Speed, Time and Distance - Study Notes
Speed, Time and Distance - Study Notes
and Distance
QUANTITATIVE APTITUDE
Copyright © 2014-2020 TestBook Edu Solutions Pvt. Ltd.: All rights reserved
Download Testbook App
Definition
Speed – It is defined as rate of travel to cover certain distance. It is generally
expressed in m/s, km/hr etc.
Time – It is defined as the duration for which travelling has been done to cover
certain distance. . It is generally expressed in seconds, hours etc.
Distance – It is defined as the length of path for which travelling has been done. It is
generally expressed in metre, kilometre etc.
Distance
Speed =
Time
Unit Conversions
km/hr to m/s
5
x km/hr= x × m/sec
18
m/s to km/hr
18
x m/sec = x × km/hr
5
Q. The speed of three cars are in the ratio 5 : 4 : 6. The ratio between the time
taken by them to travel the same distance is
A. Ratio of time taken = ⅕ : ¼ : ⅙ = 12 : 15 : 10
Average Speed
Total distance
Average speed =
Total Time
Testbook Trick
Suppose a man covers a certain distance at x km/hr and an equal distance at y km/hr.
2xy
Then, the average speed during the whole journey = km/hr
x+y
Q. Rahul goes Delhi to Pune at a speed of 50 km/h and comes back at a speed of
75 km/h. Find his average speed of the journey.
A. As, distance is same both cases
⇒ Required average speed = (2 × 50 × 75)/(50 + 75) = 7500/125 = 60 km/hr
Problems on Train
Q. A train 320 meters long crosses a pole in 16 seconds. Find the speed of train.
When a train passes a platform or a long object, the distance travelled by the train,
while crossing that object will be equal to the sum of the length of the train and
length of that object.
A. Let the lengths of the train and the platform are ‘x’ metres and ‘y’ metres respectively.
Speed of train = 54 × 5/18 = 15 m/s
We know that,
Speed = Distance/Time
When the train crosses the platform,
x+y
36 =
15
⇒ x + y = 15 × 36 = 540 metres … (1)
When the train crosses the man
x
20 =
15
⇒ x = 300 metres … (2)
Solving equations (1) and (2) we get,
y = 240 metres.
Hence the length of the platform is 240 metres.
Q. A 150 m long train crosses a 270 m long platform in 15 sec. How much time will
it take to cross a platform of 186 m?
A. In crossing a 270 m long platform,
Total distance covered by train = 150 + 270 = 420 m
Speed of train = total distance covered/time taken = 420/15 = 28 m/sec
In crossing a 186 m long platform,
Total distance covered by train = 150 + 186 = 336 m
∴ Time taken by train = distance covered/speed of train = 336/28 = 12 sec.
Q. Two trains are moving in the same directions at speed of 43 km/h and 51 km/h
respectively. The time taken by the faster train to cross a man sitting in the
slower train is 72 seconds. What is the length (in metres) of the faster train?
A. Given: The speed of 2 trains = 43 km/hr and 51 km/hr
Relative velocity of both trains = (51 - 43) km/hr = 8 km/hr
Relative velocity in m/s = 8 × (5/18) m/s
⇒ Distance covered by the train in 72 sec = 8 × (5/18) × 72 = 160
Hence, the length of faster train = 160 m
Q. Two trains are moving at 80 km/hr and 100 km/hr in opposite directions. Their
lengths are 350 m and 150 m respectively. Find the time taken to cross each
other.
Q. A train, 180 m long, passes a pole in 18 seconds and crosses another train of
the same length travelling in the opposite directions in 12 seconds. The speed
of the second train is
A. When a train passes a pole it essentially travels a distance equal to its own length.
Hence, speed of train = 180/18 = 10 m/s
Now, let the speed of 2nd train be a.
Hence, relative speed = (10 + a) m/s (as both are moving in opposite direction)
Total distance = 180 + 180 = 360 m
Now, Distance = Speed × Time taken
∴ 360 = (10 + a) × 12
⇒ 10 + a = 30
∴ a = 20 m/s
Testbook Trick
1) If two trains of length ‘a’ metres and ‘b’ metres are moving in the same direction at u
a + b sec
m/s and v m/s, then the time taken to cross each other =
u - v
2) If two trains of length ‘a’ metres and ‘b’ metres are moving in the opposite direction
a + b sec
at u m/s and v m/s, then the time taken to cross each other =
u + v
Q. How long will a train 100m long travelling at 72km/h take to overtake another
train 200m long travelling at 54km/h in the same direction?
A. Relative speed = 72 – 54 km/h (as both are travelling in same direction)
= 18 km/hr = 18 × 10/36 m/s = 5 m/s
Also, distance covered by the train to overtake the train = 100 m + 200 m = 300 m
Hence,
Time taken = distance/speed = 300/5 = 60 sec
Testbook Trick
If the speed of an object in downstream is a km/hr and in upstream is b km/hr, then:
1
1) Speed of object in still water km/hr = a+b
1 2
2) Speed of stream km/hr = a-b
2
1 1
5.6 3.2 8.8 4.4 km / hr
2 2
Q. In one hour, a motorboat goes 107 km along the stream and 73 km against the
stream. The speed of stream is:
A. In one hour, a motorboat goes 107 km along the stream and 73 km against the
stream.
∴ Speed of stream = (Difference of the speeds of the boat in upstream and
downstream)/2
107 - 73
= = 34/2 = 17 km/h
2
32 32
+ =12
a+2 a-2
⇒ (32 × 2a) / (a2 – 4) = 12
16a = 3a2 - 12
On solving, we get a = 6
Hence, speed of racing boat in still water is 6 km/hr
Q. The upstream speed of a boat is 7 km/hr lesser than the downstream. The boat
covers 20 km upstream in 2 hours. What is the speed of boat in still water (in
km/hr)?
A. Let the speed of stream be V km/hr and speed of boat in still water be U km/hr.
Upstream speed = (U – V) km/hr
Downstream speed = (U + V) km/hr
The upstream speed of a boat is 7 km/hr lesser than the downstream.
U–V=U+V–7
⇒ V = 3.5 km/hr
⇒ Upstream speed = (U – V) km/hr = (U – 3.5) km/hr
The boat covers 20 km upstream in 2 hours.
Distance = Speed × Time
⇒ 20 = (U – 3.5) × 2
⇒ U = 10 + 3.5 = 13.5
∴ Speed of boat in still water is 13.5 km/hr.