Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
155 views6 pages

Box Culvert Design Parameters

box culvert

Uploaded by

Steve Kimani Jr.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
155 views6 pages

Box Culvert Design Parameters

box culvert

Uploaded by

Steve Kimani Jr.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 6

Design of Box Culvert

REF CALCULATION OUTPUT


Design Properties and Parameters
-Density of compacted soil (unsaturated) γunsat. 19 kN/m³
-Density of compacted soil (saturated) γsat. 22 kN/m³
-Density of water 10 kN/m³
-Safe soil bearing pressure SBP 200 kN/m²
-Angle of internal friction 27°
-Active Earth Pressure coefficient Ka 1- Sin27/1+ Sin27 0.38
-Soil internal coefficient of friction ,'µ' Tan 27⁰ 0.4
-Loaded length (45° dispersion ) L = 3.1+1×2 5.1 m
Table -Traffic loading UDL/notional lane BS 5400-part 2 = 336(1/5.1)⁰˙⁶⁷ 112.79 kN/m²
-KEL 120 kN/m
-Carriageway width 5900 mm
-Notional width (1 notional lanes) 3
-Lane width = 5.9/3 1.97 m
-Concrete cover to reinforcements c 50 mm
-Finishes and screeds 25 mm
-Surcharge 10 kN/m²
-Concrete density γcon. 25 kN/m³
-Design case: Surrounding soil saturated
Road surface

1000

350
A B

2300

D C
400

400 3100 400


3900
TOP - Slab load analysis
EC1 Slab dead loads Ultimate load (kN/m²) Service load (kN/m²)
Pt. 1.1 -Slab load s/w = 25×0.35×1.15 10.06 = 25×0.35 8.75
-Finishes/screeds = 25×0.025×1.15 0.72 = 25×0.025 0.63
-wt of fill culvert = 1×22×1.5 33.00 = 1×22×1.20 26.40
Total permanent load, (kN/m²) 43.78 35.78 43.78
HA lane factors
Table 14 HA lane factor (table 14 ,BD 37/01)
-1st & 2nd lane = 0.274 ×3 = 0.82 0.82
UDL per notional lane (kN/m²) Ultimate load (kN/m²) Service load (kN/m²)
-1st & 2nd lane = 0.82×112.79×1.5/1.97 70.42 = 0.82×112.79×1.0/1.97 46.95 70.42
KEL per notional lane (kN/m²)
-1st & 2nd lane = 0.82×120×1.5/(1.97×1×2) 37.46 = 0.82×120/(1.97×1×2) 24.97 37.46
Total slab loadings
EC0 Ultimate load (kN/m²) Service load (kN/m²)
Eq.6.10 w =43.78+70.42+37.46 = 151.66 =35.78+46.95+24.97 = 107.70 151.66
Eq.6.14b Taking 1m width of concrete slab =>151.66 × 1.0 = > n = 151.66kN/m
151.66kN/m

A B

6
A B

3.5
BOTTOM - Slab load analysis
EC1 Slab dead loads Ultimate load (kN/m²) Service load (kN/m²)
Pt. 1.1 -Slab load s/w = 25×0.4×1.15 11.50 = 25×0.4×1.15 10.00
-wt of walls = 25×2.3×0.4×2×1.15/3.9 13.56 = 25×2.3×0.4×2/3.9 11.79
-Finishes/screeds = 25×0.025×1.15 0.72 = 25×0.025×1.15 0.63
-Top slab 43.78 35.78
Total permanent load, (kN/m²) 69.56 58.20 69.56
UDL per notional lane (kN/m²) Service load (kN/m²)
-1st & 2nd lane = 0.82×112.79×1.5/1.97 70.42 = 0.82×112.79×1.0/1.97 46.95 70.42
KEL per notional lane (kN/m²)
-1st & 2nd lane = 0.82×120×1.5/(1.97×1×2) 37.46 = 0.82×120/(1.97×1×2) 24.97 37.46
Total slab loadings
EC0 Ultimate load (kN/m²) Service load (kN/m²)
Eq.6.10 w =69.56+70.42+37.46 = 177.44 177.44
Eq.6.14b Taking 1m width of concrete slab =>177.44 × 1.0 = > n = 177.44kN/m

D C

177.44kN/m
3.5
WALLS - Lateral Pressure on the walls
Ultimate load (kN/m²)
Top of culvert (p₁ ) Sg = 1.5×Ka×γ = 10×0.38×1.5 5.70
'EP =1.5{Ka(γsat-γw)+γw}h ={(22-10)0.38+10}1.18×1.5 25.66
31.36 kN/m 31.36
Bot. of culvert (p₂ ) Sg = 1.5×Ka×γ = 10×0.38×1.5 5.70
'EP =1.5{Ka(γsat-γw)+γw}h ={(22-10)0.38+10}3.85×1.5 84.08
89.78 kN/m 89.78
Diagrammatically
151.66kN/m
31.36kN/m 31.36kN/m
A B

2.68m

89.78kN/m D C 89.78kNm

177.44kN/m
3.50m
Diagrammatically open continuous Beam
151.66 31.36 89.78 177.44 89.78 31.36

A B C D A

3.5 2.68 3.5 2.68


Fixed End Moment
Span A-B
FEMAB = wl ²/12
FEMAB = FEMBA = 151.66×3.5²/12 154.82
Span B-C & D-A
FEMBC = w₁l ²/12 + w₂l ²/30
FEMBC = FEMAD = 31.36×2.68²/12+58.42×2.68²/30 32.76

6
FEMCB = w₁l ²/12 + w₂l ²/20
FEMCB = FEMDA = 31.36×2.68²/12+58.42×2.68²/20 -39.75
Span C-D
FEMCD = wl ²/12
FEMCD = FEMDC = 177.44×3.5²/12 181.14
Moment Distribution
Span A B B C C D D A
D.F 0.33 0.33 0.67 0.57 0.43 0.43 0.57 0.67
FEM 154.82 -154.82 32.76 -39.75 181.14 -181.14 39.75 -32.76
DIST1 -40.28 40.28 81.78 -80.59 -60.8 60.8 80.59 -81.78
C/O 20.14 -20.14 -40.3 40.89 30.4 -30.4 -40.89 40.3
DIST2 -19.95 19.95 40.49 -40.64 -30.65 30.65 40.64 -40.49
TOTAL 114.73 -114.73 114.73 -120.09 120.09 -120.09 120.09 -114.73
Maximum Shear Force and Moment at spans
Span A-B @Top Slab
RA = RB = 151.66×3.5/2 =265.41kN 265.41
Msupt. = Max(114.73,-114.73) 114.73
Mmax = 265.41×1.75-151.66×1.75²/2 - 114.73 =217.04kNm 217.04
Span C-D @Bottom Slab
RC = RD = 177.44×3.5/2 =310.52kN 310.52
Msupt. = Max(120.09,-120.09) 120.09
Mmax = 310.52×1.75-151.66×1.75²/2 - 120.09 =290.62kNm 290.62
Span B-C & D-A @Vertical Wall
RB = w ₁L/2 + w ₂L/6 + (FEMBC -FEMCB)/L
= (31.36×2.68/2 +58.42×2.68/6) + (114.73-120.09)/2.68 =66.12kN
= 66.12kN 66.12
RC = w ₁L/2 + w ₂L/3 + (FEMBC -FEMCB)/L
= (31.36×2.68/2 +58.42×2.68/3) + (-120.09 + 114.73)/2.68 =92.21kN
= 92.21kN 92.21
Msupt. = Max(114.73,-120.09) 120.09
Shear Force Equation SF= 66.12 -(31.36x + 58.42x/2)
At Mmax/min SF =0
SF= 29.21x+31.36x-66.12 = 0
x= 1.09m 1.09
Moment Equation [email protected] = 66.12x -(31.36x²/2 + 58.42x²/3) -114.73 =-84.42kNm
[email protected] =-84.42kNm -84.42
Design of Box Culvert @Top Slab
REF CALCULATION OUTPUT
-Assume main reinforcement bar φ = 20 mm
-Assume distribution reinforcement bar φ = 16 mm
-Concrete compressive strength fck = 30 N/mm²
-Rebar steel strength fyk = 425 N/mm²
Effective depth, deff
∅′ = 350 - 50 - 20 / 2 = 290 mm
𝑑𝑒𝑓𝑓 = ℎ − 𝑐 − ⇒
2 deff = 290 mm 290
Maximum design moment MEd = 217.04kNm 217.04
𝑀
𝐾= = 217.04×1000²/(30×1000×290²) = 0.086
𝑏𝑑2 𝑓𝑐𝑘
K= 0.086 < 0.167 K=0.086
Therefore no comp. reinforcement needed
Lever arm, z
𝐾
𝑧 = 𝑑 0.5 + 0.25 − = 290(0.5+√(0.25-0.086/1.134)) = 266 mm 266
z = 0.95×d 1.134 = 0.95×290 = 276 mm 276
Therefore lever arm, z = 266 mm z=266mm

6
Steel reinforcement requirement
𝑀 A s req. = 217.04×1000²/(0.87×425×266) = 2207 mm² 2207
𝐴𝑠 =
0.87𝑓𝑦𝑘 𝑧
cl. 9.2.1.1 Check minimum area of reinforcements
f ctm = 0.3 × f ck 0.67 = 0.3×30⁰˙⁶⁷ = 2.93 MPa 2.93
Equ. 9.1N As, min = 0.26 (fctm/ fyk) bt d > 0.13%bd = 0.26×(2.93/425)×1000×290 = 520 mm² 520
cl. 9.6.2(1) Check maximum reinfocements
Max As =4%bd = 4×1000×290/100 = 11600 mm² 290
Therefore, provide T20 @ 125 B1 Area A s = 2513 >2207mm²/m OK
cl. 9.3.1.1(2) Distribution steel reinf. req'. A s ' Max A's = (20%Aprov,vert., As, min)
Max(0.2×2513, 520) 520 mm² 520
Therefore, provide T16 @ 200 B2 Area A s = 1005 >520mm²/m OK
Shear stress check
Max. support shear force 265.41 265.41kN
Max. design shear resistance VRd, c
Cl 6.2.2 VRd, c = {CRd, c×k×(100×ρ1×fck)1/3 ≥ (Vmin = 0.035×k1.5×√fck)}×bwd
C Rd,c = 0.12
k = 1+√(200/d) = min (1+√(200/290) ; 2.0 ) = 1.83
ρ₁ = A sl /(bw d) 2513/(1000×290) = 0.87% 0.87
v Rd, c = 0.12×1.83×(100×0.0087×30)^(1/3)×1000×290= 188.91 kN/m 188.91
v min = 0.035×√30×1.83¹˙⁵×1000×290= 137.63 kN/m 137.63
Therefore, v Rd, c = Max(188.91, 137.63) = 188.91 kN/m
vEd = 265.41 > (vRd, c = 188.91kN/m) Fail in shear
The shear strength is satisfactory; no shear reinforcement is required
Design of Box Culvert @Bottom Slab
REF CALCULATION OUTPUT
-Assume mid-span steel bar φ = 20 mm
-Assume support steel bar φ = 16 mm
-Concrete compressive strength fck = 20 N/mm²
-Rebar steel strength fyk = 425 N/mm²
Effective depth, deff
∅′ = 400 - 50 - 20 / 2 = 340 mm
𝑑𝑒𝑓𝑓 = ℎ − 𝑐 − ⇒
2 deff = 340 mm 340
Maximum design moment MEd = 290.62kNm 290.62
𝑀
𝐾= 2 = 290.62×1000²/(20×1000×340²) = 0.126
𝑏𝑑 𝑓𝑐𝑘
K= 0.126 < 0.167 K=0.126
Therefore no comp. reinforcement needed
Lever arm, z

𝐾
𝑧 = 𝑑 0.5 + 0.25 − = 340(0.5+√(0.25-0.126/1.134)) = 297 mm 297
z = 0.95×d 1.134 = 0.95×340 = 323 mm 323
Therefore lever arm, z = 297 mm z=297mm
Steel reinforcement requirement
𝑀 A sreq. = 290.62×1000²/(0.87×425×297) = 2646 mm² 2646
𝐴𝑠 =
0.87𝑓𝑦𝑘 𝑧
cl. 9.2.1.1 Check minimum area of reinforcements
f ctm = 0.3 × f ck 0.67 = 0.3×20⁰˙⁶⁷ = 2.23 MPa 2.23
Equ. 9.1N As, min = 0.26 (fctm/ fyk) bt d > 0.13%bd = 0.26×(2.93/425)×1000×340 = 609 mm² 609
cl. 9.6.2(1) Check maximum reinfocements
Max As =4%bd = 4×1000×340/100 = 13600 mm² 340
Therefore, provide T20 @ 100 B1 Area A s = 3141 >2646mm²/m OK
cl. 9.3.1.1(2) Distribution steel reinf. req'. A s ' Max A's = (20%Aprov,vert., As, min)
Max(0.2×3141, 609) 628 mm² 628
Therefore, provide T16 @ 150 B2 Area A s = 1340 >628mm²/m OK

6
Shear stress check
Max. support shear force 310.5 310.52kN
Max. design shear resistance VRd, c
Cl 6.2.2 VRd, c = {CRd, c×k×(100×ρ1×fck)1/3 ≥ (Vmin = 0.035×k1.5×√fck)}×bwd
C Rd,c = 0.12
k = 1+√(200/d) = min (1+√(200/340) ; 2.0 ) = 1.77
ρ₁ = A sl /(bw d) 3141/(1000×340) = 0.92% 0.92
v Rd, c = 0.12×1.77×(100×0.0092×20)^(1/3)×1000×340= 190.65 kN/m 190.65
v min = 0.035×√20×1.77¹˙⁵×1000×340= 125.32 kN/m 125.32
Therefore, v Rd, c = Max(190.65, 125.32) = 190.65 kN/m
vEd = 310.52 > (vRd, c = 190.65kN/m) Fail in shear
The shear strength is satisfactory; no shear reinforcement is required
Design of Box Culvert @Vertical Walls
REF CALCULATION OUTPUT
-Assume near-face (NF) steel bar φ = 16 mm
-Assume far-face (FF) steel bar φ = 12 mm
-Concrete compressive strength fck = 20 N/mm²
-Rebar steel strength fyk = 425 N/mm²
Effective depth, deff
∅′ = 400 - 50 - 16 / 2 = 342 mm
𝑑𝑒𝑓𝑓 = ℎ − 𝑐 − ⇒
2 deff = 342 mm 342
Maximum Support moment MEd = 120.09kNm 120.09
𝑀
𝐾= 2 = 120.09×1000²/(20×1000×342²) = 0.051
𝑏𝑑 𝑓𝑐𝑘
K= 0.051 < 0.167 K=0.051
Therefore no comp. reinforcement needed
Lever arm, z

𝐾
𝑧 = 𝑑 0.5 + 0.25 − = 342(0.5+√(0.25-0.051/1.134)) = 326 mm 326
z = 0.95×d 1.134 = 0.95×342 = 325 mm 325
Therefore lever arm, z = 325 mm z=325mm
Steel reinforcement requirement
𝑀 A s req. = 120.09×1000²/(0.87×425×325) = 999 mm² 999
𝐴𝑠 =
0.87𝑓𝑦𝑘 𝑧
cl. 9.6.2(1) Check minimum area of reinforcements
Min As = 0.20%Ac = 0.20×1000×400/100 = 800 mm² 800
cl. 9.6.2(1) Check maximum reinfocements
Max As =4%bd = 4×1000×342/100 = 13680 mm² 342
Therefore, provide T16 @ 125 NF Area A s = 1608 >999mm²/m OK
cl. 9.3.1.1(2) Distribution steel reinf. req'. A s ' Max A's = (25%Aprov,vert., As, hmin, 0.10%Ac)
Max(0.25×1608, 800,0.10×1000×400/100) 609 mm² 609
Therefore, provide T12 @ 150 FF Area A s = 753 >609mm²/m OK
Shear stress check
Max. support shear force = Max(66.12,92.21) 92.21kN
Max. design shear resistance VRd, c
Cl 6.2.2 VRd, c = {CRd, c×k×(100×ρ1×fck)1/3 ≥ (Vmin = 0.035×k1.5×√fck)}×bwd
C Rd,c = 0.12
k = 1+√(200/d) = min (1+√(200/342) ; 2.0 ) = 1.76
ρ₁ = A sl /(bw d) 1608/(1000×342) = 0.47% 0.47
v Rd, c = 0.12×1.76×(100×0.0047×20)^(1/3)×1000×342= 152.44 kN/m 152.44
v min = 0.035×√20×1.76¹˙⁵×1000×342= 124.99 kN/m 124.99
Therefore, v Rd, c = Max(152.44, 124.99) = 152.44 kN/m
vEd = 92.21 < (vRd, c = 152.44kN/m) OK
The shear strength is satisfactory; no shear reinforcement is required
Sketch(s) of box culvert section

6
Road surface

1000 T20-01-125T1 T16-01-200T2

350

T20-01-125B1 T16-01-200B2
2×T16-01-125NF 2×T16-01-125NF
2300 2×T12-01-150FF BOX CULVERT 2×T12-01-150FF

T20-01-100T1 T16-01-150T2

400

T20-01-100B1 T16-01-150B2
400 3100 400
3900

You might also like