Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
24 views7 pages

Coded Equation Class Question Class-15

The document presents a series of mathematical puzzles where symbols are substituted for standard operations. Each question requires the reader to determine the result of an equation based on the provided substitutions. Additionally, there is an answer key at the end for reference.

Uploaded by

A.k Tyagi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
24 views7 pages

Coded Equation Class Question Class-15

The document presents a series of mathematical puzzles where symbols are substituted for standard operations. Each question requires the reader to determine the result of an equation based on the provided substitutions. Additionally, there is an answer key at the end for reference.

Uploaded by

A.k Tyagi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

1.

If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for
'+'. and 'D' stands for '–', what will come in place
60 + 378 × 18 ÷ 23 – 2 = ?
of the question mark (?) in the following equation?
'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+' (a) 85 (b) 58
(c) 57 (d) 75
'D' '–'

5. If 59 * 60 # 45 @ 5 = 128 and 63 * 50 # 48 @ 12 =
55 B 5 D 13 B 2 C 14 A 7 D 15 B 5 C 102 A 2 C 117, then 79 * 30 # 120 @ 20 = ?
15 = ?
59 * 60 # 45 @ 5 = 128 63 * 50 # 48 @ 12 =
(a) 203 (b) 291 117 79 * 30 # 120 @ 20 = ?
(c) 242 (d) 177
(a) 129 (b) 115
(c) 118 (d) 120
2. If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for
'+' and 'D' stands for '–', what will come in place
of the question mark (?) in the following equation? 6. If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for
'+' and 'D' stands for '–', what will come in place
'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+'
of the question mark (?) in the following equation?
'D' '–'
'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+'
'D' '–'
88 B 3 D 12 A 4 C 6 = ?
(a) 265 (b) 264 905 B 2 C 47 D 903 A 3 = ?
(c) 267 (d) 268
(a) 1556 (b) 1155
(c) 1165 (d) 1655
3. If 'P' stands for '÷', 'Q' stands for '×', 'R' stands for
'+' and 'S' stands for '–', what will come in place of
the question mark (?) in the following equation? 7. If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for
'+' and 'D' stands for '–'. What will come in place
'P' '÷' 'Q' '×' 'R' '+'
of the question mark (?) in the following equation?
'S' '–'
'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+'
'D' '–'
45 R (26 Q 2) P 4 R 19 S 32 = ?
(a) 50 (b) 35 95 B 8 D 12 A 2 C 16 = ?
(c) 45 (d) 40
(a) 710 (b) 770
(c) 730 (d) 750
4. If '+' means '–', '–' means '×', '×' means '÷', '÷' means
'+'. What will come in place of question mark (?)
in the given equation? 8. If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for
'+' '–', '–' '×', '×' '÷', '÷' '+', and 'D' stands for '–'. What will come in place
of the question mark (?) in the following question?
'+'
'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+' (c) 82 (d) 63
'D' '–'
13. Select the correct combination of mathematical signs
to replace the * signs and balance the given equation.
11 B 11 D 68 A 4 C 4 = ?
(a) 102 (b) 104
(c) 108 (d) 106
13 * 7 * 12 * 4 * 15 * 65

9. If 37 D 18 E 84 F 21 = 51 and 57 D 28 E 90 F 15 (a) –, +, ÷, ×, = (b) +, ÷, ×, +, =


= 79, then 14 D 17 E 8 F 4 = ? (c) +, +, ÷, ×, = (d) +, ×, ÷, ×, =
37 D 18 E 84 F 21 = 51 57 D 28 E 90 F 15
= 79, 14 D 17 E 8 F 4 = ? 14. If '+' means '–', '–' means '×', '×' means '÷', '÷' means '+',
what will come in place of the question mark (?) in
(a) 15 (b) 24 the given equation?
(c) 29 (d) 31 '+' '–' '–' '×' '×' '÷' '÷'
'+'
10. If 105 @ 100 * 6 # 7 = 712 and 108 @ 80 * 15 # 60
= 1368, then 60 @ 45 * 16 # 25 = ?
22 × 11 – 450 ÷ 50 + 500 = ?
105 @ 100 * 6 # 7 = 712 108 @ 80 * 15 # 60
= 1368 60 @ 45 * 16 # 25 = ? (a) 350 (b) 650
(c) 550 (d) 450
(a) 870 (b) 805
(c) 900 (d) 450
15. If 'P' stands for '÷', 'Q' stands for '×', 'R' stands for
'+' and 'S' stands for '–', what will come in place of
11. If 40 A 10 B 8 C 15 = 65 and 15 A 30 B 9 C 20 = the question mark '?' in the following equation?
70, then 7 A 9 B 3 C 8 = ?
'P' '÷' 'Q' '×' 'R' '+'
40 A 10 B 8 C 15 = 65 15 A 30 B 9 C 20
'S' '–'
= 70, 7A9B3C8=?
(a) 35 (b) 20
(121 S 46) R 19 Q 5 R 126 P 6 S 38 = ?
(c) 29 (d) 31
(a) 139 (b) 144
12. If 'P' stands for '÷', 'Q' stands for '×', 'R' stands for (c) 153 (d) 159
'+' and 'S' stands for '–', what will come in place of
the question mark (?) in the following equation? 16. Select the correct combination of mathematical signs
'P' '÷' 'Q' '×' 'R' '+' to replace the * signs and balance the given equation.
'S' '–'

[(18 S 5) Q 4] P 2 R 22 Q 3 S 24 R 9 = ? 16 * 17 * 14 * 2 * 3 * 251

(a) 89 (b) 77 (a) –, –, ÷, ×, = (b) ×, –, ÷, –, =


(c) ×, –, ÷, ×, = (d) ×, –, +, ×, = (c) +, –, ×, +, = (d) ÷, –, ×, +, =
21. Select the correct combination of mathematical signs
17. If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for to sequentially place from left to right in the blanks
'+' and 'D' stands for '–', what will come in place below to balance the given equation.
of the question mark (?) in the following equation?
'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+'
'D' '–'
6 _ 2 _ 0 _ 8 = 20
70 D 11 B 5 C 45 A 9 = ? (a) +, ×, + (b) +, +, ×
(a) 10 (b) 25 (c) ×, +, + (d) –, ×, +
(c) 15 (d) 20
22. If '+' means '–', '–' means '×', '×' means '÷' and '÷'
18. If '+' means '×', '–' means '÷', '×' means '–' and '÷' means '+', then what will be the value of the follo-
means '+', what will be the value of the following wing expression?
expression? '+' '–', '–' '×', '×' '÷' '÷'
'+' '×' '–' '÷' '×' '–' '+'
'÷' '+' 145 ÷ 96 × 12 + 13 = ?
9 + 7 × 15 – 5 ÷ 5 = ? (a) 170 (b) 120
(a) 55 (b) 60 (c) 140 (d) 185
(c) 52 (d) 65
23. If 'P' stands for '÷', 'Q' stands for '×', 'R' stands for
19. If '+' means '–', '–' means '×', '×' means '÷', '÷' means '+', '+' and 'S' stands for '–', what will come in place of
what will come in place of the question mark (?) the question mark '?' in the following equation?
in the given equation? 'P' '÷' 'Q' '×' 'R' '+'
'+' '–' '–' '×' '×' '÷' '÷' 'S' '–'
'+'
174 P 2 S 45 R (16 P 4) Q 5 S 26 = ?
168 × 14 – 8 + 904 = ?
(a) 32 (b) 48
(a) 20 (b) 10 (c) 36 (d) 44
(c) 15 (d) 18
24. If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for
20. Select the correct combination of mathematical signs '+' and 'D' stands for '–', what will come in place
to replace the * signs and balance the given equation. of the question mark (?) in the following equation?
'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+'
'D' '–'
10 * 2 * 1 * 8 * 11 * 8
(a) ÷, –, ×, –, = (b) ÷, –, –, +, = 455 A 5 D 17 C 36 B 4 = ?
(a) 214 (b) 216 (c) -43 (d) -28
(c) 220 (d) 218
28. If '+' means '–', '–' means '×', '×' means '÷', '÷' means
'+', then what will be the value of the following
25. If 'A' stands for '+', 'B' stands for '–', 'C' stands for
expression?
'×' and 'D' stands for '+', what will come in place of
the question mark (?) in the following equation? '+' '–', '–' '×', '×' '÷', '÷'
'A' '+' 'B' '–' 'C' '×' '+'
'D' '+' 20 × 5 – 7 ÷ 4 + 3 = ?
(a) 25 (b) 18
29 A 37 B 14 C 3 A (84 D 4) A 46 = ? (c) 35 (d) 29
(a) 78 (b) 91
(c) 83 (d) 97 29. If 'I' stands for '×', 'J' stands for '+', 'K' stands for '÷'
and 'L' stands for '–', what will come in place of the
26. If '+' means '–', '–' means '×', '×' means '÷', '÷' means question mark (?) in the following equation?
'+', what will come in place of the question mark 'I' '×' 'J' '+' 'K' '÷'
(?) in the given equation? 'L' '–'
'+' '–' '–' '×' '×' '÷'
'÷' '+'
17 I (11 L 8 J 4) L 148 K 4 J 22 = ?
(a) 114 (b) 128
180 × 60 – 30 ÷ 30 + 20 = ?
(c) 102 (d) 104
(a) 199 (b) 200
(c) 100 (d) 160 30. If 'A' stands for '÷', 'B' stands for '×', 'C' stands for
'+' and 'D' stands for '–', what will come in place of
27. If 'U' stands for '÷', 'D' stands for '×', 'B' stands for the question mark (?) in the following equation?
'+', and 'T' stands for '–', what will come in place of 'A' '÷' 'B' '×' 'C' '+'
the question mark (?) in the following equation?
'D' '–'
'U' '÷' 'D' '×' 'B' '+'
'T' '–'
342 A 2 C 125 B 1 D 43 = ?

13 T 26 U 13 D 24 B 7 = ? (a) 253 (b) 251


(c) 252 (d) 250
(a) -56 (b) -87

Answer Key
1 (c) 2 (c) 3 (c) 4 (a) 5 (b) 6 (a) 7 (b) 8 (c) 9 (c) 10 (b)
11. (c) 12. (b) 13 (c) 14 (d) 15 (c) 16 (c) 17 (d) 18 (d) 19 (b) 20 (d)
21. (c) 22 (c) 23 (c) 24 (d) 25 (b) 26 (c) 27 (d) 28 (d) 29 (d) 30 (a)
SOLUTION
1. (c) The correct answer is option (c) i.e. 242. After interchangeing signs,
Given equation: 55 B 5 D 13 B 2 C 14 A 7 D 15 = 905 × 2 + 47 – 903 ÷ 3
B 5 C 102 A 2 C 15 = ? = 1810 + 47 – 301
= 55 × 5 – 13 × 2 + (14 ÷ 7) – 15 × 5 + (102 ÷ 2) + 15 = 1857 – 301 = 1556
= (55 × 5) – (13 × 2) + 2 – (15 × 5) + 51 + 15
= 275 – 26 + 2 – 75 + 51 + 15 7. (b) The correct answer is option (b) i.e. 770.
= 343 – 26 – 75 = 242 Given equation: 95 B 8 D 12 A 2 C 16 = ?
After interchanging the expression becomes:
2. (c) The correct answer is option (c) i.e. 267. = 95 × 8 – (12 ÷ 2) + 16
Given equation: 88 B 3 D 12 A 4 C 6 = ? = (95 × 8) – 6 + 16
On replacing the letters with signs: = 760 – 6 + 16
(88 × 3) – (12 ÷ 4) + 6 = ? = 776 – 6 = 770
? = 264 – 3 + 6
? = 270 – 3 = 267 8. (c) The correct answer is option (c) i.e. 108.
Given equation: 11 B 11 D 68 A 4 C 4 =?
3. (c) The correct answer is option (c) i.e. 45. After interchanging the expression becomes:
45 R (26 Q 2) P 4 R 19 S 32 = ? = 11 × 11 – (68 ÷ 4) + 4
After interchangeing signs, = (11 × 11) – 17 + 4
= 45 + (26 × 2) ÷ 4 + 19 – 32 = 121 – 17 + 4
= 45 + 52 ÷ 4 – 13 = 125 – 17 = 108
= 45 + 13 – 13 = 45
9. (c) The correct answer is option (c) i.e. 29.
4. (a) The correct answer is option (a) i.e. 85. The codes used here is: D = +, E = –, F = ÷
60 + 378 × 18 ÷ 23 – 2 = ? Equation: 37 D 18 E 84 F 21 = 51
After interchanging the mathematical sign we get;  37 + 18 – (84 ÷ 21) = 51
= 60 – (378 ÷ 18) + 23 × 2  37 + 18 – 4 = 51
= 60 – 21 + 46  55 – 4 = 51
= 106 – 21 = 85 and 57 D 28 E 90 F 15 = 79
 57 + 28 – (90 ÷ 15) = 79
5. (b) The correct answer is option (b) i.e. 115.  57 + 28 – 6 = 79
Logic: * = +, # = + @ = ÷  85 – 6 = 79
59 * 60 # 45 @ 5 = 128 Similarly, 14 D 17 E 8 F 4 = ?
59 + 60 + 45 ÷ 5 = 128  14 + 17 – (8 ÷ 4) = ?
119 + 9 = 128  14 + 17 – 2 = ?
63 * 50 # 48 @ 12 = 117
 31 – 2 = 29
63 + 50 + 48 ÷ 12 =117
Hence, the correct answer is 29.
113 + 4 = 117
Similarly, 79 * 30 # 120 @ 20 = 115
79 + 30 + 120 ÷ 20 = 115 10. (b) The correct answer is option (b) i.e. 805.
109 + 6 = 115 Logic: @ = +, * = ×, # = +
105 @ 100 * 6 # 7 = 712
6. (a) The correct answer is option (a) i.e. 1556.  105 + 100 × 6 + 7
905 B 2 C 47 D 903 A 3 = ?  105 + 600 + 7 = 712
108 @ 80 * 15 # 60 = 1368 (121 S 46) R 19 Q 5 R 126 P 6 S 38 = ?
 108 + 80 × 15 + 60 After interchangeing signs,
 108 + 1200 + 60 = 1368 = (121 – 46) + 19 × 5 + 126 ÷ 6 – 38
Similarly, 60 @ 45 * 16 # 25 = 805 = 75 + 95 + 21 – 38
 60 + 45 × 16 + 25 = 191 – 38 = 153
 60 + 720 + 25 = 805
Hence, the correct answer is 805. 16. (c) The correct answer is option (c) i.e. ×, –, ÷, ×, =.
16 * 17 * 14 * 2 * 3 * 251
11. (c) The correct answer is option (c) i.e. 29. After interchanging signs,
From 40 A 10 B 8 C 15 = 65, we get  16 × 17 – (14 ÷ 2) × 3 = 251
 (40 × 10 ÷ 8) + 15 = 65  272 – 7 × 3 = 251
 50 + 15 = 65  251 = 251
 65 = 65
From 15 A 30 B 9 C 20 = 70 we get, 17. (d) The correct answer is option (d) i.e. 20.
 (15 × 30 ÷ 9) + 20 = 70 70 D 11 B 5 C 45 A 9 = ?
 50 + 20 = 70 After interchanging signs,
 70 = 70  70 – 11 × 5 + (45 ÷ 9)
Similarly for 7 A 9 B 3 C 8 = ?, we get  70 – 55 + 5 = 20
 (7 × 9 ÷ 3) + 8 = ?
 21 + 8 = 29 18. (d) The correct answer is option (d) i.e. 65.
9 + 7 × 15 – 5 ÷ 5 = ?
12. (b) The correct answer is option (b) i.e. 77. After interchanging signs,
[(18 S 5) Q 4] P 2 R 22 Q 3 S 24 R 9 = ? = 9 × 7 – (15 ÷ 5) + 5
After interchangeing signs, = 63 – 3 + 5 = 65
= [(18 – 5) × 4] ÷ 2 + 22 × 3 – 24 + 9
= [52 ÷ 2] + 66 – 15 19. (b) The correct answer is option (b) i.e. 10.
= 26 + 66 – 15 168 × 14 – 8 + 90 ÷ 4 = ?
= 92 – 15 = 77 After interchanging signs,
= (168 ÷ 14) × 8 – 90 + 4
13. (c) The correct answer is option (c) i.e. +, +, ÷, ×, = = 12 × 8 – 90 + 4
13 * 7 * 12 * 4 * 15 * 65 = 100 – 90 = 10
After interchanging signs,
 13 + 7 + (12 ÷ 4) × 15 = 65 20. (d) The correct answer is option (d) i.e +, –, ×, +, =
 20 + (3 × 15) = 65 10 * 2 * 1 * 8 * 11 * 8
 20 + 45 = 65 After interchanging signs,
 65 = 65  (10 ÷ 2) – (1 × 8) + 11 = 8
 5 – 8 + 11 = 8
14. (d) The correct answer is option (d) i.e. 450.  16 – 8 = 8
22 × 11 – 450 ÷ 50 + 500 = ?
After interchanging signs, 21. (c) The correct answer is option (c) i.e. ×, +, +
= (22 ÷ 11) × 450 + 50 – 500 6 _ 2 _ 0 _ 8 = 20
After putting signs,
= (2 × 450) – 450
= (6 × 2) + 0 + 8
= 900 – 450 = 450
= 20 12 + 8 = 20
15. (c) The correct answer is option (c) i.e. 153.
22. (c) The correct answer is option (c) i.e. 140.
145 ÷ 96 × 12 + 13 = ?  (3 × 30) + 30 – 20
After interchanging signs,  90 + 30 – 20 = 100
= 145 + (96 ÷ 12) – 13
= 145 + 8 – 13 27. (d) The correct answer is option (d) i.e. -28.
= 153 – 13 = 140 Given equation: 13 T 26 U 13 D 24 B 7 = ?
Given conditions: 'U' stands for '÷', 'D' stands
23. (c) The correct answer is option (c) i.e. 36. for '×', 'B' stands for '+', and 'T' stands for '–'
174 P 2 S 45 R (16 P 4) Q 5 S 26 = ? After interchanging the expression becomes:
After interchanging signs, = 13 – 26 ÷ 13 × 24 + 7
= (174 ÷ 2) – 45 + (16 ÷ 4) × 5 – 26 = 13 – 2 × 24 + 7
= 87 – 45 + (4 × 5) – 26 = 13 – 48 + 7
= 87 – 45 + 20 – 26 = 20 – 48 = -28
= 107 – 45 – 26 = 36 Hence, -28 is the correct answer.

24. (d) The correct answer is option (d) i.e. 218. 28. (d) The correct answer is option (d) i.e. 29.
455 A 5 D 17 C 36 B 4 = ? 20 × 5 – 7 ÷ 4 + 3 = ?
After interchanging signs, After interchanging signs,
= (455 ÷ 5) – 17 + 36 × 4 = 20 ÷ 5 × 7 + 4 – 3
= 91 – 17 + (36 × 4) = 4 × 7 + 1 = 29
= 91 – 17 + 144
= 235 – 17 = 218 29. (d) The correct answer is option (d) i.e. 104.
17 I (11 L 8 J 4) L 148 K 4 J 22 = ?
25. (b) The correct answer is option (b) i.e. 91. After interchanging signs,
29 A 37 B 14 C 3 A (84 D 4) A 46 = ? = 17 × (11 – 8 + 4) – (148 ÷ 4) + 22
After interchanging signs, = 17 × 7 – 37 + 22
= 29 + 37 – 14 × 3 + (84 ÷ 4) + 46 = 119 – 37 + 22
= 29 + 37 – (14 × 3) + 21 + 46 = 82 + 22 = 104
= 66 – 42 + 21 + 46
= 133 – 42 = 91 30. (a) The correct answer is option (a) i.e. 253.
342 A 2 C 125 B 1 D 43 = ?
26. (c) The correct answer is option (c) i.e. 100. After interchanging signs,
180 × 60 – 30 ÷ 30 + 20 = ? = 342 ÷ 2 + 125 × 1 – 43
After interchanging signs, = 171 + 125 – 43
 (180 ÷ 60) × 30 + 30 – 20 = 296 – 43 = 253

You might also like