Thanks to visit codestin.com
Credit goes to www.scribd.com

0% found this document useful (0 votes)
7 views5 pages

CFPS Problems Week 3

The document details calculations related to fluid dynamics and thermodynamics, including pressure, temperature, and thrust coefficients for a nozzle at various Mach numbers. It outlines conditions for choking, normal shock, and expansion waves, providing specific values for pressures and temperatures at different states. Key results include thrust, specific impulse, and parameters for isentropic processes.

Uploaded by

Hamza
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
7 views5 pages

CFPS Problems Week 3

The document details calculations related to fluid dynamics and thermodynamics, including pressure, temperature, and thrust coefficients for a nozzle at various Mach numbers. It outlines conditions for choking, normal shock, and expansion waves, providing specific values for pressures and temperatures at different states. Key results include thrust, specific impulse, and parameters for isentropic processes.

Uploaded by

Hamza
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

From appendix A:

At 20000 m pa = 5.53 kPa


Ae/Ath = 0.02/0.005 = 4
From Table C
At A /A* = 4, M = 2.94, p/p0 = 0.0298, T/To = 0.3665
p0 (total pressure) = 4000 kPa (given)
p = 0.0298 x 4000 = 119.1 kPa
since 5.53 kPa < 119.2 (sufficiently low back pressure, pe = 119.2 kPa
Te = 0.3665 x 2500 K = 916.25 K
At Me = 2.94

𝑚√𝑅𝑇0 ⁄𝐴𝑒 𝑝0 = 0.171

m = 15 kg/s 𝑎𝑒 = √𝛾𝑅𝑇𝑒 = 640 𝑚/𝑠

ve = 2.94 x 640 = 1883.6 m/s


F = mve + Ae(pe – pa) = 30.5 kN
Specific Impulse = F/m = 2.03 kN.s /kg
Thrust coefficient = F/p0Ath = 30.5/(4000 x 0.005) = 1.525
From Table at M1 = 3, p1/p01 = 0.027, T1/T01 = 0.357
P02/p01 = 0.328
p1 = 0.027 x 700 = 18.9 kPa
From Table D: M2 (or My) = 0.475
p2/p1 = 10.33, T2/T1 = 2.68
p2 = 10.33 x 18.9 = 195.2 kPa
Other quantities can also be determined:
p02 = 0.328 x 700 = 229.6 kPa
T1 = 1000 x 0.357 = 357 K
T2 = 357 x 2.68 = 956.7 K
(𝑠2 − 𝑠1 )
= 1.114
𝑅
𝑠2 − 𝑠1 = 1.114 x 287 = 319.7
For isentropic process p01 = p02s
Using Table C at M2 = 0.475, p2s/p02s = 0.857
p2s= 599 kPa
Ae/Ai = 2
At Mi = 3, Ai/A* = 4.235, or Ai/Aa* = 4.235
Me = 0.4, Ae/A* = 1.59, Ae/Ab* = 1.59
𝐴∗𝑎 𝐴∗𝑎 𝐴𝑖 𝐴𝑒
= × ×
𝐴∗𝑏 𝐴𝑖 𝐴𝑒 𝐴∗𝑏
𝐴∗𝑎 1 1 1
= × × = 0.188
𝐴∗𝑏 4.235 2 59
Similarly
𝑝0𝑏 𝑝0𝑒
= = 0.188
𝑝0𝑎 𝑝0𝑖
From Table D, Ma = 3.64, Mb = 0.446
pb/pa = 15.3
𝑝𝑒 𝑝𝑒 𝑝0𝑒 𝑝0𝑖
= × ×
𝑝𝑖 𝑝0𝑒 𝑝0𝑖 𝑝𝑖
At Mi = 3, pi/p0i = 0.0272, Me = pe/p0e = 0.896
𝑝𝑒 1
= 0.896 × 0.188 × = 6.19
𝑝𝑖 0.0272

At Ae/Ath = 2
For choking at throat
𝐴𝑒 𝐴𝑒
= ∗=2
𝐴𝑡ℎ 𝐴
Me = 0.3 or 2.2
𝑝𝑒
= 0.938 or 0.0935
𝑝0𝑒
Reservoir pressure will be the total pressure
Maximum back pressure for the choking to occur is:
pe = 0.938 x 200 = 187.4 kPa
For perfect expansion (without shock)
Pe = 0.0935 x 200 = 18.7 kPa
For normal shock at exit

Using Table D for Mx = 2.2 My = 0.547


py/px = 5.48
pe = 5.48 x 18.7 = 102.5 kPa
Subsonic: 187.4 < pb < 200
Non-isentropic: 102.5 < pb < 187.4 (normal shock within nozzle)
Overexpansion: 18.7 < pb < 102.5 (oblique shock at exit)
Underexpansion: pb < 18.7 kPa (expansion waves)

You might also like