DESIGN BASIS REPORT
G+16 COMMERCIAL BUILDING
1|Page
INDEX
2|Page
ARCHITECTURAL PLAN FOR 1ST TO 3RD FLOOR
3|Page
ARCHITECTURAL PLAN FOR 4TH TO 16TH FLOOR
4|Page
STRUCTURAL PLAN
5|Page
CENTERLINE FOR GROUND FLOOR TO 3 FLOOR
6|Page
CENTERLINE FOR STORY 4 TO 16 FLOOR
7|Page
1. DESIGN METHODOLOGY
Limit state method is used for the design of the structure.
Section 5 of I.S. 456-2000 has given clear guidelines for Limit state method of design.
The same design is adopted with the suggested Characteristic loads of I.S 875-1987.
ETABS V16.2.0 Software is used for the analysis and design of the structure.
Fig : Model initialization
8|Page
Fig : Model template assignment
Considering blank template because centerline plan has been imported from the autoCAD
as a dxf. floor plan file.
Fig : Importing centerline plan from AUTOCAD as a .DXF floor plan
9|Page
Made sure the units of the centerline plan and the plan imported in etabs has the same
units.
Made sure the layer selected for importing the centerline plan was copied to separate
autoCAD window and was given (0,0) origin.
1.1. MATERIAL DEFINITION:
M30: is the characteristic strength of the concrete considered for the model
HYSD500: is the yield strength of the rebars considered for longitudinal bars
HYSD415: is the yield strength of the stirrups ( According to IS-456 the yield strength of
the stirrups should not be more than HYSD415 for analysis, design and detailing)
10 | P a g e
According to IS-456 stirrups should
be of fe415
10% of D
Fig : Beam section definition
To reduce the complexity at the
junction of beam-column, the
no. of rebars have been reduced
Fig : Column section definition
11 | P a g e
1.2. FRAMED SECTIONS
12 | P a g e
Fig: SECTION FROM STORY 3 TO TERRACE LEVEL
13 | P a g e
Fig: SECTION OF GROUND FLOOR TO STORY 2
14 | P a g e
1.3. SLAB SECTIONS
SLAB 125mm is assigned as habitual slabs and SLAB 150mm as a slab for lobby.
Fig: Slab Assignment
1.4. SHEAR WALL SECTION
15 | P a g e
2. MODELING
Modeling the beams, columns and shear wall on their respective marked positions
according to the centerline plan.
16 | P a g e
Fig. modeling the slab at the plinth level
Considering the ground floor of infinite stiffness no slabs other than the staircase slab has been
modeled at the plinth level assuming the shell loads will be sustained by the ground.
fig: oht slab of 200mm.
17 | P a g e
fig: slabs assigned at storey 1 to storey 5
Fig. terrace slab
terrace slab has been assigned with a slab of uniform thickness of 150mm.
LMR slab has been assigned over the lift area considering the lift access for upto storey 5
only.
18 | P a g e
3. LOAD COMBINATIONS
3.1 WATER TANK LOAD CALCULATION
28476 sft on each floor
Total = 370000 sft built up area ( excluding parking )
Assuming 1000
Standard water consumption for Commercial Building = 35 Litres
(From the UDPFI Guidelines)
Total Water required = 1000 x 35 = 35000 Litres
Assuming 3 days Storage = 35000 x 3 = 105000 Litres
Total Volume of Tank required = 105m3
Dead load of water = Density x Volume
= 9.81 x 105
= 1030.05 kN
19 | P a g e
Surface area of Water Tank = 8.72x12.5
= 109 m2
Dead load per unit area = 1030.05 / 109
= 9.45 ~ 10 kN/m2
Height of Water Tank = 105/109
= 0.96 ~ 1 m
3.2 LOAD CALCULATION FOR LIFT
Mechanical data for lift
Lift type = counter weight type
capacity of lift =10 person capacity of lift
Passenger weight = 10X70= 700 kg (assuming 70 kg per person)
Lift car weight =700 kg
Counter weight = 1400 kg
Impact factor = 2
Total weight of lift core = (700+700+1400) x 2 = 5600 kg
=56.0KN
No of lifts = 3
Total weight of lifts = 3x56 = 168 kN
Area of slab supporting lift = 8.720 x 3.060
= 26.68 m2
20 | P a g e
Dead load of lift = 168 / 26.68
= 6.296 kN/m2
~ 6.5 kN/m2 (provided)
Live load = 0.75 KN/m2 (As per IS 875-2015 clause 4.1Table 2)
3.3. DEAD LOAD CALCULATION(DL=1.5) (from IS 875 part-1)
Dead Load =DL of tiles +DL of mortar +DL of filler material
= 0.2+(density of mortar x thickness)+(density of filler x thickness)
Assuming , Thickness of mortar=25mm
Thickness of filler material=75mm
Filler material=sand
Dead Load = 0.2+(20.40 x 0.020) +(17.00 x 0.050)
=0.2 + 1.258= 1.458 KN/m2 1.5 KN/m2
1) line load (distributed)
beam
o main wall load =c/s area x density of wall
= 0.23 x (3-0.45) x 10=5.8 KN/m
o partition wall load =c/s area x density of wall= 0.15 x (3-
0.45) x 10=3.6 KN/m
o balcony outer frame load = c/s area x density of wall= 1.1 x
0.23 x 10 = 2.5 KN/m
o terrace parapet load = c/s area x density of wall= 1 x 0.23
x10 = 2.3 KN/m
21 | P a g e
o terrace oht load = c/s area x density of wall = (3-0.35) x 10
x 0.23 = 6.09 KN/m
Area load (dead load and live load) (As Per is 875-2015 Part-
1&Part-2 clause 3.1 Table 1)
(1) slab
(a) Habitual Slab-
(i) Dead Load =1.5 KN/m2
(ii) Live Load = 2 KN/m2
(b) staircase Slab-
(i) Dead Load =3 KN/m2
(ii) Live Load = 3 KN/m2
(c) lobby area -
(i) Dead Load =1.5 KN/m2
(ii) Live Load = 3 KN/m2
(d) Sunken slab -
(i) Dead Load = 3.0 KN/m2
(ii) Live Load =2.0 KN/m2
(e) terrace slab -
(i) Dead Load =2 KN/m2
(ii) Live Load =3.0 KN/m2
(f) water tank slab -
(i) Dead Load =15KN/m2
(ii) Live Load =0.75KN/m2
(g) lift -
(i) Dead Load =10 KN/m2
Live Load =0.75
22 | P a g e
Fig : shell loads assignment
23 | P a g e
Fig : frame loads assignment
24 | P a g e
4. CENTER OF MASS AND CENTER OF RIGIDITY
Fig: Center of mass and center of rigidity coordinates
25 | P a g e
5. MOMENT RELEASES
Fig : moment releases at each storey levels
Fig : moment releases at terrace
26 | P a g e
6. PRELIMINARY CHECK
6.1. MODELING CHECK
Running dead load and live load analysis to see impractical deformations if any due to
incorrect modeling.
Since no insignificant deflection is observed hence concluding that modeling is done right.
27 | P a g e
6.2. MODAL ANALYSIS CHECK
28 | P a g e
7. LOAD ASSIGNMENTS
7.1. EARTHQUAKE LOADS ASSIGNMENT
STATIC EARTHQUAKE LOAD CALCULATIONS
Design lateral force = Vb = Ah X W (As per 1893-2016 part 1 clause 7.2.1)
where,
Ah= Design horizontal acceleration spectrum value as per using the fundamental Natural period
Time period
Time Period,(Considering Building with infilled wall Panel) (clause 7.6.2)
At X direction = 0.09h/√dx
= 0.09 x 23.3 / √22.15
= 0.45 Sec
At Y Direction = 0.09h/√dy
= 0.09 x 23.3 / √11.35 = 0.6 Sec
W= Seismic weight of the building
Ah = Z/2 x I/R x Sa/g,
Where,
29 | P a g e
Z= seismic Zone Factor= 0.1 (seismic zone =II Fig. 1 seismic zone of
India)
I = Importance Factor=1 (clause 7.2.3 Table 8)
R= Response Reduction Factor=5 for RC building with special moment resisting
fame (SMRF)
(As per IS 1893-2016 part 1 clause 7.2.6
table 9)
Sa/g = Average response acceleration coefficient
Soil Type = Medium (from geotechnical report)
Damping vale used in project is 5 % RC building (As per is 1896 part 1 clause 7.2.4)
4 Percentage of imposed load to be considered in seismic weight calculation
25% for live load up to 3 KN/m2 (As per 1893 part 1 clause 7.3.1 table 10)
0% for terrace load (As per 1893 part 1 clause 7.3.2. )
5 Vertical Distribution of Base Shear to Different Floor Level
The design base shear (V) computed shall be distributed along the height of the
building as per
the following expression:
∑W𝑖 h𝑖 2 (As per 1893-2016 part 1 clause 7.6.3)
Qi = Vb x ∑𝑛 ∑ 2
𝑗=1 W𝑖 h𝑖
where,
Qi = Design lateral force at floor i
Wi = Seismic weight of floor i
hi = Height of floor imeasured from base
n.= Number of storey in the building is the number of levels at which the masses
are located.
Dynamic analysis done by response spectrum method and scaling for static base shear
and dramatic base shear done (as per IS 1893-2016 part 1 clause 7.7.3)
30 | P a g e
Fig : seismic load assignments
31 | P a g e
7.2. WIND LOAD ASSIGNMENT
WIND LOAD CALCULATIONS
Wind loads will be calculated in accordance with IS 875: Part 3.
Design wind speed 𝑉𝑍 = 𝑉𝑏 x 𝑘1 x 𝑘2 x 𝑘3
𝑉𝑏 =Basic wind velocity = 33 m/s
𝑘1 =Risk coefficient for a design life of 50 years = 1.0
(clause 6.3.1 table 1 (General building))
𝑘2 =terrain,height & structure size factor =0.985(table:2 of is 875:part3)
Terrain category= 2
Structure class = B
Height(m) 𝑘2
20 0.98
23.2 𝑘2 =
30 01.03
=Topography factor = 1.0
𝑘3
For upwind slope˂3̊
32 | P a g e
𝑉𝑍 = 𝑉𝑏 x 𝑘1 x 𝑘2 x 𝑘3 = 33X1.0X0.985X1.0 = 32.34m/sec
Design wind pressure (Pz) = 0.6 x V𝒛𝟐
= 0.6 x 32.8336x32.8336
= 627.0.1336N/𝑚2
Wind co-efficient (As per 875-2015 part 3 clause 7.3.3.1 table 5)
h=23.2-2.9=22.3 m
l=22 m
w=11 m
h/w=22.3/11=2.027
l/w=22/11=2
co-efficients (As per 875-2015 part-III clause 7.3.3.1 table 5)
X direction
1. Windward = 0.8
2. Leeward = 0.1
Y direction
1. Windward = 0.7
2. Leeward = 0.4
33 | P a g e
Fig : Defining wind loads
34 | P a g e
7.3. TEMPERATURE LOADS
Temperature load is considered for terrace slab. And make sure the diaphragm is semi rigid.
Uniform temperature change = (Maximum day time temperature – minimum night time
temperature) = 35 - 20 =150 C
Temperature taken for the load is 150 C for slab and beams
Fig: Assigning frame and shells with temperature loads
35 | P a g e
Fig: assigning frame and shells with temperature loads
7.4. P-DELTA ANALYSIS
2nd order geometric non-linear analysis
Critical load case for P-delta = (1.5 X DEAD LOAD)
36 | P a g e
7.5. AUTO-SEQUENCE ANALYSIS
to be performed when buildings are having :
planted columns
floating columns
soft storey
non uniformly distributed stiffness
Fig : defining auto-sequence load case
37 | P a g e
8. RESULTS
8.1. DISPLACEMENT RESULTS
Fig : displacement results for 1.0(DL + LL)
38 | P a g e
8.2. SUPPORT REACTIONS
Fig: (a)support reaction results tabular form
Fig: (b) support reaction results 3D visualization
The support reactions are calculated for the design load combinations envelope because
the envelope superimposes the value of loads and hence the supports can designed for
maximum load values.
39 | P a g e
8.3. BEAM ANALYSIS
Design load combination Envelope used for superimposition of forces so that the beams can be studied
with maximum flexural moment values for different load combinations.
Fig : moment 3-3
Fig: shear 2-2
40 | P a g e
8.4. COLUMN ANALYSIS
While analyzing the results for column we havn’t considered envelope for load combinations
because We should not take factored envelope as the column has an axial force and two moments
and since they are interactive in nature the columns should be analyzed and designed for all the
three governing factors i.e. axial force, major bending moment and minor bending moment.
(a)axial force (b)moment 3-3 (c) moment 2-2
41 | P a g e
8.4. SHEAR WALL ANALYSIS
(a)axial force (b)moment 3-3 (c) moment 2-2
(d)shear 2-2 (e) shear 3-3
42 | P a g e
8.5. SLAB ANALYSIS
(a)Bottom reinforcement requirement
(b)Top reinforcement requirement
43 | P a g e
8.6. BUILDING RESULTS FOR 1.0 (DL+LL)
(a)moment 3-3 (b) shear force 2-2
(c)axial force (d)torsion
44 | P a g e
9. STABILITY CHECKS
9.1. FOR DYNAMIC EARTHQUAKE FORCES, INTER-STOREY
DRIFT RATIO SHOULD BE LESS THAN 0.004
Inter Story Drift ratio should be less than 0.004
for SpecX = 0.001380 ˂ 0.004
for SpecY = 0.001421 ˂0.004
hence,safe.
45 | P a g e
9.2. MAXIMUM DEFLECTION AGAINST WIND ALLOWED IS
H/500
Maximum deflection allowed against wind is H/500=23200/500=46.4mm
Wx = 5.52mm ˂46.4mm
Wy = 5.21mm ˂46.4mm
hence, safe.
46 | P a g e
9.3. MAXIMUM DEFLECTION AGAINST EARTHQUAKE
ALLOWED IS H/250
Maximum deflection allowed against earthquake is H/250=23200/250=92.8mm
for Spec x = 20.53mm ˂92.8mm
for Spec y = 21.81mm ˂92.8mm
hence, safe.
47 | P a g e
9.4. MAX DEFLECTION IN ANY INDIVIDUAL ELEMENT ALLOWED =
SPAN/350 OR 20MM WHICHEVER IS LESS
( AS PER CLAUSE 23.2)
Permissible Limits: Span/350=3490/350=9.971mm
Max deflection=6.859 mm
Deflection of nearer compression member=4.442 mm
effective deflection=2.147 mm
total deflection (including long term deflection)
=2.147x2.5
= 5.3675mm ˂ 9.971 mm
HENCE, OK
48 | P a g e
9.5. GUIDELINE FOR FUNDAMENTAL TIME PERIOD= 0.1xN
No. of stories = 8
Expected time period = 0.1 x 8 = 0.8
Result time period = 1.05
Very close to the expected value
Hence, OK
49 | P a g e
9.6. NO. OF MODES GIVEN SHOULD BE IN SUCH A WAY
THAT AROUND 95% TO 98% MODAL MASS
PARTICIPATING RATIO SHALL BE ACHIEVED
SUM UX = 0.9747 > 0.95 , HENCE OK
SUM UY = 0.9624 > 0.95 , HENCE OK
SUM RZ = 0.9625 > 0.95 , HENCE OK
50 | P a g e
9.7. 1ST MODE OF MODAL ANALYSIS IS PREFERED TO BE
IN TRANSLATION MODE.
Since UX= 81%
hence the first mode is in translation
O.K.
51 | P a g e
9.8. IF THE FREQUENCY OF THE BUILDING IS LESS THAN 1HZ
THEN WE SHOULD PERFORM DYNAMIC WIND ANALYSIS BY THE
GUST FACTOR
Frequency = 1/ T
= 1/1.09
= 0.9 Hz
Hence no need of applying gust factor.
9.9. FOR A KEY ELEMENT DESIGN OVER STRENGTH
FACTOR OF 1.5 NEED TO BE USED FOR EARTHQUAKE
ANALYSIS
Since no key element is present in the building structure
Hence no need to use additional 1.5 factor for earthquake analysis.
52 | P a g e
9.10. EXPANSION JOINT (IF THE EXPANSION JOINT IS
THERE IN THE BUILDING )
During an earthquake (max displacement) = 0.012m
Assuming buildings to be of same dimensions and material
= (0.012+ 0.012) x R/2
= 0.024 x 5/2
= 0.024 x 2.5
= 0.06 m
= 60mm (minimum distance between adjacent building)
9.11. CHECK MODEL
53 | P a g e
10. DESIGN
10.1. BEAMS DESIGN
Fig : ductile detailing
54 | P a g e
Fig : Factored design load combinations for strength design model
All the 6 members are failing in shear because the beams are of red colour but the Ast value is
visible and not overstressed. It means it is not failing for flexure moment but because of shear
force.
55 | P a g e
Beams which are failing in shear:
Storey 1 Storey 2
B101 B101
B97 B97
B197 B197
SHEAR CHECK
STOREY 1 (B101)
Ast = 697 mm2/m (required)
Considering Ast value per meter
= 1000mm
Max allowed spacing is IS-456
56 | P a g e
=0.75 D
Spacing = 250mm (assumed)
1000/250= 4 no. of spacings
No of links= N + 1
=5
Since two legged stirrups are used for each link
= 10 legs are resisting the shear
Assuming each leg is of 8mm dia
Area of each leg = 50mm2
Total area = 500mm2/m (capacity)
But Ast required is 697mm2/m
Hence failing in shear.
Therefore proposing 10mm dia legs for that region to resist shear forces.
57 | P a g e
10.2. COLUMN DESIGN
Fig: ductile detailing of columns considering p-delta
58 | P a g e
Fig : strength design load combinations
While designing the columns we will not use load combinations envelope because it has three
governing loads i.e. axial force, major moment and minor moment and as they are interactive in
nature they should be designed and checked for each load combination separately.
All the columns passed design check.
59 | P a g e
Fig: all the columns passed design check
Fig : Since all the values of percentage rebar lies between the range ( 0.8% to 4% )
60 | P a g e
CHECK FOR SHEAR REINFORCEMENT
Fig: shear reinforcement values for columns
Hence columns passed the design check
O.K.
61 | P a g e
10.3. SHEAR WALL DESIGN
Fig : shear wall rebar material definition
Assigning material properties in shear wall design because we don’t get to assign rebar material
properties while defining shear walls.
62 | P a g e
Considering all the factored loads and eliminating the load combinations with static earthquake
load combinations.
Fig : design load combinations for shear wall
All the shear walls passed the design check.
Fig: design Ast values
63 | P a g e
10.4. SLAB DESIGN
Before designing the slabs we need to make sure the slabs are FEM based analyzed and not strip
based.
Fig : rebar section rules
64 | P a g e
Fig : Slab rebar material definition
Fig : design load combinations for slab
Fig : shear wall design of storey showing max Ast required
65 | P a g e
11.DETAILING
Fig : detailing preferences defining units
Fig : defining diagonally reinforced links as horizontal bars
66 | P a g e
Fig : rebar selection rules for beams
Fig : rebar selection rules for columns
67 | P a g e
Fig : detailing of the beam for a span
Fig : deatailing of the beam for two span
68 | P a g e
Fig : beam cross- sections
Fig : column details
69 | P a g e
Fig : floor plan of storey 3
70 | P a g e
REMARKS
71 | P a g e