Time and Distance
1. A 320 metre long train crosses a pole in 50 seconds. What (5) None of these
is the speed of train ? 9. A man starts going for morning walk every day. The
(1) 4.6 m/sec (2) 7.2 m/sec distance walked by him on the first day was 2 kms.
(3) 5.4 m/sec (4) 6.4 m/sec Everyday he walks half of the distance walked on the
(5) Cannot determined previous day. What can be the maximum total distance
2. A 320 metres long train moving with an average speed of walked by him in his life time ?
120 km/hr crosses a platform in 24 seconds. A man crosses (1) 4 kms. (2) 120 kms.
the same platform in 4 minutes. What is the speed of man (3) 18 kms (4) Data indequate
in meter/second ? (5) None of these
(1) 2.4 (2) 1.5 10. Find the speed of train in km/hr whose length is 200 m and
(3) 1.6 (4) 2.0 crosses a platform of length 240 m in 22 seconds ?
(5) None of these (1) 60 (2) 48
3. An aeroplane flies with an average speed of 756 km/hr. A (3) 53 (4) Data inadequate
helicopter takes 48 hours to cover twice the distance (5) None of these
covered by aeroplane in 9 hours. How much distance will 11. Two cars starts at the same time from A and B which is
the helicopter cover in 18 hours ? (assuming that flights 120 km apart. If the two cars tarvel in opposite direction
are non-stop and moving with uniform speed) they meet after one hour and if they travel in same direction
(1) 5014 km (2) 5140 km (from A towards B) then A meet B after 6 hours. What is
(3) 5130 km (4) 5103 km the speed of car starting from A ?
(5) None of these (1) 70 kmph (2) 120 kmph
4. The ratio between the speed of a bus and train is 15 : 27 (3) 60 kmph (4) Data inadequate
respectively. Also, a car covered a distance of 720 km. in (5) None of these
9 hours. The speed of the bus is three – fourth of the speed 12. A 222 metre long train crosses a pole in 6 seconds. The
of the car. How much distance will the train cover in 7 same train crosses a man running in the same direction in
hours ? 10 seconds. What will be the speed of man ?
(1) 760 km. (2) 756 km. (1) 15 m/sec (2) 17 m/sec
(3) 740 km. (4) Cannot determined (3) 18 m/sec (4) 14 m/sec
(5) None of these (5) None of these
6. Raman drove from home to a neighbouring town at the 13. A can walk a certain distance in 20 days when he rests 8
speed of 50 kms./hr. and on his returning journey, he drove hours a day. How long will he take to walk twice the
at the speed of 45 kms./hr. and also took an hour longer distance, twice as fast and rests twice as long each day ?
to reach home. What distance did he cover each way ?
(1) 40 days (2) 60 days
(1) 450 kms. (2) 225 kms.
(3) 80 days (4) 100 days
(3) 900 kms. (4) 500 kms.
4
(5) None of these 14. The average speed of a car is 1 times the average speed
5
7. A motor starts with the speed of 70 kmph with its speed of a bus. A tractor covers 575 km in 23 hours. How much
increaing every two hours by 10 kmph. In how many hours distance will the car cover in 4 hours if the speed of the
will it cover 345 kms ? bus is twice the speed of the tractor ?
1 1 (1) 340 kms (2) 480 kms
(1) 2 hours (2) 4 hours
4 2 (3) 360 kms (4) 450 kms
(3) 4 hours 5 minutes (4) Cannot be determined (5) None of these
(5) None of these 15. A car covers the first 39 km. of it’s journey is 45 minutes
8. A car covers its journey at the speed of 80 km/hour in 10 and covers the remaining 25 kms. in 35 minutes. What is
hours. If the same distance is to be coverd in 4 hours, by the average speed of the car ?
how much the speed of car will have to increase ? (1) 40 kmph (2) 64 kmph
(1) 8 km/hr (2) 10 km/hr (3) 49 kmph (4) 48 kmph
(3) 12 km/hr (4) 16 km/hr (5) None of these
https://freeonlinetest.net/
https://www.govtjobsalert.info/ https://www.ibpsonline.in/
CAREER POWER Chapterwise Bank PO Quantitative Aptitude
16. Train – A crosses a pole in 25 seconds and another Train 21. The respective ratio between the speeds of a car, a train
– B crosses a pole in 1 minute and 15 seconds. Length of and a bus is 5 : 9 : 4. The average speed of the car, the
train – A is half length of train – B. What is the respective bus and the train is 72 kmph together. What is the average
ratio between the speeds of Train – A and Train B ? speed of the car and the train together ?
(1) 3 : 2 (2) 3 : 4 (1) 82 kmph (2) 78 kmph
(3) 4 : 3 (4) Cannot be determined (3) 84 kmph (4) Cannot be determined
(5) None of these (5) None of these
17. A boat running downstreams covers a distance of 30 kms 22. The ratio between the speed of a train and a car is 16 : 15
in 2 hours. While coming back the boat takes 6 hours to respectively. Also, a bus covered a distance of 480 kms.
cover the same distance. If the speed of the current is half in 8 hours. The speed of the bus is three – fourth the speed
that of the boat, what is the speed of that boat in kmph ? of the train. How much distance will the car cover in 6
(1) 15 (2) 5 hours ?
(3) 10 (4) Cannot be determined (1) 450 km (2) 480 km
(5) None of these (3) 360 km (4) Cannot be determined
18. Samir drove at the speed of 45 kmph. from home to a (5) None of these
resort. Returning over the same route, he got stuck in traffic 23. Train – A crosses a stationary train – B in 50 seconds and
and took an hour longer, also he could drive only at the a pole in 20 seconds with the same speed. The length of
speed of 40 kmph. How many kilometres did he drive each the train – A is 240 meters. What is the length of the
way ? stationary Train – B ?
(1) 250 kms. (2) 300 kms. (1) 360 meters (2) 260 meters
(3) 310 kms. (4) 275 kms. (3) 300 meters (4) Cannot be determined
(5) None of these (5) None of these
19. A 240 metres long train crosses a platform twice its lenght 24. The respective ratio between the speeds of a car, a jeep and
in 40 seconds. What is the speed of the train ? a tractor is 3 : 5 : 2. The speed of the jeep is 250 percent
(1) 6 metres/sec. (2) 28 metres/sec. of the speed of the tractor which covers 360 kms in 12
hours. What is the average speed of car and jeep together?
(4) 18 metres/sec. (4) 16 metres/sec.
(1) 60 km/hr. (2) 75 km/hr.
(5) None of these
(3) 40 km/hr. (4) Cannot be determined
20. A bus started its journey from Ramgarh and reached
Devgarh in 44 minutes with its average speed of 50 km/ (5) None of these
hour. If the average speed of the bus is increased by 5 km/ 25. A man crosses a stationary bus in 18 seconds. The same
hour, how much time will it take to cover the same bus crosses a pole in 4 seconds. What is the respective ratio
distance? between the speed of the bus and the speed of the man?
(1) 40 minutes (2) 38 minutes (1) 9 : 2 (2) 9 : 4
(3) 36 minutes (4) 31 minutes (3) 18 : 5 (4) Cannot be determined
(5) 49 minutes (5) None of these
HINTS & SOLUTIONS
.ANSWER KEY.
1. (4) 2. (4) 3. (4) 4. (2) 5. (*) 6. (1)
7. (2) 8. (5) 9. (1) 10. (5) 11. (1) 12. (1)
13. (4) 14. (3) 15. (4) 16. (1) 17. (4) 18. (5)
19. (3) 20. (1) 21. (3) 22. (1) 23. (1) 24. (1)
25. (1)
2 CAREER POWER, G-7, Roots Tower, Laxmi Nagar, District Centre, Delhi-92, www.careerpower.in
https://freeonlinetest.net/
https://www.govtjobsalert.info/ https://www.ibpsonline.in/
Chapterwise Bank PO Quantitative Aptitude CAREER POWER
This distance will be covered at the speed of 90 kmph.
320
1. (4) Speed of train = = 6.4 m/sec. 45 1
50 \ Time taken = = hour
2. (4) Speed of train = 120 kmph 90 2
120 ´ 5 100 1 1
= = m/sec \ Total time = 4 + = 4 hours
18 3 2 2
8. (5) Initial speed = 80 km/hr
100 (Length of train and platform)
\ = Total distance = 80 × 10 = 800 km.
3 Time taken in crossing
800
New speed = = 200 km / hr..
100 320 + x 4
Þ = Increase in speed = 200 – 80 = 120 km/ hr.
3 24
9. (1) The distance walked on the first day = 2 kms.
Where x = length of platform
The distance walked on subsequent days is half the
24 ´ 100 distance walked on the previous days.
Þ = 320 + x
3 1 1
Þ 800 = 320 + x \ Total ditance walked = 2 + 1 + + + ...
2 4
Þ x = 800 – 320 = 480m This is a Geometric series whose
480 First term, a = 2
\ Man’s speed = = 2 m/sec
4 ´ 60 1
Common ratio, r =
3. (4) Distance covered by aeroplane in 9 hours 2
= Speed × Time = 9 × 756 = 6804 km Maximum total distance walked by the person in his
life-time means the number of terms in the series
2 ´ 6804 would be infinite. Hence, the series would be an
\ Speed of helicopter = = 283.5kmph
48 infinite Geometric series.
\ Distance covered by helicopter in 18 hours Sum of an infinite Geometric series in givern by
= (283.5 × 18) = 5103 km
a 2
(Distance covered) S= ,=S= 1
1- r 1-
4. (2) Speed of car = 2
Time taken
2
S= , S = 4 kms.
720 1
= = 80 kmph
9 2
3 length of (train + platform)
\ Speed of bus = ´ 80 = 60 kmph 10. (5) Speed of train =
4 time taken to cross
27 440
\ Speed of train = ´ 60 = 108 kmph 18
15 = = 20 m/s = 20 ´ = 72 km/hr
22 5
\ Distance covered by train in 7 hours 11. (1) Let speed of car starting at A = x km/hr
= 7 × 108 = 756 km. and speed of car starting at B = y km/ hr
6. (1) Let the required distance be = x km. \ x + y = 120 ....ed(i)
x x 6x – 6y = 120 .....ed (ii)
According to the question, - =1
45 50 \ x + 70 km/ hr.
10 x - 9 x y = 50 km/ hr.
Þ = 1 Þ x = 450 Km.
450 222
7. (2) Initial speed of motor = 70 kmph. 12. (1) Speed of train = = 37 m/sec.
6
Distance covered in first 2 hours = 2 × 70 = 140 kms.
For next two hours speed of motor = 80 kmph. 220
If the speed of man be x m/sec, then = 10
\ Distance covered in next 2 hours = 2 × 80 37 - x
= 160 kms. Þ 220 = 370 – 10x
Distance covered in first 4 hours = 140 + 160 = 300 Þ 10x = 370 – 220 = 150
Remaining distance = 345 – 300 = 45 km Þ x = 15 m/sec
CAREER POWER, G-7, Roots Tower, Laxmi Nagar, District Centre, Delhi-92, www.careerpower.in 3
https://freeonlinetest.net/
https://www.govtjobsalert.info/ https://www.ibpsonline.in/
CAREER POWER Chapterwise Bank PO Quantitative Aptitude
13. (1) Working hours per day = 24 – 8 = 16 hours 19. (3) Length of the train = 240 metre
Total working time = 16 × 20 = 320 hours \ Length of the platform = 480 metre
In case II. We know that when a train crosses a platform, it
Distance is doubled and speed too. covers a distance equal to the sum of its length and
Working hours per day = 24 – 16 = 8 hours that of platform.
320 æ 240 + 480 ö
\ Required time = = 40 days \ Speed of train = ç ÷ m/sec
8 è 40 ø
720
Distance 575 = 18 m/sec
14. (3) Speed of tractor = = = 25 kmph 40
Time 23 50 ´ 44
\ Speed of bus = 50 kmph 20. (1) Distance between Ramgarh and Devgarh =
60
9 110
\ Speed of car = × 50 = 90 kmph = km
5 3
\ Distance covered by car in 4 hours 55
New speed = 55 kmph = km / minute
= 4 × 90 = 360 km 60
Total distance (39 + 25) km Distance 110 60
\ Required time = = ´ = 40 min.
15. (4) Average speed = = Speed 30 55
Total time (45 + 35) minute
21. (3) 5x + 9x + 4x = 72 × 3 Þ 18x = 72 × 3
64 æ 64 ´ 60 ö 72 ´ 3
= kmph = ç = 48 kmph \ x = = 12 kmph
80 è 80 ÷ø 18
60 5x + 9 x
\ Average speed of car and train = = 7x
16. (1) If the length of train A be x metre, then length of train 2
B = 2x metre. = 7 × 12 = 84 kmph
When a train crosses a pole, it covers a distance equal 480
to its own length. 22. (1) Speed of the bus = = 60 kmph
8
x 2x 4
\ Required ratio = : \ Speed of the train = 60 × = 80 kmph
25 75 3
15
1 2 \ Speed of the car = × 80 = 75 kmph
= ´ 75 : ´ 75 = 3 : 2 16
25 75
\ Required distance = Speed × time
17. (3) Let the speed of boat in still water = x kmph
= 75 × 6 = 450 km.
x 23. (1) If the length of train - B be x metre, then
\ Speed of current kmph
2 240 + x 240
Speed of the train = =
30 50 20
When boat runs downstream, =2
x 240 + x
x+ Þ = 12 Þ 240 + x = 600 Þ x = 360 metre
2 50
360
30 ´ 2 24. (1) Speed of tractor = = 30 kmph
Þ = 2 Þ 6x = 60 12
3x 250
Speed of jeep = 30 ´ = 75 kmph
60 100
Þ x= = 10 kmph
6 3
\ Speed of car = ´ 75 = 45 kmph
18. (5) Let the required distance be x km. 5
\ Average speed of car and jeep together
x x
According to the question, – =1 æ 75 + 45 ö
40 45 = çè ÷ kmph = 60 kmph
2 ø
9 x - 8x 25. (1) If the length of the bus be x metre, then
Þ =1
360 x x
Required ratio = : =9:2
4 18
x
Þ = 1 Þ x = 360 km,
360
4 CAREER POWER, G-7, Roots Tower, Laxmi Nagar, District Centre, Delhi-92, www.careerpower.in
https://freeonlinetest.net/
https://www.govtjobsalert.info/ https://www.ibpsonline.in/