University of Technology Jamaica
Faculty: Faculty of Education and Liberal Studies
Program: Industrial Technology (Electrical)
Academic Year 2021-2022
Semester: 1
Module: Electrical Blueprint Reading and Drawing
Date of Submission: December 03, 2021
Students: Rickel Rowe
ID# 1807234
Lecturer: Mr. Wilbert Nunes
Major Project
Single Occupancy Calculation
General Lighting
Ten (10), 1 ɸ 110 V lights
General Lights @ 100W each = 1000W
Applying Diversity @ 66% = 660W
Total Current = 660W/110V = 6A
Load per phase = 3.0A/ph
Thirteen (13), 1 ɸ 110V duplex convenience outlets
General Plugs
First 1 @ 100% = 20A
Next 3 cct @ 40% = 24A
Total Current = 44A
Load per phase = 22A/ph
One (1), 2.2 kW, 1 ɸ 220 V water heater
Water Heater @ 100% = 2200W
Total Current = 2200W/220V
Load per phase = 10A/ph
One (1) 7.5 kW, 1 ɸ 220 V electric stove
Electric Stove @ 100% = 7500W
Total Current = 7500W/220V
Load per phase = 34.09A/ph
Two (2), 2.7 kW, 1 ɸ 220 V air-conditioners
First @125% = 2700W x 1.25 = 3375W
Next @50% = 2700W x 0.50 = 1350W
Total Current = (3375W+1350W)/220V = 4725W/220V = 21.47A/ph
LOADS L1 L2
GENERAL LIGHTS 3 3
PLUGS 22 22
WATER HEATERS 10 10
ELECTRIC STOVE 34.09 34.09
AIR CONDITIONERS 21.47 21.47
TOTAL 90.56 90.56
Main Breaker is 100A DP, 220V
Main Cable would be 25mm2
Wiring Schedule
Load Current Poles/ccts No. of ccts No. of Conductor Circuit
Rating Poles Size Breaker
Size
General 15A 1 1 1 2.5mm2 15A SP
Lights
Kitchen 20A 1 2 2 2.5mm2 20A SP
Plugs
General 20A 1 2 2 2.5mm2 20A SP
Plugs
Water 10A 2 1 2 2.5mm2 15A DP
Heater
Electric 34.09A 2 1 2 10mm2 40 A DP
Stove
Air.Con 21.47A 2 2 3 6 mm2 30A DP
Service 100A 2 2 25mm2 100A DP
Main
Total 15
Distribution Panel Requirement
18 Way, 1PH, 220V Panel
Single Occupancy Block Calculation
300 General Lights @ 100W
General Lights @ 100W = 30000W
Applying Diversity @ 50% = 15000W
Total Current = 15000W/110V = 136.36A
Load per phase = 68.18A/ph
390 General Plugs, 110V
First 1 @100% of c.b = 20A
Next 119 ccts @ 40% of c.b = 952A
Total Current = 972A
Load per phase = 486A/ph
30 Water Heaters, 2200W, 220V
Water heater @ 100% = 30 x 2200W = 66000W
Total Current = 66000/220V = 300A
Load per phase = 300A/ph
30 Electric Stove, 7500W, 220V
Total Wattage = 30 x 7500 = 225,000W
First 8KV @ 100% = 8000W
Next 217,000W @ 25% = 54250W
Total Power = 62250W
Total Current = 62250W/220V = 282.95A/ph
30 Air conditioners @ 2700W, 220V
First @ 125% = 3375W
Next 59 @ 50% = 67500W
Total Power = 67500W+ 3375W = 70875W
Total Current = 70875W/220V = 322.15A/ph
Load Summary
LOADS L1 L2
GENERAL LIGHTS 68.18A 68.18A
PLUGS 486A 486A
WATER HEATERS 300A 300A
ELECTRIC STOVE 282.95A 34.09.95
AIR CONDITIONERS 322.15A 322.15A
TOTAL 1459.28A 1459.28A
Occupants Power Supply
The total occupants demand per block 1459.28 A. Total power can be found by
S (KVA) = Line Current x System Voltage
= 1459. 28A x 220V
=321,041.60 VA = 321.04KVA
Based on procurements I could only find 167KVA pole mounted transformers therefore I decide
to use 2 per block to supply the occupants load. My reason for that is
Since 167KVA supplies 759A/ph
IL = KVA/System Voltage = 167KVA/220V = 759A/ph
Therefore 2 167KVA connected in parallel would give me a total of 1518A/ph which would
good enough to supply the occupants load on the block
Cable Size
The occupants load on the block will be fed by 5 240mm2 cables connected in parallel. My
reason for that is
According to the F tables under the armored cables section
240mm2 = 409A
I = # of cables x Rating of each
= 5 x 409A
=2045A
Applying D factor of 80%
2045A x 0.8 = 1636A
1636A is adequate to supply the occupants load on the block
Meter Center for occupants load
Bus Bar: 2500A, 1PH, 220V
Main Breaker: 2500A DP, 220V
Meters: 30- 200A, 1PH, 220V
Main Cable: 5- 240mm2, 3 core PVC, SWA cables
Owners Load
General Lights
10 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
6 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
4 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
2 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
Total 22, 50W, 220V Fluorescent Lamps = 1100
I= (1100W x 0.75 x 1.8)/ 220V = 6.75A/ph
NB: The owners loads are seen as hotel and boarding so the will be calculated as such
Plugs
5, 110V Outlets
12, 110V Outlets
5, 110V Outlets
Total 22, 110 V Outlets
Largest @ 100% = 20A
Remanding 7ccts @ 50% = 70A
Total = 90A
Ampacity = 90A/2 = 45A per phase
Washing Machine and Clothes Dryer combined
4 x 2500W @ 220V – Washing Macine
2 x 4500W @ 220V – Clothes Dryer
This will be seen as fixed heating
4x 2500W+ 2 x 4500W = 19000W
Largest @100% = 4500W
Remainder @ 80% = 14500W x 0.8 = 11600W
Ampacity = 16100W/220V = 73.19A/ph
Air Conditioner
16HP, 220V 3PH with two 1HP fans, 0.85eff and 0.85p.f
I = 18 x 746 x 1.25 / √3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 60.96A/ph
Elevator
NB: Since Air.Con is our largest load and was calculated with 125% diversity according to JS21.
The elevator will be calculated at 50% diversity
10HP, 3PH, 220V, 0.85eff and 0.85P.F
I = 10 x 746 x 0.5 / √3 x 220V x 0.85, 0.85 = 13.54A/ph
NB: Code allows us to take out the single pole load and combine double pole loads then covert
double pole loads total to three phase
General lights = 6.75
Washing Machine and Dryer = 73.19
Total = 79.94
Covert to three phase
79.94 x 0.67 = 53.55A/ph
Load Summary
LOAD L1 L2 L3
LIGHTS, W.M AND 53.55A 53.55A 53.55A
DRYER
AIR- 60.96A 60.96 60.96A
CONDITIONER
ELEVATOR 13.54A 13.54 13.54A
PLUGS 45 45A
TOTAL 173.05A 128.05 173.05A
Owners Load Power Supply
S(KVA) = √3 x Line Current x System Voltage
=√3 x 173.05A x 220V = 65940KVA
Cable Size = 70mm2
Main Breaker: 200A TP, 200V
Metering: 200A, 3PH, 220V
Complex Calculations
Lighting
Car Park Lights
10 – 250W 1PH, 220V dust to dawn floodlight
10 x 250W = 2500W
S= 2500 x 1.8 = 4500VA
Applying diversity @ 75% = 3375VA
NB: Complex is seen a hotel boarding and will be calculated as such as it relates to the JS21
Swimming Pool
4 – 250W 1PH, 220V dust to dawn flood lights
8 × 40 W 1 ɸ 220V recessed pool lights
4 x 250W = 1000W
S= 1000W/0.55 = 1818VA
Applying Diversity @75% = 1363.64VA
8 x 40W = 320W
S= 320W/0.55 = 581.81
Applying Diversity @ 75% = 436.36VA
Tennis Court
12- 1500W 1PH 220V dust to dawn flood lights
12 x 1500W = 18000W
S= 18000W/0.55 = 32727/27 VA
Applying Diversity @ 75% = 24545.45VA
Pump Room
2- Double 50W, 220V fluorescent lamp
2x50W =100W
100W x 2 = 200W
S= 200W/0.55 = 363.63VA
Applying diversity @ 75% = 272.72VA
Gym
4- 4 x 4 Troffer, 80W, 220V fluorescent lamps
4 x 80W = 320W
4 x 320W = 1280W
S = 1280W/0.55 = 2327.27VA
Applying diversity @ 75% = 1745.45VA
Office/ Security
4 Double 50W, 220V fluorescent lamp
2 x 50W = 100W
4 x 100W = 400W
S = 400W/0.55 = 727.27VA
Applying diversity @ 75% = 545.45VA
Total Lighting =
3375VA
436.36VA
1363.64VA
24545.45VA
272.72VA
1743.45VA
+545.45VA
Total = 28,472.71
Current per phase = 28,472.71VA/220 = 129.42A/ph
NB: Code allows us to take out the single pole load and combine double pole loads then covert
double pole loads total to three phase
Covert lighting to three phase
129.42A x0.67 = 86.71A/ph
Motors
Largest Motor Load is the Air Con
12KW, 220V 3PH with 1HP fans, 0.85eff and 0.85P.F
I = 12000 x 1.25/ √3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 54.49A/ph
Swimming Pool 2 × 3HP, 1 ɸ 220V pumps, pf. of 0.85 and eff. of 0.85
I = 6 x 746 x 0.5/ √3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 8.1A/ph
Convert to 3PH
8.1 x 0.67 = 3.427A/ph
Pump Room
4 × 10 HP. 3 ɸ 220V pumps of 85% eff. and 85% p.f
I = 40HP x 746 x 0.5/√3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 54.20A/ph
Plugs
4 110V outlets at Swimming pool
3 110V outlets at Pump Room
5 110V outlets at Gym
6 110V outlets at Guard Room
Total 18 outlets
1@ 100% = 20A
6 remanding @ 50% = 60A
Total = 80A
Ampacity = 40A/ph
Load Summary
LOADS L1 L2 L3
LIGHTS 86.71A 86.71A 86.71A
OUTLETS 40A 40A
MOTORS 114.11A 114.11A 114.11A
TOTAL 240.82A 200.82A 240.82A
Total Demand of Common Facility= 240.8A
Ampacity of service is 250A, 3PH, 4 wire, 220V using a 300A, 3PH 4 wire system
Size of transformer needed
S(KVA) = √3 x Line Current x System Voltage
√3 x 250A x 220V
= 95.26KVA
Main Cable: 120mm2 4 core PVC, SWA Cable
Main breaker: 250A, TP, 220V
Metering: 300A, 3PH, 220V