15.
Areas Related to Circles
Exercise 15.1
1. Question
Find the circumference and area of a circle of radius 4.2cm.
Answer
Given,
Radius of circle = 4.2cm
Circumference of circle = 2πr
= 26.4cm
Area of circle = 2πr2
=55.44cm2
2. Question
Find the circumference of a circle whose area is 301.84cm2.
Answer
Given,
Area of circle = 301.84cm2
= πr2 = 301.84
= 96.24
= r2 = = 9.81cm
Circumference of the circle = 2πr
= 61.6 cm
3. Question
Find the area of a circle whose circumference is 44cm.
Answer
Circumference of the circle = 44cm
2πr = 44cm
Area of circle = πr2 =
Area of circle = 154 cm2
4. Question
The circumference of a circle exceeds the diameter by 16.8cm. Find the circumference of the circle.
Answer
Given : The circumference of a circle exceeds the diameter by 16.8 cm.To find : The circumference
of the circle.Solution :
Let diameter of circle = X cm
So, acc. to given condition
Circumference = x+16.8 cm
Circumference of circle is 2πr.
⇒2πr = x + 16.8 Diameter = 2r
⇒ 15 x=16.8 × 7⇒15 x=117.6
Circumference= x + 16.8 (x = 2r)
Circumference=7.84 + 16.8 = 24.64 cm
5. Question
A horse is tied to a pole with 28m long string. Find the area where the horse can graze.
.
Answer
Length of string = radius of area which horse can graze
r = 28m
so,
Area where the horse can graze = πr2
= 2464 m2
6. Question
A steel wire when bent in the form of square encloses an area of 121cm2. If the same wire is bent in
the form of a circle, find the area of the circle.
Answer
Area of square = 121 cm2
a2 = 121
a= = 11cm
Perimeter of square = length of wire
4a = 4 ×11 = 44cm
Perimeter of circle = 2πr
2πr = 44
= 7cm
Area of circle = πr2
Area of circle = = 154cm2
7. Question
A horse is placed for grazing inside a rectangular field 40m by 36m and is tethered to one corner by a
rope 14m long. Over how much area can it graze? .
Answer
Given,
Length of field = 40m
Breadth of field = 36m
Length of rope (radius) =14m
So,
Area horse can graze =
Area horse can graze = = 154 m2
8. Question
A sheet of paper is in the form of a rectangle ABCD in which AB=40cm and AD=28cm. A semi-circular
portion with BC as diameter is cut off. Find the area of the remaining paper.
Answer
Area of rectangle = length × breadth
Area of rectangle = 40 × 28
Area of rectangle = 1120 cm2
Diameter of semi circular portion = 28cm
Radius of semi circular portion = = 14cm
So,
Area of semi circular portion =
= 308 cm2
Area of remaining portion = 1120 – 308 = 812cm2
9. Question
The circumference of two circles are in the ratio 2:3. Find the ratio of their areas.
Answer
Ratio of circumferences of two circles with radius r1 and r2 respectively
Ratio of area = = 4:9
10. Question
The side of a square is 10cm. Find the area of circumscribed and inscribed circles.
Answer
Side of square = 10cm
Radius of inscribed circle =
Radius of inscribed circle = = 5cm
Area of inscribed circle = πr2 =
= 78.5 cm2
Radius of circumscribed circle =
Area of circumscribed circle = πr2
11. Question
The sum of the radii of two circles is 140cm and the difference of their circumferences is 88cm. Find
the diameters of the circles.
Answer
Let radius of first circle = r1cm
Let radius of second circle = r2cm
So,
r1 + r2 = 140cm …. (i)
2πr1 – 2πr2 = 88cm
r1 - r2 = 14cm …. (ii)
By adding equation 1 & 2
r1 = 77cm
From equation 1
77 + r1 = 140 cm
r2 = 140 – 77 = 63cm
r2 = 63cm
So,
Diameter of first circle = 2×r1 = 2×77 = 154cm
Diameter of second circle = 2×r2 = 2×63 = 126cm
12. Question
The area of a circle inscribed in an equilateral triangle is 154cm2. Find the perimeter of the triangle.
Answer
Area of inscribed circle = 154cm2
= πr2 = 154cm2
Radius of inscribed circle = 7cm
(a = side of triangle)
a=
Perimeter of equilateral triangle = 3a
(given)
= 72.66 = 72.7cm2
13. Question
A field is in the form of a circle. A fence is to be erected around the field. The cost of fencing would be
Rs.2640 at the rate of Rs.12 per metre. Then, the field is to be thoroughly ploughed at the cost of
Re.0.50 per m2. What is the amount required to plough the field?
Answer
Total cost of fencing = Rs 2640
Per meter rate of fencing = Rs 12
So,
Circumference of field =
Radius of field = 35m
Area of field = = 3850m2
Cost of plugging 1 m2 field = 0.50 Rs
Total cost of plugging the field = 3850×0.50 = Rs 1925.00
14. Question
If a square is inscribed in a circle, find the ratio of the areas of the circle and the square.
Answer
When a square inscribed in a circle then,
Diameter of circle = diagonal of square
Let side of the square be = a cm
Diagonal of square be =
Area of square = a2 cm2
Diameter of circle =
؞radius of circle =
Area of circle =
Ratio of area of circle and square =
=π:2
15. Question
A park is in the form of a rectangle 120m×100m. At the centre of the park there is a circular lawn.
The area of park excluding lawn is 8700m2. Find the radius of the circular lawn.
Answer
Total area of rectangular park = 120×100 = 12000 m2
Area of park excluding circular lawn = 8700m2
So,
Area of circular lawn = 1200 – 8700 = 3300m2
= πr2 = 3300
r = 32.40 m
16. Question
The radii of two circles are 8cm and 6cm respectively. Find the radius of the circle having its area
equal to the sum of the areas of the two circles.
Answer
Radius of first circle = 8cm
Area of first circle = πr2
Radius of second circle = 6cm
Area of second circle =
Total area =
r2 = 100
r = 10cm
17. Question
The radii of two circles are 19cm and 9cm respectively. Find the radius and area of the circle which
has its circumference equal to the sum of the circumferences of the two circles..
Answer
Radius of the first circle = 19cm
Circumference of first circle = 2πr
= 2π × 19cm
Radius of second circle = 2πr
=2π × 9cm
Total circumference = 2π × 19 + 2π × 9
= 2π (19+9)
2πr = 176
Area of circle =
18. Question
A car travels 1 kilo meter distance in which each wheel makes 450 complete revolutions. Find the
radius of its wheels.
Answer
Total distance covered = 1km = 100000cm
Distance covered by circular wheel in 1 revolution = circumference of circle
Circumference of circle = 2πr
Total no. of revolution = 450
= 2πr × 450 = 100000
19. Question
The area enclosed between the concentric circles is 770cm2. If the radius of the outer circle is 21cm,
find the radius of the inner circle.
Answer
Area enclosed between two concentric circle = 770 cm2
Radius of outer circle = 21cm
Let radius of inner circle = r cm
Area enclosed = area of outer circle – area of inner circle
Area enclosed = 770 π 212 – π r2 = 770
π (441 – r2) = 770
r = 14 cm
Exercise 15.2
1. Question
Find, in terms of , the length of the arc that subtends an angle of 30° at the centre of a circle of
radius 4cm.
Answer
Given,
Angle = 30°
Radius of circle = 4cm
180° = π radius
Arc length = radius × angle subtended by arc at center
2. Question
Find the angle subtended at the centre of a circle of radius 5cm by an arc of length cm.
Answer
Arc length =
Radius of circle = 5cm
Formula:
Arc length = r×q
r = radius of circle
q = angle subtended by arc at the center
3. Question
An arc of length 20π cm subtends an angle of 144° at the centre of a circle. Find the radius of the
circle.
Answer
Arc length = 20π cm
Angle subtend at center = 144°
Arc length = radius × angle
4. Question
An arc of length 15cm subtends an angle of 45° at the centre of a circle. Find in terms of , the radius
of the circle.
Answer
Arc length = 15cm
Angle subtend = 45°
5. Question
Find the angle subtended at the centre of a circle of a circle of radius ‘a’ by an arc of length cm.
Answer
Radius of circle = a
Length of arc =
So,
Angle subtended at the center = 45°
6. Question
A sector of a circle of radius 4cm contains an angle of 30°. Find the area of the sector.
Answer
Given,
Radius of sector = 4cm
Angle of sector = 30°
Area of sector =
7. Question
A sector of a circle of radius 8 cm contains an angle of 135°. Find the area of the sector.
Answer
Radius of sector = 8cm
Angle = 135°
Area of sector =
Area of sector =
8. Question
The area of a sector of a circle of radius 2 cm is cm2. Find the angle contained by the sector.
Answer
Given,
Area of sector = πcm2
Radius = 2cm
Area of sector =
9. Question
The area of a sector of a circle of radius 5cm is 5 cm2. Find the angle contained by the sector.
Answer
Area of sector = 5π cm2
Radius = 5cm
5π =
10. Question
AB is a chord of a circle with centre O and radius 4cm. AB is of length 4 cm. Find the areas of the
sector of the circle formed by chord AB.
Answer
Length of the chord = 4cm
Radius of circle = 4cm
(This chord and radius makes an equilateral triangle)
So,
Q = 60° (in equilateral triangle)
Area of sector =
11. Question
In a circle of radius 35cm, an arc subtends an angle of 72° at the centre. Find the length of the arc
and area of the sector.
Answer
Given,
Radius of circle = 35cm
Angle subtend by arc = 72°
Length of arc = r×q
Since,
180° = π radius
1° =
Length of the arc =
Area of sector =
= 770 cm2
12. Question
The perimeter of a sector of a circle of radius 5.7m is 27.2m. Find the area of the sector.
Answer
Given,
Perimeter of sector of circle = 272m
Radius of sector = 5.7m
Perimeter of sector =
(Equation first)
Area of sector = (Second equation)
Put value of from equation first to second,
13. Question
The perimeter of a certain sector of a circle of radius 5.6m is 27.2m. Find the area of the sector.
Answer
Given,
Perimeter of sector = 27.2m
Radius of sector = 5.6m
(Equation first)
Area of sector = (Equation second)
Put value of from equation first to equation second
14. Question
A sector is cut-off from a circle of radius 21cm. The angle of the sector is 120°. Find the length of its
arc and the area.
Answer
Given,
Radius of sector = 21cm
Angle of sector = 120°
Length of arc =
Area of sector =
15. Question
The minute hand of a clock is cm long. Find the area described by the minute hand on the face of
the clock between 7.00AM and 7.05AM.
Answer
Length of minute hand =
Angle subtend by minute hand in 1 minute = = 6°
Angle subtend by minute hand in 5 minute (7-7.05) = 5×6 = 30°
So,
Area described by minute hand in 5 minute =
= 5.5cm2
16. Question
The minute hand of a clock is 10cm long. Find the area of the face of the clock described by the
minute hand between 8AM and 8.25AM.
Answer
Given,
Length of minute hand = 10cm
Angle subtend by minute hand in 25 minute (8-8.25) = 25×6 = 150°
So,
Area described by minute hand between (8-8.25) =
17. Question
A sector of 56° cut out from a circle contains area 4.4cm2. Find the radius of the circle.
Answer
Given,
Angle of sector = 56°
Area of sector = 4.4cm2
From formula,
18. Question
In a circle of radius 6cm, a chord of length 10cm makes an angle of 110° at the centre of the circle.
Find:
(i)the circumference of the circle,
(ii)the area of the circle,
(iii)the length of the arc AB,
(iv)the area of the sector OAB.
Answer
Given,
Radius of circle = 6cm
Length of chord = 10cm
Angle subtend by chord = 110°
I. Circumference of circle = 2πr
= 2×3.14×6 = 37.68cm
II. Are of circle = πr2
= 3.14×6× = 113.1cm2
III. Length of arc = radius × angle subtend
IV. Area of sector =
19. Question
Fig.15.17, shows a sector of a circle, centre O, containing an angle θ°. Prove that:
(i) Perimeter of the shaded region is
(ii) Area of the shaded region is
Answer
Angle subtend at centre of circle = θ
Angle OAB = 90°
(At point of contract, tangent is perpendicular to radius)
OAB is right angle triangle
Perimeter of shaded region = AB+ BC+(CA arc)
Area of shaded region = (area of triangle AOB) – (area of sector)
20. Question
Figure 15.18 shows a sector of a circle of radius r cm containing an angle θ°. The area of the sector is
A cm2 and perimeter of the sector is 50cm.
(i) (ii)
Answer
Given,
Radius of the sector = r cm
Angle subtend = θ
Area of sector = A cm2
Perimeter of sector = 50cm
Area of sector =
Perimeter of sector =
(i)
First equation
Second equation
Put value of from equation first to equation second
Area = 25r-r2
21. Question
The length of the minute hand of a clock is 14cm. Find the area swept by the minute hand in
5minutes.
Answer
The length of minute hand = 14cm
Time = 5 minute
Angle subtend by minute hand at center in 60 minute = 360
In one minute =
In five minute =5×6 = 30°
Area swept in 5 minute =
= 51.30cm2
22. Question
In a circle of radius 21cm, an arc subtends an angle of 60° at the centre. Find (i)the length of the arc
(ii)area of the sector formed by the arc
Answer
Given,
Radius of circle = 21cm
Angle subtend by arc = 60°
Length of the arc =
Area of sector formed by arc =
Exercise 15.3
1. Question
AB is a chord of a circle with centre O and radius 4cm. AB is of length 4cm and divides the circle into
two segments. Find the area of the minor segment.
Answer
Given: AB is a chord of a circle with centre O and radius 4cm. AB is of length 4cm and divides the
circle into two segments.
To find: the area of the minor segment.
Solution:
Radius of circle = 4cm
Length of chord = 4cm
(Hence it makes an equilateral triangle at centre, in which all angle must be = 60°)
Area of sector =
Area of equilateral ∆OAB = =
Area of minor segment = area of sector – area of ∆OAB
1. Question
AB is a chord of a circle with centre O and radius 4cm. AB is of length 4cm and divides the circle into
two segments. Find the area of the minor segment.
Answer
Given,
Radius of circle = 4cm
Length of chord = 4cm
(Hence it makes an equilateral triangle at centre, in which all angle must be = 60°)
Area of sector =
Area of ∆OAB =
Area of minor segment = area of sector – area of ∆OAB
2. Question
A chord PQ of length 12 cm subtends an angle of 120° at the centre of a circle. Find the area of the
minor segment cut off by the chord PQ.
Answer
Length of chord PQ = 12cm
Angle subtend at the center = 120°
Let radius of circle = r cm
Area of sector =
Length of triangle POQ = r cos 60
Length of base PQ = 2×RQ
Put value of r in respective place,
Area of minor segment = area of sector – area of ∆POQ
3. Question
A chord of a circle of radius 14cm makes a right angle at the centre. Find the areas of the minor and
major segments of the circle.
Answer
Radius of the circle = 14cm
Angle subtend at center = 90°
By Pythagoras theorem = AB2 = OA2 + OB2
= 142 +142
Area of sector OAB =
=
=
Area of triangle AOB =
So area of minor segment – OACB =area of sector – area of triangle
= 154 – 98 = 56cm2
Area of major segment = area of circle - area of minor segment
= 44×14 – 56 = 560cm2
4. Question
A chord 10cm long is drawn in a circle whose radius is cm. Find area of both the segments.
Answer
Length of chord = 10cm
Radius of circle =
(This triangle POQ satisfy Pythagoras theorem)
= PQ2 = PO2 + OQ2
= 100 = 50 + 50
So,
Angle AOQ = 90°
Area of sector =
Area of triangle POQ =
Area of minor segment =
5. Question
A chord AB of a circle, of radius 14 cm makes an angle of 60° at the centre of the circle. Find the area
of the minor segment of the circle.
Answer
Radius of circle = 14cm
Angle = 60°
Area of sector =
= 102.57cm2
Area of triangle OAB =
So,
Area of minor segment = 102.57 – 84.77 = 17.80cm2
Exercise 15.4
1. Question
A plot is in the form of a rectangle ABCD having semi-circle on BC as shown in Fig.15.64. If AB=60m
and BC=28m, find the area of the plot.
Answer
Given,
AB = 60m
BC = 28m
Area of rectangular portion = 28m×60m = 1680m2
Diameter of semicircle = length of side BC
Radius =
Area of semicircle =
Total area of plot = 1680+308 = 1988m2
2. Question
A play ground has the shape of a rectangle, with two semi-circles on its smaller sides as diameters,
added to its outside. If the sides of the rectangle are 36m and 24.5m, find the area of the play
ground. .
Answer
Given:
AB = 36m
BC = 24.5m
Area of rectangular portion = 36×24.5 = 882m2
Radius of semicircular portion =
Area of both semicircular portion =
= 471.625
Area of play ground = 882+471.625 = 1353.62
3. Question
The outer circumference of a circular race-track is 525m. The track is everywhere 14m wide.
Calculate the cost of leveling the track at the rate of 50paise per square meter
Answer
Given,
Circumference of outer circle = 525m
Let radius of outer circle = R2m
Let radius of inner circle = R1m
So,
R2-R1 = 14 (equation 1)
= 2πR2 = 525
Put value of R1 in equation first
= 83.52 – R1 = 14
= - R1 = 14 – 83.52
= R1 = 69.52m
Area of path =
Cost of leveling the path = 6733.76×.50 = Rs 3388
4. Question
A rectangular piece is 20m long and 15m wide. From its four corners, quadrants of radii 3.5m have
been cut. Find the area of the remaining part.
Answer
Length of rectangle = 20m2
Breadth of rectangle = 15m2
Area of rectangle = 20×15 = 300m2
Radius of quadrant = 3.5m2
Area of quadrant =
Area of quadrant =
Area of 4 quadrant = = 2×19.25 = 38.50m2
Area of remaining part = (area of rectangle-area of 4 quadrant)
Area of remaining part = 300 – 38.50 = 261.5m2
5. Question
Four equal circles, each of radius 5cm, touch each other as showing fig.15.65. Find the area included
between them.
Answer
Given,
Radius of each circle = 5cm
So,
Side of square = 10cm
Area of square = (10)2 = 100cm2
Area of each quadrant of circle with radius 5cm =
Area of 4 quadrants =
Area of remaining portion = 100-25π = 21.5cm2
6. Question
Four cows are tethered at four corners of a square plot of side 50m, so that they just cannot reach
one another. What area will be left un-grazed?
Answer
Side of square = 50m
Area of square = (5)2 = 2500m2
Radius of quadrant circle = 25m
Area of one quadrant =
Area of 4 quadrants =
So,
Area which left un-grazed = 2500-1964.28 = 535.72m2
7. Question
A road which is 7m wide surrounds a circular park whose circumference is 352m. Find the area of the
road.
Answer
Given,
Circumference of park = 352m
Width of road = 7m
Let radius of park = r
2πr = 352
Area of circle =
Radius of circle included path of width, 7m = 56+7 = 63m
Area of circle included path =
So,
Area of path = 12474 – 9856 = 2618m2
8. Question
Four equal circles, each of radius a, touch each other. Show that the area between them is
Answer
Radius of each circle = a meter
If we join the centre of each circle it makes a square of side = 2a
Area of square = (2a)2 = 4a2m2
Area of each quadrant of circle =
Area of 4 quadrants =
So,
Area between circles = 4a2 – πa2
9. Question
A square water tank has its side equal to 40m. There are four semi-circular grassy plots all round it.
Find the cost of surfing the plot at Rs.1.25 per square meter .
Answer
Side of water tank = 40m
Side of semi circular grassy plots =
Area of one grassy plot =
Area of grassy plots = 4×200π = 800π
Area of grassy plots = 800 × 3.14 = 2512 cm2
Cost of surfing 1m2 plot = 1.25 Rs
Cost of surfing 2512m2 = 2512 × 1.25 = 3140 Rs
10. Question
A rectangular park is 100m by 50m. It is surrounded by semi-circular flower bed sall round. Find the
cost of leveling the semi-circular flower bed sall 60paise per square meter.
Answer
Length of rectangular park = 100m
Breadth of rectangular park = 50m
Radius of flower bed along length of park =
Area of flower bed along length of park =
Radius of flower bed along width =
Area of flower bed along width =
Total area of flower beds = 7850+1962.50 = 4812.50m2
So,
Cost of leveling semicircular flower beds = 9812.50×.60 = Rs 5887.50
11. Question
Prove that the area of a circular path of uniform width h surrounding a circular region of radius is
.
Answer
Area of inner circle with radius r = πr2
Radius of outer circle = r+h
Area of outer circle = π(r+h)2
Area of circular path with width = h
= π(r+h)2 – πr2
By using (a+b)2 = a2 + b2 +2ab
= π(r2 + h2 + 2rh) – πr2
=πr2 + πh2 + 2πrh – πr2
= πh(2r+h)… Proved
12. Question
The inside perimeter of a running track (showninFig.15.67) is 400m. The length of each of the
straight portion is 90m and the ends are semi-circles. If the track is everywhere 14m wide, find the
area of the track. Also find the length of the outer running track.
Answer
Given,
Inside perimeter of track = 400m
Length of straight portion = 90m
Width of path = 14m
Total length of straight path = 90+90 = 180m
Remaining length = 400 – 180 = 220m
This length includes two semi circles or a complete circle.
So,
2πr = 220m
Then,
Area of path = (area of rectangles ABCD + rectangle EFGH + two semicircles)
= 14×90+14×90+π [(25+14)2 – 352]
[(a2 – b2) = (a+b)(a-b)]
Area of path = 6216m2
Length of outer track = 90+90+2πr
r = 35+14 = 49
= 180 +308 = 488m2
13. Question
Find the area of Fig15.68, in square cm, correct to one place of decimal.
Answer
Area of semicircle with diameter = 10cm
Area of triangle AED =
Area of square ABCD = 10×10 = 100cm2
Area of figure excluded triangle = 100-24 = 76 cm2
Total area of figure = 39.28+76 = 115.3 cm2
14. Question
In Fig.15.69, AB and CD are two diameters of a circle perpendicular to each other and OD is the
diameter of the smaller circle. If OA=7cm, find the area of the shaded region.
Answer
Area of semicircle ACB =
= area of circle with diameter OD = πr2 )
Remaining shaded portion in lower semi circle = 77 – 38.5 = 38.5cm2
Total shaded portion area = 77 + 38.5 = 115.5 cm2
15. Question
In Fig.15.70, OACB is a quadrant of a circle with centre O and radius 3.5cm. If OD=2cm, find the area
of the (i) quadrant OACB (ii) shaded region.
Answer
Given,
Area of quadrant OACB =
Area of shaded region = area of quadrant OACB – area of quadrant ODEF
16. Question
From each of the two opposite corners of a square of side 8cm, a quadrant of a circle of radius 1.4cm
is cut. Another circle of radius 4.2cm is also cut from the centre as shown in Fig.15.71. Find the area
of the remaining (shaded) portion of the square. .
Answer
Given,
Side of square = 8cm
Radius of quadrant circle = 1.4 cm
Radius of inner-circle = 4.2
Area of square = (side)2 = 82 = 64cm
Area of one quadrant of circle =
Area of one quadrant of circle =
So,
Area of 2 quadrant = 2×1.54 = 3.08cm2
Area of inner circle = πr2 = 3.14×4.2×4.2 = 55.44 cm2
Area of shaded portion = area of square – (area of quadrants + area of inner circle)
= 64 – (3.08 + 55.44)
= 64 – 58.52 = 5.48 cm2
17. Question
Find the area of the shaded region in Fig.15.72, if AC=24cm, BC=10cm and O is the centre of the
circle.
Answer
Given,
AC = 24 cm
BC = 10 cm
By Pythagoras theorem
AB2 = AC2 + BC2
= 242+102 = 576 + 100 = 676
AB = = 26cm
Radius of semi-circle with diameter AB = = 13cm
Area of semi-circle = = 265.33cm2
Area of triangle ABC = = 120cm2
So,
Area of shaded region = area of semi-circle – area of triangle
= 265.33 – 120 = 145.33 cm2
18. Question
In Fig.15.72(a), OABC is a square of side 7cm. If OAPC is a quadrant of a circle with centre O, then
find the area of the shaded region.
Answer
Given,
Side of square = 7cm
Area of square = (side)2 = 72 = 49cm2
Area of quadrant OAPC =
Area of shaded region = (area of square – area of quadrant)
= 49 – 38.5 = 10.5 cm2
19. Question
A circular pond is of diameter 17.5m. It is surrounded by a 2m wide path. Find the cost of
constructing the path at the rate of Rs. 25 per square meter
Answer
Given,
Diameter of circular pond = 17.5m
Radius of circular pond = = 8.75m
Radius of outer circle = (radius of inner circle + width of circular path)
= 8.75+2 = 10.25m
Area of circular path = (area of outer circle – area of inner circle)
= π(R2 – r2)
= π(R+r)(R-r)
= (10.75+8.75)(10.75-8.75)
= × 19.50 × 2 = 3061.50 m2
20. Question
A regular hexagon is inscribed in a circle. If the area of hexagon is ,find the area of the circle.
Answer
Given,
Area of regular hexagon = cm2
From formula
So,
Area of circum circle of regular hexagon = π(side)2
= 3.14×4×4cm2 = 50.24cm2
21. Question
A path of width 3.5m runs around a semi-circular grassy plot whose perimeter is 72m. find the area
of the path.
Answer
Given,
Perimeter of semi-circle = 72m
Width of path around it = 3.5m
Perimeter of semi-circle = πr+2r
= r +2r = 72
= 22r+14r = 72×7
r= = 14cm
Radius including the width of path(R) = r+3.5 = 14+3.5 = 17.5m
So, area of path =
= 173.25m2
22. Question
Find the area of a shaded region in the Fig.15.73, where a circular arc of radius 7cm has been drawn
with vertex A of an equilateral triangle ABC of side 14cm as centre.
Answer
Given,
Radius = 7cm
Side of equilateral triangle = 14cm
Area of circle =
Area of circle =
Area of equilateral triangle =
Area of equilateral triangle =
We know that an equilateral triangle always subtend an angle of 60 at centre area of sector =
= = 25.666cm2
This area is common in both the figure so,
Area of shaded region = (area of circle + area of equilateral triangle - 2×area of sector)
= (154+84.77-2×25.67)
= (238.77-51.33) = 187.44cm2
23. Question
A child makes a poster on a chart paper drawing a square ABCD of side 14cm. She draws four circles
with centre A,B,C and D in which she suggests different ways to save energy. The circles are drawn in
such away that each circle touches externally two of the three remaining circles (Fig.15.74). In the
shaded region she writes a message ‘Save Energy’. Find the perimeter and area of the shaded region.
Answer
Given,
Side of square = 14cm
Radius of each circle = = 7cm
Area of square = (side)2 = 142 = 196cm2
Area of 4 quadrants of circle =
Area of shaded region = area of square – area of 4 quadrants
= 196 – 154 = 42cm2
Perimeter of shaded region = ×2πr
So, total perimeter of 4 circles = 4×11 = 44cm