Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
40 views7 pages

Example: Binomial Distribution Application

The document discusses binomial distribution and its application in evaluating reliability of generation systems. It provides examples of calculating probability of failure, expected loss of load, and loss of load expectation for systems with varying number and sizes of generation units. The examples show how redundancy improves reliability and reduces loss of load probability and expectation. It also calculates the expected load loss for different generation portfolios.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
40 views7 pages

Example: Binomial Distribution Application

The document discusses binomial distribution and its application in evaluating reliability of generation systems. It provides examples of calculating probability of failure, expected loss of load, and loss of load expectation for systems with varying number and sizes of generation units. The examples show how redundancy improves reliability and reduces loss of load probability and expectation. It also calculates the expected load loss for different generation portfolios.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

Example

The probability of successful start of a certain engine is and


four trials are to be made. Evaluate the individual and
cumulative probabilities of success in this case.

n = 4, p=, q=1=

(p+q)4 = p4 + 4p3q + 6p2q2 + 4pq3 + q4

Number of Cumulative
successes failures Individual probability probability
0 4 q4 = (3/4) 4 = 81/256 81/256
1 3 4pq3 = 4(1/4)(3/4) 3 = 108/256 189/256
2 2 6p2q2 = 6(1/4) 2 (3/4) 2 = 54/256 243/256
3 1 4p3q = 4(1/4) 3 (3/4) = 12/256 255/256
4 0 p4 = (1/4) 4 = 1/256 256/256
=1

Binomial Distribution Application


Example:
It is known that, in a certain manufacturing process, 1% of the products are
defective. If the a customer purchases 200 of these products selected at
random, what is the expected value and standard deviation of the number of
defects?
n = 50 q = 0.01 p = 1 0.01 = 0.99

E(defects) = n.q = 200 x 0.01 = 2

(defects) = npq = 200 x 0.01 x 0.99 = 1.41

1
Example:
The manufacturing company has a policy of replacing, free-of-charge,
all defective products that are purchased.
If the product manufacturing cost is $10 per unit and each product is
sold for $15, how much profit is made from a sale of 1000 products?
q = 0.01
For 1000 products, n = 1000
Expected # of defects, E(defects) = n.q = 10

Therefore, 1010 products must be manufactured to sell 1000 products.

Manufacturing cost = $10 x 1010 = $10,100


Income = $15 x 1000 = $15,000

Profit = $15,000 - $10,100 = $4900


Profit per unit = $4900/1000 = $4.90

Example:
If the company decides to increase the manufacturing cost to $10.05
per unit in order to decrease the probability of defects to 0.1%,

q = 0.001
For 1000 products, n = 1000
Expected # of defects, E(defects) = n.q = 1

Therefore, 1001 products must be manufactured to sell 1000 products.

Manufacturing cost = $10.05 x 1001 = $10,060.05


Income = $15 x 1000 = $15,000

Profit = $15,000 - $10,060.05 = $4939.95


Profit per unit = $4939.95/1000 = $4.94

2
Effect of Redundancy
Consider a system consisting of 4 identical components,
each having a failure probability of 0.1.
q = 0.1 (p = 0.9) n=4 (p+q)4 = p4 + 4p3q + 6p2q2 + 4pq3 + q4
S y s te m st a t e I n d iv id u a l p r o b a b ilit y
a ll c o m p o n e n t s w o r k in g p4 = (0 .9 ) 4 = 0 .6 5 6 1
3 w o r k in g , 1 f a ile d 4 p 3 q = 4 (0 .9 ) 3 (0 .1 ) = 0 .2 9 1 6
2 w o r k in g , 2 f a ile d 6 p 2 q 2 = 6 (0 .9 ) 2 (0 .1 ) 2 = 0 .0 4 8 6
1 w o r k in g , 3 f a ile d 4 p q 3 = 4 (0 .9 )( 0 .1 ) 3 = 0 .0 0 3 6
a ll c o m p o n e n t s fa ile d q4 = (0 .1 ) 4 = 0 .0 0 0 1
= 1

Consider 4 criteria System reliability, R


all components required for success
(no redundancy) 0.6561
3 components required for success 0.6561+0.2916
(partial redundancy) = 0.9477
2 components required for success 0.6561+0.2916+0.0486
(partial redundancy) = 0.9963
1 component required for success 0.6561+0.2916+0.0486+0.0036
(full redundancy) = 0.9999

System with Derated States


Consider a generation plant with two 10 MW units, each having a
probability of failure (forced outage rate) of 10%.
q = 0.1, p = 0.9, n=2
Binomial Distribution: (p + q)2 = p2 + 2pq + q2
Capacity Outage Probability Table:
Units Out Cap Out (MW) Cap In (MW) Probability Cum. Prob
0 0 20 0.81 1
1 10 10 0.18 0.19
2 20 0 0.01 0.01

If the generation plant operates to supply a 15 MW load,


what is the probability of load loss (system failure)?
Probability of load loss = Loss of Load Probability (LOLP) = 0.19
Expected # of days of load loss = 0.19 x 365 = 69.35 days/yr
Loss of Load Expectation (LOLE)

3
System with Derated States
If the generation plant operates to supply a 15 MW load,
what is the Expected Load Loss (ELL)?
Capacity Outage Probability Table:
Units Out Cap Out (MW) Cap In (MW) Probability Cum. Prob
0 0 20 0.81 1
1 10 10 0.18 0.19
2 20 0 0.01 0.01

Units Out Cap Out (MW) Cap In (MW) Load Loss (MW) Probability Col.4 x Col.5
0 0 20 0 0.81 0
1 10 10 5 0.18 0.90
2 20 0 15 0.01 0.15
1.05

Expected Load Loss (ELL) = 1.05 MW

Example
A generating plant is to be designed to satisfy a constant 10 MW load.
Four alternatives are being considered:
a) 1 x 10 MW unit
b) 2 x 10 MW units
c) 3 x 5 MW units
d) 4 x 3.33 MW units

The probability of unit failure is assumed to be 0.02.

For each unit,


q = forced outage rate (FOR) = unavailability, U = 0.02
p = availability, A = 0.98

4
Capacity Outage Probability Tables
capacity
units (MW) Binom. Individual cum.
out out in Distr. prob prob
(a) 1 x 10 MW LOLP = 0.01
0 0 10 A 0.98 1.00 LOLE = 365 x 0.02
1 10 0 U 0.02 0.01 = 7.3 d/yr
(b) 2 x 10 MW
2
0 0 20 A 0.9604 1.0000
1 10 10 2AU 0.0392 0.0396 LOLP = 0.0004
2 20 0 U
2
0.0004 0.0004 LOLE = 0.15 d/yr
(c) 3 x 5 MW
3
0 0 15 A 0.941192 1.000000
2
1 5 10 3A U 0.057624 0.058808
2 10 5 3AU
2
0.001176 0.001184 LOLP = 0.001184
3 15 0 U
3
0.000008 0.000008 LOLE = 0.43 d/yr
(d) 4 x 3.33 MW
4
0 0 13.33 A 0.92236816 1.00000000
3
1 3.33 10 4A U 0.07529536 0.07763184
2 2
2 6.66 6.66 6A U 0.00230496 0.00233648
3 10 3.33 4AU
3
0.00003136 0.00003152 LOLP = 0.00233648
4 13.33 0 U
4
0.00000016 0.00000016 LOLE = 0.85 d/yr

Expected Load Loss


Capacity (MW) Load Loss Prob Li x pi
Out In Li (MW) pi (MW)
(a) 1 x 10 MW
0 10 0 0.98 0
ELL = 0.2 MW
10 0 10 0.02 0.2
0.2 = 200 kW
(b) 2 x 10 MW
0 20 0 0.9604 0
10 10 0 0.0392 0 ELL = 0.004 MW
20 0 10 0.0004 0.004 = 4.00 kW
0.004
(c) 3 x 5 MW
0 15 0 0.941192 0
5 10 0 0.057624 0
10 5 5 0.001176 0.00588 ELL = 0.00596 MW
15 0 10 0.000008 0.00008 = 5.96 kW
0.00596
(d) 4 x 3.33 MW
0 13.33 0 0.92236816 0
3.33 10 0 0.07529536 0
6.67 6.67 3.33 0.00230496 0.00768320 ELL = 0.00789 MW
10 3.33 6.67 0.00003136 0.00020907 = 7.89 kW
13.33 0 10 0.00000016 0.00000160
0.00789387

5
Comparative Analysis

Effect of unit unavailability:


System ELL (kW) at Different Unit FORs
2% 4% 6%)
(a) 1 x 10 MW 200 400 600
(b) 2 x 10 MW 4.00 16.00 36.00
(c) 3 x 5 MW 5.96 23.68 52.92
(d) 4 x 3.33 MW 7.89 31.12 69.09

System with Non-identical Components


All components must be identical to apply the Binomial Distribution.
If components of a system have non-identical capacities:
- Units with identical capacities are grouped together
- COPT is developed for each group
- COPT for different groups are combined, one at a time
- Final COPT for the system is used for reliability evaluation

A pumping station has 2 x 20 t/hr units, each having an unavailability


of 0.1, and 1 x 30 t/hr unit with an unavailability of 0.15.
Calculate the capacity outage probability table for this plant.
COPT for 2 x 20 t/hr units: COPT for 1 x 30 t/hr unit:
Units Cap Out Cap In Units Cap Out Cap In
Out (t/hr) (t/hr) Prob Out (t/hr) (t/hr) Prob
0 0 40 0.81 0 0 30 0.85
1 20 20 0.18 1 30 0 0.15
2 40 0 0.01

6
System with Non-identical Components
Combining COPTs:
2 x 20 t/hr units
40 / 0.81 20 / 0.18 0 / 0.01
1 x 30 30 / 0.85 70 / 0.6885 50 / 0.153 30 / 0.085
t/hr unit 0 / 0.15 40 / 0.1215 20 / 0.027 0 / 0.0015
Each cell contains: Capacity In / probability

Overall System COPT:


Cap In Cap Out
(t/hr) (t/hr) Prob
70 0 0.6885
50 20 0.1530
40 30 0.1215
30 40 0.0850
20 50 0.0270
0 70 0.0015

You might also like