ADAMA SCIENCE AND
TECHNOLOGY UNIVERSITY
ELECTRICAL DESIGN AND
BUILDING ENGINEERING
PROJECT DOCUMENTATION
Group members ID numb
1. Damu Adem UGR/25807/14
2. Bisrat Degu UGR/23009/13
3. Duresa Dnebo UGR/23125/13
4. Habteneh Almaw UGR/25544/14
5. Samuel Tigistu UGR/2695/14
6. Yordanos Zewdu UGE/25789/14
7. Noah Muhedin UGR/25277/14
8. GUTU KANANI UGR/25831/14
Submitted to: Mr. Tewodros Asfaw
CONTENTS
1. Calculations
i. Offices
ii. Toilets
iii. storage
iv. Corridor
v. Stairway
vi. Elevator
2. Maximum Load and current rating
3. Expected load
4. Costs
1.CALCULATIONS
I. offices
Office #1
Recommended illumination level(E) = 500 lux
Area to be illuminated (A) =39.4 m2
Total lumens (φ)=E*A→500lux * 39.4m2=19700
Correction factor (CF) = Maintenance factor(MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 19700/0.48=41041.667 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED LIGHTS for the offices of :
Efficiency(K):110
Lumen: 4400 lumens
Wattage per lamp (WPL): 40 watts
Therefore TW = 41041/110= 373.1 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 373.1/40=9.32 ≅ 9 LAMPS
Office #2
Recommended illumination level(E) = 500 lux
Area to be illuminated (A) =53.9 m2
Total lumens (φ)=E*A→500lux * 53.9m2=26950 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 26950/0.48=56145.8333Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED LIGHTS for the offices of :
Efficiency(K):110
Lumen: 4400 lumens
Wattage per lamp (WPL): 40 watts
Therefore TW = 56145.8333/110= 510.41666 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 510.41666/40= 12.76 ≅ 13 LAMPS
Office #3
Recommended illumination level(E) = 500 lux
Area to be illuminated (A) =59.7 m2
Total lumens (φ)=E*A→500lux * 59.7 m2=29850 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 29850/0.48=62187.5 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED LIGHTS for the offices of :
Efficiency(K):130
Lumen: 4400 lumens
Wattage per lamp (WPL): 40 watts
Therefore TW = 62187.5 /130= 478.3653 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 478.3653/40= 11.95 ≅ 12 LAMPS
Office #4
Recommended illumination level(E) = 500 lux
Area to be illuminated (A) =66.2 m2
Total lumens (φ)=E*A→500lux * 66.2 m2=33100 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 33100/0.48=68958.33 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED LIGHTS for the offices of :
Efficiency(K):170
Lumen: 4400 lumens
Wattage per lamp (WPL): 40 watts
Therefore TW = 68958.33 /170= 405.6372 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 405.6372/40= 10.14 ≅ 10 LAMPS
Office #5
Recommended illumination level(E) = 500 lux
Area to be illuminated (A) =73 m2
Total lumens (φ)=E*A→500lux * 73 m2=36500 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 36500/0.48=76041.66667 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED LIGHTS for the offices of:
Efficiency(K):180
Lumen: 4400 lumens
Wattage per lamp (WPL): 40 watts
Therefore TW = 76041.66667 /180= 422.453 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 422.453/40=10.56 ≅ 11LAMPS
Office #6
Recommended illumination level(E) = 500 lux
Area to be illuminated (A) =67 m2
Total lumens (φ)=E*A→500lux * 67 m2=33500 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 33500/0.48=69791.667 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED LIGHTS for the offices of:
Efficiency(K):180
Lumen: 4400 lumens
Wattage per lamp (WPL): 40 watts
Therefore TW = 69791.667 /180= 387.731 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 387.731/40=9.6932 ≅ 10 LAMPS
II.Toilet
Toilet#1
Recommended illumination level(E) = 150 lux
Area to be illuminated (A) =11.4 m2
Total lumens (φ)=E*A→150lux * 11.4 m2=1710 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 1710/0.48= 3562.5Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED LIGHTS of:
Efficiency(K):80
Lumen: 1200 lumens
Wattage per lamp (WPL): 15 watts
Therefore TW = 3562.5 /80= 44.531 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 44.531/15= 2.96 ≅ 3 LAMPS
Since there are partitions for the toilet, we divided the number of lamps into two halves of corresponding
areas A1 and A2.
For A1 we have given 2 lamps and the remaining one lamp to A2 to divide for each toilet partitions of 4
watt(approximately)→15w/4= 3.75w ≅ 4w lamp for each toilet seat.
Therefor the total number of lamps for the toilet is 2x 15W lamps and 4x 4W LED light.
Toilet #2
Since it is identical to toilet#1, all calculations for toilet#1 applies to toilet#2.
III. Storage
Recommended illumination level(E) = 200 lux
Area to be illuminated (A) =16.6 m2
Total lumens (φ)=E*A→200lux * 16.6 m2=3320 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→3320 /0.48=6916.67Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used fluorescent Lights for storage of:
Efficiency(K):80
Lumen: 4640 lumens
Wattage per lamp (WPL): 40 watts
Therefore TW = 6916.67/80= 86.458 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 86.458/80= 1.08 ≅ 1 LAMPS
Since it is identical to storage#1, all calculations for storage#1 applies to storage#2.
IV. Corridor
Recommended illumination level(E) = 200 lux
Area to be illuminated (A) =53.1 m2
Total lumens (φ)=E*A→100lux * 53.1 m2=5310 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→5310 /0.48=11062.5 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED Lights for corridor of:
Efficiency(K):110
Lumen: 1430 lumens
Wattage per lamp (WPL): 14 watts
Therefore TW = 11062.5/110 = 100.568 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 108.032/14= 7.1834≅ 7 LAMPS
V. Stair ways
Recommended illumination level(E) = 200 lux
Area to be illuminated (A) =16.3882 m2
Total lumens (φ)=E*A→150 lux *16.3882 m2=2458.23 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→ 2458.23/0.48=5121.31 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED Lights for stairways of:
Efficiency(K):116.67
Lumen: 1750 lumens
Wattage per lamp (WPL): 15 watts
Therefore TW = 5121.31 /116.67 = 43.89 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 43.89/15= 2.926 ≅ 3 LAMPS
VI. Elevator
Recommended illumination level(E) = 20 lux
Area to be illuminated (A) =3.065 m2
Total lumens (φ)=E*A→20lux * 3.065 m2=61..308 LUMENS
Correction factor (CF) = Maintenance factor (MF) * Utilization factor (UF) → CF = 0.8*0.6=0.48
Gross lumens (φG) =(E*A)/CF→61.308 /0.48=127.725 Lumens
Total watts (TW) = φG/Efficiency of lamp (lumen per watts)
Efficiency of lamp(k)→ lumen per watts
We used LED Lights for elevator of:
Efficiency(K):51
Lumen: 204 lumens
Wattage per lamp (WPL): 4 watts
Therefore TW = 127.725/51 = 2.50 watts
Number of fixture (lamps)= TW/WPL→ #LAMPS= 2.50/4= 0.626 ≅ 1 Lamp/s
Multipurpose building Electricals Installation cost Estimations
Unit price Total cost
Specification Units Quantity
(Birr) (Birr)
Fluorescent
lamp with pcs 300 2 600
holder 36 w
Lightings
LED 4W pcs 500 4 2000
LED 40W pcs 1700 65 110500
LED 15W pcs 605 10 6050
LED 14W pcs 550 7 3850
one way Pcs 60 4 240
two way Pcs 150 8 1200
Switch
Intermediat Pcs 200 6 1200
Gang Pcs 230 4 920
GP Socket out
let 16 Pcs 70 32 2240
A,220V ,2 Pin
Sockets
SPSocket outlet
Pcs 90 3 270
25 A,220 ,3pin
Junction box
Junction box
65mm for Pcs 25 60 1500
switch
Junction box
85mm for Pcs 30 50 1500
socket
Conduit 11 mm Pcs 25 49 1225
Conduit
Conduit 13.5 Pcs 30 44 420
mm
Conduit 16 mm Pcs 25 12 300
Circuit breaker
pcs 350 2 700
6A
Circuit breaker
pcs 400 4 1600
10 A
Circuit breaker
Circuit breaker
pcs 400 8 3200
16 A
Circuit
pcs 500 6 3000
breaker25 A
Reserve Circuit
breaker 10 A pcs 400 2 800
and 16
100m 2000 17 34,000
Solid copper
wire 2.5 mm2
Wire
100m 1/2 1500 750
Solid copper
wire 4 mm2
Total cost 178,065