested
Solution
A5. Expected selling price to realise a profit of R10.00 per unit: At production level of
20 000 units
Total manufacturing cost per unit (as above) R100.75
Total non-manufacturing cost per unit
Variable: selling R10.25
Fixed: selling (15 000u x R5.00p/u =R75 000 / 20 000u) R3.75
: administrative (15 000u x R7.00 p/u =R105 000 /20 000u) R5.25
Total cost of operations per unit R120.00
Expected net profit per unit R10.00
Expected selling price per unit R130.00 (5)
(9)
QUESTION 3
Workings to multiple choice questions 3.5, 3.6 ,3.9, 3.10
Calculate the following:
3.5 Fixed costs in total remain constant, but total variable costs increases as volume changes.
Overheads Output (units)
High R289 125 5 750
Low R269 750 4 500
Change R19 375 1 250
Variable cost per unit = R19 375 / 1 250 units = R15.50
3.6 at Production of 2 700 units: Units Costs
2 500 R25 000
1 600 R23 200
Changes 900 R1 800
Variable cost per unit R1 800 / 900 units = R2.00 p/u
Substituted in activity: 2 500 units 2 700 units
Total cost R25 000 R25 400
Variable cost (2 500u x R2 p/u) R5 000 (2 700u x R2 p/u ) R5 400
Fixed cost R20 000 R20 000
QUESTION 4 (6 MARKS) Suggested Solution
4.1
A. A1. Authority A2. Responsibility
B. Cost accounting
C. (b) budget
D. D1. Manufacturing D2. Retail /Merchandise
SUBJECT
FACULTY OF BUSINESS
REQUIREMENTS
QUESTION 2 (8 MARKS)
a) R30 000 highest cost - R20 000 lowest cost = R10 000
4 500 highest hours - 2 500 lowest hours 2 000
= R5 var cost/hour
QUESTION 3
(7 MARKS)
a)
Wood(30 000 x 1.5 x R7,50) R 337 500
Labour(30 000 x 3 x R21,00) R1 890 000
Machine rent(R16 500 x 4) R 66 000
Factory rent(R10 000 x 12) R 120 000
Factory cleaner(R3 000 x 12) R 36 000
Total cost R2 449 500
QUESTION 4 (6 MARKS)
a) False
b) False
c) False
d) True
e) True
f) True