RATE ANALYSIS
ANALYSIS OF RATES
To determine the rate of a particular item of work from a
quantities of materials and labours required and their
costs
The rates of materials and labour are changing from
place to place, therefore the rates of different items of
work also changes from place to place
PURPOSE OF RATE ANALYSIS
To determine the current rate per unit of an item at the
locality
To determine the viability of rates offered by contractors
To calculate the quantity of materials and labours
required for project planning
To fix up labour contract rates
ANALYSIS OF RATES
Every Estimate should be accompanied by the analysis
of rates of the items provided in it .
Analysis of rates comprises of
1. Cost of material
2. Cost of Labour
3. Cost of T and P
4. Overheads or establishment charges
5. Contractor’s Profit
Cost of material
To obtain the cost of material in the unit amount of an
item, first specification is studied carefully.
Quantity of material required is calculated and multiplied
by the cost to obtain the unit cost.
Cost includes transportation, sales tax, insurance, as
well as profit.
An estimator has to do his market survey and the area
survey before calculating the unit cost of the material
Cost of labour
For specific works, different types of labourers, such as
skilled and unskilled labour, mason, carpenter, mazdoor,
etc are required to execute the work.
Unit amount of work is obtained based on experience
Their cost is obtained from the local survey or
government wage rules.
Overhead cost
This is usually taken as 2 to 5% of unit rate.
Two types
General overhead
Job overhead
Job Overhead
Repair and depreciation of tool and plants
Salaries of supervisors, etc; who are indirectly involved
in the work
Temporary godown and sheds to store the material at the
site
Lighting arrangements
Labour welfare
Safety scheme
Small tools used for work
General Overhead
Salaries of office staff,
Printing and stationary charges
Electricity and rental charges
Communication expenses such as telephone, e-
mail, etc,
Traveling etc.
ANALYSIS OF RATES
Tools and Plants ( T & P ) = 2.5 to 3 % of
the labour cost
Transportation cost more than 8 km is considered
Water charges = 1% of total cost of materials
and labour
Contractor’s profit = 10 %
Calculation Of Quantities Of Materials
Example 1. Find out dry materials required
for 1 cu m. Cement concrete 1:4:8 in foundation
Solution.
Ratio = 1:4:8 (cement,sand and aggregate)
Sum = 1+4+8=13
ASSUME,
Total dry mortar for 10 cu m cement concrete=15.6Cum
cont..
Therefore the following materials are required for
10cum:
Cement = 15.6/13 = 1.2cum
• 1cum cement = 1440kg
• I bag = 50kg
So, cement required for 10cum =(1.2*1440)/50
• = 34.56 bags
Sand = 4*1.2 =4.8cum
Aggregates(stone chips) = 8*1.2 =9.6cum
cont..
so materials for 1 cu m cement concrete 1:4:8
Cement 3.41 bags
Sand 0.48 cu m Ans.
Brick ballast 0.96 cu m
Calculation Of Quantities Of Materials for mortar
Calculate the materials required for 12mm thick
plastering in surface for 100m² . Ratio=1:6
Solution:
• Area x thickness = quantity of mortar for uniform thickness
• Volume of wet mortar = Add 30% of quantity of mortar for
uniform thickness
• Volume of dry mortar = Add 25% of Volume of wet mortar
• Quantity of material = Volume of dry mortar/ sum of
numerals of proportions
Here,
quantity of mortar for uniform thickness = 100x0.012 = 1.2cum
Volume of wet mortar = 1.2+(1.2x30/100)
=1.2+0.36 =1.56cum
Volume of dry mortar =1.56+(1.56x25/100)
= 1.56+0.39 =1.95cum
= 2cum
Ratio =1:6
Sum =7
Quantity of cement = 2/7 =0.3cum
Sand = 6x0.3 =1.8cum
Find the materials required for 6 mm thick
cement plastering 1:3 in RCC ceiling
Take 100m².
Ans:- volume of dry mortar=1cum
Cement=0.25cum = 7.5 bags
Sand=0.75cum
Analysis Of Rates Of Different Items Of Work.
1. Earthwork excavation
Earth work in surface excavation not exceeding 30 cm in depth but
exceeding 1.5 m in width as well as 10 sqm on plan including
disposal of excavated earth up to 50 m and lift up to 1.5 m, disposed
soil to be levelled and neatly dressed.
Solution:
To get the no. of labours required use DAR (vol.1)
Code Particulars Quantity Rate Amount
No
(a) Labour
0114 Beldar 7.2/day 429.00/day 3088.80
0115 Coolie 6.0/day 429.00/day 2574.00
TOTAL 5662.8
(b) Water charge 1% of total Rs 56.52
TOTAL 5719.40
(c) contractor’s
profit and 15% of total Rs 857.9
overheads
Grand Total 6577.3per
100m².
2. Find the rate of 1m³ of cement concrete 1:5:10 in
foundation or floor with stone aggregate 40mm nominal
size
Solution:
Materials and labours required are obtained from
DAR2014, 4.1.11,page No 129
(a) Materials and basic rates for 1m³
Stone Aggregate (Single size) : 40 mm nominal size =0.65m³
@Rs1050/m³
Stone Aggregate (Single size) : 20 mm nominal size =0.24m³
@Rs1175/m³
Carriage of stone aggregate 40 mm nominal size and above = 0.65m³
@Rs115.750/m³
Carriage of stone aggregate below 40 mm nominal size = 0.24m³ @
Rs106.49/m³
Fine sand (zone IV) = 0.47m³ @ Rs700/m³
Carriage of fine sand =0.47m³ @ Rs106.49/m³
Portland Cement = 0.13tonne@ Rs6300/tonne
Carriage of cement = 0.13tonne @Rs 94.65/tonne
Labours and basic rates
Mason = 0.1/day @ Rs417.00/day
Beldar = 1.63/day @ 329.00/day
Bhisti = 0.7/day @Rs363.00/day
Hire charges of Concrete Mixer 0.25 to 0.40 cum with Hopper =
0.070 /day @Rs800/day
Vibrator (Needle type 40 mm) 0.070/day@ Rs350
Sundries= L.S. 8.970 @ Rs 1.78
Calculation of materials for 10m³ of brickwork:
No. of metric bricks having size with mortar
=10/(0.1x0.1x0.2)=5000nos.
Size of brick without mortar=9cmx9cmx19cm
Mortar required /10m³ = 10-(5000x0.09x0.09x0.19)=2.3m³
Volume of wet mortar = 2.3+(2.3x15/100)=2.64m³
Volume of dry mortar =2.64+(2.64*(1/3))=3.50m³
Work out the rate analysis for first class brickwork
in CM 1:4 superstructure ground floor
Solution:-
step 1 : calculation of quantities for 10m³
Volume of dry mortar =3.50m³
Cement required = 3.5/(1+4)= 0.7m³
Sand required = 0.7x4 = 2.8m³
No. of bricks required= =10/(0.1x0.1x0.2)=5000nos
Materials and labours required for 1m³ , are obtained
from DAR2014, 6.2.1 ,page No 232
PARTICULARS QUANTITY RATE AMOUNT
1. Materials
Bricks first class 5000nos. 4850/1000nos 24250.00
Carriage of bricks 5000nos 283.19/1000nos. 1415.95
Cement 0.7m³ 6300/tonne 6300.00
Carriage of cement 0.7m³ 94.65/tonne 94.65
Sand 2.8m³ 1200/m³ 3360.00
Carriage of sand 2.8m³ 106.49/m³ 298.17
Total material cost 35718.77
3571.88/m³
PARTICULARS QUANTITY RATE AMOUNT
2. Labours
Mason (brick layer) 1 st
class 0.33/day 435.00 143.55
Mason (brick layer) 2nd
class 0.33/day 399.00 131.67
Coolie 1.00/day 329.00 329.00
Bhisti 1.8/day 363.00 653.40
Total labour
cost 1257.62/m³
Cost of materials + 4829.50/m³
labours
PARTICULARS QUANTITY RATE AMOUNT
3. Water
charges@ 1% 48.30
Total 4877.80
4. CPOH@15% 731.67
Cost of 1m³ work 5609.47
Find the rate analysis of RCC work 1:1.5:3 for beam
with 2% steel
Consider 10m³
Step 1: calculate the materials required for 1:1.5:3
concrete
Step2: steel @ 2%= 10x2%=0.2m³@78.5q/m³=15.7Qtl