Chapter 4 Estimating Rate Analysis-1
Chapter 4 Estimating Rate Analysis-1
7. To work out the cost of extra items which are not provided in the contract document.
4.3 Importance of rate Analysis:
The analysis of rates provides the clear picture of various types of labors, materials tools, plants and equipment
required for the completion of the particular item. Hence, the required materials, man powers as well as tools
and equipment can be arranged in the site in time by procuring such things in advanced for the smooth running
of the constructing project without delay.
4.4 Requirements of Rate Analysis:
For doing the analysis of rates following information must be gathered.
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
2. Analysis of rates for providing and laying 1st class Brick masonry in 1:3 cement sand mortar with local
bricks per cu.m.
a) Calculation of Materials:
Take, Size of a local brick = (23 x 11 x 5.5) cm
Volume of a brick = 0.23 x 0.11 x 0.055= 0.00139 cu.m
Let, the thickness of mortar joint be 10mm or 1cm
Volume of a brick with mortar joint = 0.24x0.12x0.065 = 0.001872 cu.m
Volume of brick work = 1 cu.m
Nos of brick = volume of brick work / volume of a brick with mortar joint
= 1/ 0.001872 = 534.18= 534 nos. say
Take 5% wastage; then numbers of bricks required = 1.05 x 534 = 560 say
Volume of wet mortar = volume of B/W – volume occupied by bricks
= 1 – [534 x 0.00139]
= 0.2577
= 0.26 cu.m
For dry volume of mortar add 30% extra (5% wastage and 25% volume reduction)
Dry volume of mortar = 1.30 x 0.26 = 0.338= 0.34cum say
Proportion of mortar = 1:3 (cement: sand)
Cement = dry vol of mortar / total proportion = 0.34 / (1+3) = 0.085
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
3. Analysis of rates for 1st class B/W using machine made bricks with 1:4 cement mortar per cu.m .
Take, the size of Chinese brick / machine made brick = (22.4x 10.8 x 5.7) cm
Other procedure is same as that of using local bricks to calculate materials such as bricks, cement, sand and
water as usual. The manpower is same for any proportion of mortar. If the other sizes of bricks are used do in
similar way. Do your self
4. Analysis of rates for PCC 1:2:4 in foundation including collection of materials lead of 30m per cu.m
a) Calculation of materials required for per cu.m of wet volume of concrete
Note: For dry volume of concrete mortar, take 50 to 55% of wet volume extra.
Now, taking 54% extra for dry volume of concrete
Then, dry volume of concrete = 1.54x1 = 1.54 cu.m
The proportion of concrete mortar is 1:2:4 (cement: fine aggregate(sand): coarse aggregate)
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
Volume of cement = dry volume of concrete mix / total proportion = 1.54 / 7 = 0. 22cu.m
In 1 cu.m volume of cement 28.8 bags of 50kg cement is taken,
Cement = 0.22 x 28.8 bags = 6.34bags
Sand = 0.22 x 2 = 0.44 cu.m
Aggregate (gravel) = 0.22 x4 = 0.88 cu.m
Water cement ratio w/c = 0.50
Water = 0.50 x 6.34 bags x 50 kg = 158.5 = 159 liters say.
Analysis of rates for PCC 1:2:4 in foundation including collection of materials lead of 30m per cu.m
S.N Description Quantity Rate Amount Remarks
1 Materials
a) Cement (0.22cu.m) 6.34 bags 700/bag 4,438.00 Do in similar
b) Sand 0.44cu.m 3000/cum 1,320.00 way for the
c) Coarse aggregate 0.88 cu.m 3500/cum 3,080.00 other
d) Water 159 liters 0.25/liter 39.75 proportions
2 Labors Total: 1: 8,877.75 of the
a) Skilled 1no 1200/no 1,200.00 concrete mix.
b) Unskilled 4 no 900/no 3,600.00
Total: 2: 4,800.00 The labors
3. Tools and plants @3% of labor cost 144.00 are of same
Subtotal: 1+2+3 13,821.75 number.
4. Contractor’s profit and overheads @ 15% of subtotal 2,073.26
Total 15,895.01
5. Tax/ VAT @ 13% of total 2,066.35
Grand total Rs. 17,961.36
5. Analysis of rates for providing and laying Stone rubble masonry work with 1:4 cement sand mortar
per cu.m height up to 5m and lead 30m.
a) Calculation of materials:
Since size of stone is not fixed as that of brick. So, take the volume of block stone same as total volume of
stone work. The bond stone may be taken as 10% of the block stone. Take the volume of dry mortar for the
rubble masonry work as 55 % of total volume of stone work.
So, volume of dry mortar = 1 x 0.55 = 0.55 cu.m
Total proportion = (1 + 4) = 5
So, Cement = 0.55/5 = 0.11 cu.m = 0.11 cu.m x 28.8 bags = 3.17bags
Sand = 4 x 0.11 = 0.44 cu.m
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
7. Analysis of rates for supplying, cutting, bending and placing of steel reinforcement bars in place for
RCC work per MT (metric ton) / 1000kg.
8. Analysis of rates for 12.5 mm thick 1:4 cement sand plastering in walls per 100 sq.m. including
supplying materials, labors, T. and plants etc. for completion of work.
a) Calculations of materials
Wet volume of mixed cement sand mortar = (100 x 12.5 /1000) = 1.25 cu.m.
Dry volume of mix can be calculated by considering extra mortar required for wastage, surface unevenness as
well as volume reduction. So, taking them as (5%, 20%, 25%) respectively of wet volume = 50% extra
Dry volume of mix = 1.5 x 1.25 = 1.875 cu.m
Proportion of the mix = 1:4
Cement = 1.875/5 = 0.375 cu.m x 28.8 bags = 10.8 bags
Sand = 0.375 x 4 = 1.5 cu.m
Water cement ratio = 0.80
Water = 0.80 x 10.8bags x 50 kg = 432 liters
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
Analysis of rates for 12.5 mm thick 1:4 cement sand plastering in walls per 100 sq.m. including supplying
materials, labors, T. and plants etc. for completion of work.
9. Analysis of rates for flushed pointing in brick masonry work in 1:3 cement sand mortar per 100 sq.m
a) Calculation of materials;
Generally pointing is done with the rich cement mortar of 1:1, 1:2 or 1:3. The thickness of mortar should not be
less than 10mm.
Dry volume of pointing mix is taken as 40 to 45% of the wet volume of whole surface of plastering.
So, volume of wet mortar = 100 x 0.010 = 1cu.m
Taking dry mix as 44% of 1cu.m = 0.44 cu.m
Cement = 0.44/4 = 0.11 cu.m = 0.11 x 28.8 = 3.17 bags and Sand = 0.11 x 3 = 0.33 cu.m
Water cement ratio = 0.80; so, water = 0.80 x 3.17 x 50 = 127 liters.
Analysis of rates for flushed pointing in brick masonry work in 1:3 cement sand mortar per 100 sq.m
S.N Description Quantity Rate /unit Amount Remarks
1. Materials
a) Cement 0.11 cu.m 3.17bags 700.00 2,919.00 Do for other
b) Sand 0.33cu.m 3000.00 990.00 proportions
c) water 127 liters 0.25 31.75 of 1:1, 1:2
Total :1: 3,940.75 using same
2 Labors numbers of
a) skilled 10.5 1200.00 12,600.00 skilled and
b) unskilled 12 900.00 10,800.00 unskilled
Total ;2: 23,400.00 man powers.
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
10. Analysis of rates for Sal wood work for door frame including fixing per cu.m
11. Analysis of rates for Sal wood work for door frame per number including fixing .
Size of door 900 x 2100 mm 75 900mm
Wood size 100 x 75mm 100
12. Analysis of rates for 38mm thick Sal wood frame for panelled door shutter per No.
Size of shutter is 1.07x 1.982 = 2.12074 sq.m
a) Calculation of sal wood
Volume of wood = 2.12074 x 38/1000 = 0.0806 cu.m
Wood with 5% wastage = 0.084 cu.m
Analysis of rates for 38mm thick Sal wood frame for panelled door shutter per No including all fixtures.
S.N Description Quantity Rate /unit Amount Remarks
1 Materials
a) Sal wood including 5% wastage 0.084cu.m 2,40,000.00 20,160.00
b) Iron hinge 150mm 6nos. 60.00 360.00 The ratio of
c)Tower bolt 150mm aluminium 2 nos 75.00 150.00 skilled to
d) Locking set iron 300mm 1 300.00 300.00 unskilled for
e) Handle aluminium 150mm 2 50.00 100.00 wood work is
f) screws and nails L.S - 150.00 10:1
Total :1: 21,220.00
2 Labors
a) skilled Carpenter 10nos. 1200.00 12,000.00
b) unskilled 1no. 900.00 900.00
Total: 2: 12,900.00
Subtotal: 34,120.00
3 Contractor’s profit and overheads @ 15% of subtotal 5118.00
Total: 39,238.00
4. Tax / VAT @ 13% of total 5100.94
Grand total: Rs. 44,338.94
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
13. Analysis of rates for 38mm x 75mm size Sal wood frame using 5mm thick glass for glaze shutter per
No.
Shutter size: 1.89 x 1.22 (B x H) = 2.23m2
Calculation of wood and glass;
Now the shutter width is large, hence it can be provided with 4 nos of shutters.
1.89
1.22
Total: 28,581.81
4. Tax / VAT @ 13% of total 3,715.64
Grand total: Rs. 32,297.45
14. Analysis of rates for two coat water proof cement painting per 100 sq.m.
Water proof Cement paint = 48.5kg@ Rs.75/kg
Labors: Skilled (painter) = 5 nos, unskilled = 5nos.
15. Ready-made enamel / plastic emulsion painting work per 100sq.m
1. Prime coat: Painter -3 nos Materials: Primer – 8.1 liters @ 300/lit
Labors- 3 nos
2. First coat: Painter - 5nos Materials: Enamel paint = 9 liters @ 550/lit
Labors -3nos
3.Second coat: Painter-4nos Materials: Enamel paint = 7 liters @ 550/lit
Labour-3nos
16. Two coat of aluminum painting over one coat of primer per 100 sq.m
Materials: Labors:
Primer metal 8.1liter@ 300/lit Skilled 10.75
Aluminum paint 10.76liters@550/lit Unskilled 10.75
Sand paper 4 nos @ 10/no
17. Analysis of rates for supplying and installation of WC pan with low level cistern per No.
S.N Description Quantity Rate/unit Amount Remarks
1. Materials
a) 20” long porcelain W.C pan with P 1 no 1600.00 1600.00
or S trap
b) 3gallon porcelain low level cistern 1 no 3500.00 3500.00
with complete accessories
c) 1.5” dia 2’ long cp flushing pipe with 1 no 400/no 400.00
coupling
d) ½” dia 1.5’ long pvc pipe connector 1 no 200/no 200.00
with c.p coupling
e) 15.0mm angle valve 1 no.
1300/ no 1300.00
f) Screws, zinc oxide , hemp etc. LS - 100.00
2. Labors Total : 1: 6700.00
a) Skilled 3nos 1200.00 3600.00
b) Unskilled 3nos 900.00 2700.00
Total:2: 6300.00
Subtotal : 1+2 13,000.00
3. Contractor’s profit and overheads@ 15% of sub total 1950.00
Total: 14,950.00
4. Tax/VAT @ 13% of total 1943.50
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
18. Analysis of rates for supplying and installation of WC commode with low level cistern per No.
S.N Description Quantity Rate/unit Amount Remarks
1. Materials
a) White glazed EWC porcelain regular 1 no 2000.00 2000.00
commode with P or S trap
b) 3gallon porcelain low level cistern 1 no 3500.00 3500.00
with complete accessories
c) 1.5” dia 2’ long cp flushing pipe with 1 no 400/no 400.00
coupling
d) ½” dia 1.5’ long pvc pipe connector 1 no 200/no 200.00
with c.p coupling
e) Seat cover 1 no
750/no 750.00
f) 15mm angle valve 1 no
1300/no 1,300.00
g) Screws, zinc oxide etc. LS - 100.00
2. Labors Total : 1: 8,250.00
a) Skilled 3nos 1200.00 3600.00
b) Unskilled 3nos 900.00 2700.00
Total:2: 6,300.00
Subtotal : 1+2 14,550.00
3. Contractor’s profit and overheads@ 15% of sub total 2,182.50
Total: 16,732.50
4. Tax/VAT @ 13% of total 2,175.23
Grand total : 18,907.73
19. Analysis of rates for supplying and installation of wash basin per Number.
S.N Description Quantity Rate/unit Amount Remarks
1. Materials
a) Porcelain clay 50x40 cm wash basin 1 no 1300.00 1300.00
b) 32mm PVC bottle trap 1 no 500.00 500.00
c) 32mm dia CP waste pipe of 2’ long 1 no 500/no 500.00
d) ½” dia 1.5’ long pvc pipe connector 1 no 200/no 200.00
with c.p coupling
e) CP pillar cock 1 no
1300/no 1300.00
f) 15mm CP angle valve 1 no
1300/no 1300.00
e) Screws, zinc oxide, clamps etc. LS - 200.00
2. Labors Total : 1: 5,300.00
a) Skilled 2nos 1200.00 2,400.00
b) Unskilled 2nos 900.00 1,800.00
Total:2: 4,200.00
Subtotal : 1+2 9,500.00
3. Contractor’s profit and overheads@ 15% of sub total 1,425.00
Total: 10,925.00
4. Tax/VAT @ 13% of total 1,420.25
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
ii) 10cm 75mm agg. 0.148m3 0.15 Roller 0.004 hrs. 3000/cu.m
S.N Description Materials Unskilled Equipment Remarks
Labors nos.
Providing and laying tack coat per 10m2 B =Boiler
a) Over old pitched surface OM = open mass
Bitumen 7.3kg Boiler and 350/hr.
Kerosene L. S 0.20 sprayer = 0.04hrs PW= patch work
Wood: B:OM:PW 10-12/kg
8. 3,12,18kg
b) Over base course (New ) Wood ratio1:4:6
Bitumen 12.2kg 0.20 Boiler and 75-80/kg
Kerosene L.S sprayer = 0.04hrs
Wood: B:OM:PW
5,20,30kg
Providing and laying prime coat per 10m2
23. Analysis of rates for supplying and laying of GI pipes with fittings per 100m.
S. N Description Materials Labors nos. Tools and Remarks
contingencies
1 15 / 20 mm ф internal
½” / ¾” 15 mm GI pipe with fittings Skilled 1.7 @ 2.5% of labor Rs. 180/m
25% extra: Semi-skilled 3.3 cost 20mm = 225/m
125m Unskilled 3.3 (20 to 30% extra
Red lead, paint, hemp etc. for fittings ):
10% of labor cost
2. 25 / 32mm ф
1” and 1 ¼” 25mm GI pipe with fittings: Skilled 1.7 @ 2.5% of labor 340/m
125m Semi-skilled 5.0 cost 32mm = 440/m
Red lead, paint, hemp etc. Unskilled 5.0
10% of labor cost
3. 40 / 50mm ф
1 ½” / 2” 40mm GI Pipe with fittings Skilled 2.5 @ 2.5% of labor 500/m
125m Semi-skilled 6.7 cost 50mm = 690/m
Red lead, paint, hemp etc. Unskilled 6.7
10% of labor cost
4. 65 / 80mm ф
2 ½” / 3” 65mm GI pipe with fittings: Skilled 4.2 @ 2.5% of labor 880/m
125m Semi-skilled 6.7 cost 80mm = 1100/m
Red lead, paint, hemp etc. Unskilled 10
10% of labor cost
5. 100mm ф
4” 100 mm GI pipe with fittings: Skilled 5.80 @ 2.5% of labor 1600/m
125m Semi-skilled 6.7 cost
Red lead, paint, hemp etc. Unskilled 13.3
10% of labor cost
24. Analysis of rates for supplying and laying of HDP pipes and fittings per 1000m with butt welded
joint
S. N Description Materials Labors Equipment / Miscellaneous
tools
1. 20/25mm ф 20mm HDP pipe 1000m Skilled 1.0
Fuel for generator = 0.25lit Semi-skilled 1.0 Hire charge of 2.51% of labor cost
Unskilled 2.0 Electrical
2. 32 mm ф 32mm HDP pipe 1000m 1.0, 1.0, 3.0 generator and
20mm Rs.32/m
Fuel for generator = 0.25lit jack, heating
25mm= 50/m
3 40 / 50mm 40 mm HDP pipe 1000m 1.50, 1.50, 3.0 mirror etc 32mm= 75/m
Fuel for generator = 0.37lit @250/day 40mm= 120/m
50mm= 185/m
1 day 63mm= 295/m
4. 63/75/90mm 63mm HDP pipe = 1000m 2.0, 2.0, 4.0 2 days 75mm= 420/m
5 110/125mm 110mm HDP pipe = 1000m 3.0, 3.0, 6.0 2days 90mm = 600/m
110mm = 885/m
125 mm = 1150/m
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
26. Analysis of rates for CGI sheet roofing per 10 m2 using 26 gauge (heavy 41mm)
Materials Labors
a) CGI sheet with 20% for overlapping = 12.0 Skilled 1.10
sq.m @ 520/sq.m Unskilled 1.25
b) 8 mm nut bolt = 30nos.@ 15/no
c) J- hook 25 nos @ 20/no
d) Bitumen washer = 55nos@ 3/no
27. Analysis of rates for 25mm mosaic flooring per 10 sq.m provided with 1:2:4 concrete floor over
which 5 mm thick 1:1 white cement and marble chips flooring including grinding and polishing .
Materials Labors Remarks
a) for 20mm thick concrete floor 1:2:4 Do for same as
Cement 0.044 cu.m = 65kg = 1.3 bags @ 700 Skilled 2.4 concrete
Sand = 0.088cum @ 3000 Unskilled 16 calculation for
12.5 mm aggregate = 0.176 cu.m @ 3200 1:2:4
b) for 5mm thick top mosaic layer 1:1 Take 64% extra
i) White cement = 0.041 cu.m = 1.48bags of for mosaic layer
40kg @ 1300/bag For vol.
ii) 3mm marble chips = 0.041 cu.m @ 1650kg reduction and
/cu.m = 68kg @ 7/kg grinding loss.
iii) Oxalic acid powder 0.365kg@ 125/kg
iv) wax polish = 0.118 kg @ 250/kg
v) turpentine oil = 0.538 liters @ 200/lit
vi) carborundum stone / grinding stone LS
28. Analysis of rates for 150mm PCC 1:2:4 in canal lining per 10sq.m, lead 30m lift 1.5m
Calculation of materials same as 1:2:4 Skilled: 1
concrete work. Unskilled :8
29. Analysis of rates for 250mm thick one layer slate lining in canal including 1:3 cement sand pointing in
joints per 10sq.m. Size of slate = 300mm x 300mm
Calculation of materials:
a) Total area of lining = 10sq.m
Size of each slate = 0.30x0.30 = 0.09 sq.m
Nos of slate = 10/0.09 = 111.11 = 111 nos.
Taking 15% extra, then number of slate required = 111 x 1.15 = 127.65 = 125 nos. say.
Taking size of mortar joint for pointing be 10mm
Total Volume of plastered surface = 10 x 0.01 = 0.10 cu.m.
Taking dry volume of mortar for pointing be 25% of the volume of plastered surface. = 0.25 x 0.10 = 0.025cu.m
Proportion = 1:3
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi
Cement = 0.025/4 = 0. 006cu.m x 28.8 bags =0.1728 bags = 8.64kg = 9kg say
Sand = 0.006 x 3 = 0.018 cu.m
Water cement ratio = 0.80 water = 0.80 x9kg = 7.2 liters.
Skilled: 2 and Unskilled: 3
30. Average 300mm thick boulder stone work with 1:3 cement mortar for canal lining lead 30m lift 1.5m
per 10sq.m
Volume of boulder lining = 0.30 x 10 = 3cu.m = boulder stone
Taking 56% of boulder work for dry volume of mortar
0.56 x 3 = 1. 68cu.m
Cement = 1.68/4 = 0.42 cu.m = 12bags
Sand = 0.42 x 3 = 1.26 cu.m
w/c = 0.80
water = 0.80 x 12bags x 50kg = 480liters.
Skilled: 4.65nos.
Unskilled: 13nos.
31.Plastic sheet laying before canal lining per 10sq.m
Plastic sheet = 12sq.m taking 20% extra
Unskilled:0.30 no. Rate of plastic sheet per sq.m = Rs. 20.00
32. 15cm dia. perforated concrete pipe laying below canal lining per 10m.
Perforated pipe 15cm = 10m @ 800/m
Skilled: 1.0
Unskilled :2.0
33. Brick on edge soling per 10sq.m (125mm thick) .
Size of brick: 23x 11 x 5.5 cm local bricks
Volume of brick on edge soling = 10 x 0.125 = 1. 25cu.m
area of a brick with 10mm joint = 0.24 x 0.065 = 0.0156
volume of a brick with mortar = 0.0156 x 0.11 = 0. 001716cu.m
No. of bricks = 1.25/0.001716 =728.4 = 728 nos.
Taking 3% extra, no. of bricks required = 728x 1.03 = 749.87 = 750 nos.
Prepared by: Er. Narayan Prasad Dawadi