Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
15 views3 pages

Model Specifics1

SIMULATION AND MODULATION COURSE MATERIAL - HOMEWORK

Uploaded by

nimaat2020
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
15 views3 pages

Model Specifics1

SIMULATION AND MODULATION COURSE MATERIAL - HOMEWORK

Uploaded by

nimaat2020
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Machine/ Server

Queue

Arrival Interarrival Service Departure


Part No. Wait Time Total Time
Time Time Time Time
1 1.73 2.90
2 1.35 1.76
3 0.71 3.39
4 0.62 4.52
5 14.28 4.46
6 0.70 4.36
7 15.52 2.07
8 3.15 3.36
9 1.76 2.37

1- Arrival Time (n) = Arrival Time (n-1) + Interarrival Time (n-1)


2- Wait Time (n) = Departual Time (n-1) - Arrival Time (n)
3- Departual Time (n) = Arrival Time (n) + Wait Time (n) + Service Time (n)
4- Total Time (n) = Departual Time (n) – Arrival Time (n)
Arrival Interarrival Service Departure
Part No. Wait Time Total Time
Time Time Time Time
1 0 1.73 0 2.90 2.90 2.90
2 1.73 1.35 1.17 1.76 4.66 2.93
3 0.71 3.39
4 0.62 4.52

* Part No(1)
- Arrival Time (1) =0 ???
)0( ‫ يصل في الزمن‬Part ‫تم االفتراض ان اول‬
- Wait Time(1)=0???.... Queue (Empty)
- Departual Time(1) = Arrival Time (1) + Wait Time (1) + Service Time (1)
= 0 + 0 + 2.9 = 2.90
- Total Time (1) = Departual Time(1) – Arrival Time (1)

= 2.90 – 0= 2.90

* Part No(2)
- Arrival Time (2) = Arrival Time (1) + Interarrival Time (1)
= 0 + 1.73 = 1.73
- Wait Time(2)= Departual Time(1) – Arrival Time (2)
= 2.90 – 1.73 = 1.17
- Departual Time(2) = Arrival Time (2) + Wait Time (2) + Service Time (2)
= 1.73 + 1.17 + 1.76 = 4.66
- Total Time (2) = Departual Time(2) – Arrival Time (2)

= 4.66 – 1.73= 2.93


Arrival Interarrival Service Departure
Part No. Wait Time Total Time
Time Time Time Time
1 0 1.73 0 2.90 2.90 2.90
2 173 1.35 1.17 1.76 4.66 2.93
3 3.08 0.71 1.58 3.39 8.05 4.97
4 3.79 0.62 4.26 4.52 12.57 8.78

* Part No(3)
- Arrival Time (3) = Arrival Time (2) + Interarrival Time (2)
= 1.73 + 1.35 = 3.08
- Wait Time(3)= Departual Time(2) – Arrival Time (3)
= 4.66 – 3.08 = 1.58
- Departual Time(3) = Arrival Time (3) + Wait Time (3) + Service Time (3)
= 3.08 + 1.58 + 3.39 = 8.05
- Total Time (3) = Departual Time(3) – Arrival Time (3)

= 8.05 – 3.08= 4.97

* Part No(4)
- Arrival Time (4) = Arrival Time (3) + Interarrival Time (3)
= 3.08 + 0.71 = 3.79
- Wait Time(4)= Departual Time(3) – Arrival Time (4)
= 8.05 – 3.79 = 4.26
- Departual Time(4) = Arrival Time (4) + Wait Time (4) + Service Time (4)
= 3.79 + 4.26 + 4.52 = 12.57
- Total Time (4) = Departual Time(4) – Arrival Time (4)

= 12.57 – 3.79= 8.78

* https://www.facebook.com/amer.matrouk

You might also like